Merih Forum Oyun Haber / Diğer Açık Kaynak Oyun Motoru GDevelop

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Açık Kaynak Oyun Motoru GDevelop

 
#1

gdevelop_slayt.png
Mobil oyun pazarı her geçen gün hızla büyüyor. Bu büyümenin en önemli etkenlerinden biri kuşkusuz çoklu platform oyun motorları. Daha önce mobil oyun geliştirmek için sadece yerel teknolojiler kullanmak gerekiyorken, pazarın genişlemesiyle birlikte birçok geliştirici farklı motorlar sunarak daha geniş bir imkan tanımaya başladılar.
Bunlar arasında Game Maker gibi ücretli oyun motorları olabildiği gibi, Godot Engine gibi açık kaynak, tamamen ücretsiz olarak kullanılabilen motorlar da bulunuyor. Bu motorları kullanarak ister Windows, Mac ya da Linux isterseniz de iOS, Windows Phone ya da Android için oyun geliştirebiliyorsunuz. Üstelik de kodlarda neredeyse hiçbir oynama yapmaya gerek kalmıyor.
 
Motorun dilini öğrenmek yeterli
Oyun motorlarının bir diğer önemli özelliği de kendilerine has bir programlama dili (ya da betik dili diyelim) kullanıyor olması. Örneğin Godot isimli oyun motoru Python benzeri bir dil ile kodlama olanağı sunuyor. Game Maker ile oyun geliştirirken ise GML (Game Maker Language) adı verilen dili kullanmak gerekiyor.  
Çoklu platform, açık kaynak oyun motorlarından bir diğer önemlisi de Florian Rival tarafından geliştirilmekte olan GDevelop. Çok kullanışlı bir arayüze sahip olan GDevelop ile oyun geliştirmek için derin bir programlama bilgisine sahip olmak gerekmiyor. Hazır öğeler ve aksiyonlar kullanarak dahi oyun geliştirmek mümkün. Tek yapmanız gereken, programlama mantığını kullanmak ve size sunulan öğeleri oyun sahnesine sürükleyip bırakmak. Bu sayede sadece programcılar değil, tasarımcılar ve hatta sıradan bir bilgisayar kullanıcısı dahi hayalindeki oyunu geliştirebiliyor.
gdevelop1.jpg
GDevelop kolay bir kullanıma sahip; ancak bu, sadece basit oyunlar geliştirebileceğiniz anlamına gelmiyor. Aksine, programlamadan ziyade oyun mekaniğine kanalize olma fırsatı sunduğundan, çok kompleks oyunlar da geliştirilebiliyor. Motor, açık kaynak olduğu için sürekli olarak geliştiriliyor. Bunun dışında isterseniz farklı eklentiler kullanarak da oyunlarınıza uygun yapıları da dâhil edebiliyorsunuz.
 
Ayda onbinlerce dolar kazanabilirsiniz
Mobil oyun geliştirmek (yerel uygulama) için Java, C# ya da Objective-C gibi bir programlama dili kullanmak gerekiyor ancak; çoklu oyun motorları sayesinde artık gelişmiş programlama dillerini öğrenmeksizin, başarılı oyunlar geliştirmek mümkün. Örneğin Sean Chan isimli bir bağımsız oyun geliştirici, Game Maker ile yaptığı bir oyunun ardından Bungie'de çalışma olanağı buldu. Diğer taraftan Matthew Bowden isimli bir diğer geliştirici de HTML5 teknolojisi kullanarak geliştirdiği oyunlar sayesinde aylık ortalama 20.000 USD gibi bir gelir elde ediyor.
Son zamanlarda gerek Geleceği Yazanlar portalı üzerinden, gerekse de sosyal medyadaki kişisel hesaplarımdan bana en çok gelen sorular arasında, hangi programlama dilinin öğrenilmesi gerektiği yer alıyor. Bu soru kimi zaman "Java mı C# mı?" şeklinde olabileceği gibi, "HTML mi öğrenmeliyim yoksa bir programlama dili mi?" şeklinde de olabiliyor. Kısacası, girişimci olmak isteyen birçok genç arkadaşımız, ne yazık ki henüz hangi programlama dilini öğrenmeliyim konusunda saplanıp kalmış durumda. Oysa ki sırayla farklı programlama dilleri öğrenilebilir, bunlardan bir ya da birkaçında uzmanlaşılabilir. Tıpkı Florian'ın yaptığı gibi...
 
Fikrinizi harekete geçirin
Neyse ki GDevelop gibi oyun motorları sayesinde Java mı Python mu, C# mı Visual Basic mi gibi sorular ortadan kalkıyor. Sadece fikirler ve tasarım devreye giriyor. Kullanılan teknolojinin ne olduğundan çok, bugün fikir ve kullanılabilirlik daha fazla öneme sahip. Dolayısıyla eğer kafanızda bir oyun projesi varsa ve bunu mobil platformlar için nasıl kodlayacağınızı bilmiyorsanız, GDevelop ile geliştirmeyi deneyebilirsiniz.
gdevelop2.jpg

Yeri gelmişken belirtelim; GDevelop'un geliştiricisi Florian, henüz 23 yaşında bir Fransız genç. Kendisiyle birkaç sene önce tanıştığımda henüz üniversite öğrencisiydi. Bir başka deyişle, daha öğrencilik yıllarında bir oyun motoru geliştirebilecek kadar kendini geliştirmiş, farklı teknolojilere odaklanmış ve birçoğunda uzmanlaşmış bir girişimci. Az önce de bahsettiğim gibi birden fazla programlama dili biliyor olmanın avantajını, HTML5ve yerel platform desteği sunan bir oyun motoru geliştirerek yakalamış. "Hangi programlama dilini öğrenmeliyim"den çok, "bildiklerimi nasıl bir projede hayata geçirebilirim"e yönelmiş.

gdevelop3.jpg

Yukarıdaki ekran görüntüsünden de göreceğiniz üzere, son derece başarılı Türkçe bir web sitesi olan GDevelop'u kısaca sizlere anlatmaya çalıştım. Bundan sonrasını biraz da Florian anlatsın istedim ve kendisine birkaç soru yönelttim:
 Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Avrupa’nın oyun devinden Türkiye’de stratejik ortaklık koray 0 8 29-09-2020, Saat: 20:08
Son Yorum: koray
  Zula’da Artık Ekipmanlar Oyun İçi Kazanılan Para İle Satın Alınabilecek! kıllıbacak 0 559 10-02-2019, Saat: 16:35
Son Yorum: kıllıbacak
  PC’de oyun performansını artırma Adamantin 6 6,190 09-12-2017, Saat: 19:16
Son Yorum: ertek
  Oyun dünyasının en zengin 10 şirketi Adamantin 3 4,311 17-06-2017, Saat: 20:08
Son Yorum: alifurkan
  Eski Bilgisayarlarda Oynayabileceğiniz 100 Oyun! poyraz 1 2,596 05-04-2017, Saat: 21:17
Son Yorum: Admin

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2020 Tüm hakları saklıdır.