• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino Nedir ve Özellikleri

 
#1

Arduino Nedir ? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?
Arduino nedir sorusunu cevaplayalım.
Arduino İtalyan mühendisler tarafından geliştirilmiş olan, üzerinde devreleri ve dirençleri bulunan ve herkesin çeşitli yazılımlar aracılığıyla kodlama yapabileceği kartlardır. 

Sıfırdan kart yapma zahmetini ortadan kaldıran Arduino, bu sayede zamandan tasarruf etmenizi sağlamaktadır. Arduino kartları tek başına çalışan donanımlar için geliştirilebileceği gibi istenirse bilgisayarlardaki yazılımlara bağlanarak da kullanılabilir. Kartlar hazır olarak satışa sunulduğundan kullanıcılar sadece yazılımlar aracılığı ile yükleme yapmalıdır. Ayrıca isterlerse kullanıcılar hazır kartları alarak kendi ekipmanlarını kendileri monte edebilirler. Arduino üzerinde yer alan onlarca mikroişlemciyi programlamak için yazılıma ihtiyaç bulunuyor. Bunun içinde Arduino tarafından geliştirilen yazılımlar kullanılıyor.Bu yazılımları firmanın kendi sitesinde bulabilirsiniz.
Arduino Nedir Özellikleri ve Kullanım Alanları
1. Bu platform sayesinde çevresi ile kolayca etkileşime giren sistemler hazırlanabilmekte ve bu sistemler dilendiği şekilde kullanılabilmektedir.
2. Arduino tamamen açık kaynaklı olan geliştirme platformlarından bir tanesidir. Bu da birçok yerde kullanılmasını sağlar.
3. Arduino kartları üzerinde farklı firmaların kartları bulunmaz. Kartlar üzerinde Atmega firmasına ait olan 8 ve 32 bit kapasitesinde mikro denetleyeciler bulunmaktadır.
4. Arduino kütüphaneleri oldukça geniştir. Bu geniş kütüphaneler sayesinde mikro denetleyicileri kolayca programlama şansınız bulunmaktadır.
5. Bu platformda analog ve dijital girişler bulunmaktadır. Bu sayede analog ve dijital verileri platforma kolayca işleyebilirsiniz.
6. Sensörler aracılığı ile gelen verileri kullanabilirsiniz.
7. Dış dünyaya ses, ışık, hareket vb. gibi çıktılar üretebilir ve bunları kullanabilirsiniz.

arduino-nedir-ozellikleri.jpg


Arduino İle Yapabilecekleriniz
Arduino nedir sorusundan sonra arduino kartlarına geçelim. Arduino kartları ile birçok farklı şey yapabilirsiniz. Bunun için yazılımın kütüphanelerinde gerekli tüm bilgiler bulunmaktadır. Yapacağınız uygulamalara göre kütüphaneden gerekli bilgilere ulaşabilir ve bu bilgilere göre yüklemelerinizi yapabilirsiniz. Bu kartlar farklı amaçlarda kullanılabilmesi için farklı şekillerde tasarlanmıştır. İnternet üzerinden ihtiyacınıza uygun olan kartları bulabilir ve satın alabilirsiniz.


arduino-nedir-kartlar%C4%B1.jpg


Arduino Kartları Nasıl Kullanılır?
Arduino, birçok açıdan avantajlı bir kart olarak görülse de hiçbir bilginiz olmadan bu kartları kullanmanız o kadar da kolay olmayacaktır. Firmanın yazılım kütüphanesinde yer alan bilgileri kullanarak ancak belirli bir noktaya kadar ilerleyebilirsiniz. Bu noktadan sonra ise kendi yazılım ve donanım bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Bunun içinse farklı eğitimler almanız gerekiyor.
Arduino kartları kolay kullanımları ile dikkat çekiyor. Kartlar bu kadar kolay kullanılabildiği için bunların olumsuz bir yönü bulunmaktadır. Bu olumsuz yön mikro denetleyicilerin 0 kullanılamamasıdır. Bu nedenle kart alacağınız zaman kararınızı vermeden önce ihtiyacınız olan kartları belirleyerek bunlar arasından seçim yapmanız gerekmektedir. Bu sayede ileride herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Arduino kartı aldıktan sonra bu kart üzerine devre ekleyebilmek için buton, direnç, mikro denetleyici, düğme, kablo gibi ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca yazılımları atabilmek ve denetleyebilmek için bilgisayar ve kart arasındaki bağlantıyı sağlayan bağlantı kablosuna sahip olmalısınız. Bunun dışında ise bilgisayarınızda kullanabileceğiniz yazılımlara sahip olmalısınız. Bu yazılımları internetten kolayca bulabilirsiniz.

Arduino Videosu

Günümüzde birçok kişi bu programları internet ortamında paylaşmaktadır. Gerekli ekipmanlara sahi olduktan sonra geriye sadece eğitiminiz kalıyor. Yukarıda da belirtildiği gibi eğer hiçbir bilginiz yoksa Arduino kütüphanelerindeki bilgiler sizi sadece belirli bir noktaya kadar götürecektir. Bu noktadan da ileriye gitmek istiyorsanız yapmanız gereken kendi yetenek ve becerilerinizi geliştirmek olacaktır. Bu sayede daha karmaşık devreler oluşturabilir ve bu devreler için yazılımlar geliştirebilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra artık daha karmaşık robotlar için yazılım ve donanım geliştirmeye başlayabilirsiniz. Siz de alacağınız bir Arduino kartı ile yeteneklerinizi birleştirebilir ve ortaya kendinizin bile şaşıracağı sonuçlar çıkarabilirsiniz.Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Virtual Reality Sanal Gerçeklik Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır? sempatik141 2 3,072 30-03-2018, Saat: 21:48
Son Yorum: dalaylama
  Yapay Zekâ Nedir? Uygulama Alanları Nelerdir? sempatik141 0 2,909 09-07-2017, Saat: 10:42
Son Yorum: sempatik141
  DDoS Saldırısı Nedir ? Bu Saldırılardan Nasıl Korunur? sempatik141 0 1,955 09-07-2017, Saat: 10:41
Son Yorum: sempatik141
  Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) Nedir? sempatik141 0 2,037 09-07-2017, Saat: 10:40
Son Yorum: sempatik141
  Biyometrik Güvenlik Sistemleri Nedir? sempatik141 0 2,000 09-07-2017, Saat: 10:37
Son Yorum: sempatik141

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2020 Tüm hakları saklıdır.