Merih Forum Programlama ve yazılım algoritmalar Genel DDoS Saldırısı Nedir ? Bu Saldırılardan Nasıl Korunur?

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DDoS Saldırısı Nedir ? Bu Saldırılardan Nasıl Korunur?

 
#1

İnternet kullanımının artması ile beraber ortaya çıkan DDoS saldırısı , internete bağlı olan bir cihazın internet bağlantısının kesmeye ya da hizmet vermesine engel olmaya denir. Daha çok hedef makinenin kaynaklarını tüketmesine yönelik yapılan bu saldırılar günümüzde önemli hizmet veren firmalara bolca yapılmaktadır. Bu da o firmalardan hizmet alan müşterilerin sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır.

DDoS Saldırısı Nasıl Yapılır?
DDoS saldırısının yapılmasında iki temel aşama bulunur. İlk aşamada saldırı yapacak olan bilgisayarın hazırlanması gerekmektedir. Bunun için internette dolanan birçok farklı program bulunuyor. Kullanıcılar genel olarak bu programları tercih etmekte ya da kendi yazılımlarını kendileri geliştirmektedirler. Ayrıca kimi kullanıcılar doğrudan kendi makinelerinden DDoS saldırısı yapmak yerine ilk olarak farklı bir makinenin kullanımını ele geçirir daha sonra bu makineyi DDoS saldırısına hazırlar. İlk aşama tamamlandıktan sonra ikinci aşamada ana makineden hedef makineye paket gönderimi gerçekleştirilir. Bu paket gönderimi ile beraber DDoS saldırısı da başlamış olur.
Farklı tipte DDoS saldırısı bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı arabellek aşım saldırılarıdır. Bu saldırılarda hedef makineye aşırı yoğun bir trafik gönderilir. Hedef makine bu trafiği işlemek için işleme aldığında arabelleği buna yetmez ve makinenin bağlantısı kesilir. Yaygın olarak kullanılan bir diğer saldırı biçimi ise SYN saldırılarıdır. SYN saldırılarında ilk olarak kullanılmayan IP adresleri bulunur ve bu IP adreslerinde hedef makinelere SYN paketleri gönderilir. Hedef makine paketleri onaylamak için IP adresinden yanıt bekler. Ancak aslında böyle bir IP adresi olmadığı için bu kısır bir döngü oluşturur ve belirli bir süre sonra hedef makinenin çökmesine ya da bağlantısının kopmasına neden olur.
Bu DDoS saldırılarının dışında servislere aşırı yüklenme, smurf saldırılar, treadropsaldırısı gibi DDoS saldırısı da bulunmaktadır. Ancak DDoS saldırısı kullanıcılar tarafından çok fazla tercih edilmez.
DDoS Saldırısından Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?
DDoS saldırısı birçok kullanıcı tarafından dikkate alınmasa da ciddi saldırılar internet trafiğine önemli derecede zarar verebileceği için bu maddi ve manevi zararlara neden olabilir. Bu nedenle günümüzdeki önemli firmalar bu tür saldırılara karşı kendi sistemlerini koruma altına almaktadır. Eğer siz de evinizdeki makinelere DDoS saldırıları alıyorsanız ve bu saldırılardan korumak istiyorsanız temel birkaç basit önlem alabilirsiniz.
DDoS saldırılarından korunmak için öncelikle gerekli yazılımlara sahip olmanız gerekiyor. Günümüzde hackerler durdurulması daha zor olduğu için bant genişliği saldırılarını tercih etmektedirler. Bu saldırılardan korunmak içinse arka planda TCP SYN, DUP ya da ICMP gibi paket türleri için kontrol yapan yazılımlara sahip olmalısınız. Eğer program birden fazla IP adresinden paket alındığı uyarısında bulunursa bu durumda hemen internet sağlayıcınız ile iletişime geçerek sorunun düzeltilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında yapılan DDoS saldırılarında ise amaç cihazı daha fazla yorarak yavaşlamasına neden olmaktır. Eğer bu tarz bir saldırıdan korunmak istiyorsanız yapmanız gereken daha güçlü cihazlara sahip olmak olacaktır. Bu sayede makinenize ne kadar yüklenilirse yüklensin tüm işlemler arka planda gerçekleştirilecektir.
DDoS saldırısı temelde içerden ya da dışarıdan yapılan saldırılardır. Bu nedenle DDoS saldırılarından korunmak için öncelikle saldırının içerden mi yoksa dışarıdan mı yapıldığını belirlemeniz gerekiyor. Yani bulunduğunuz ortamdaki ağdan mı yoksa farklı bir konumdan mı saldırı yapıldığını belirlemelisiniz. Bunu belirledikten sonra daha kolay bir şekilde önlemlerinizi alabilirsiniz. Aksi durumda DDoS saldırısı başladığı andan itibaren önlem almak her geçen dakika daha da zor hale gelecektir. Bu da bağlantınızın belirli bir süre sonra kopmasına neden olacaktır.Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Virtual Reality Sanal Gerçeklik Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır? sempatik141 2 3,072 30-03-2018, Saat: 21:48
Son Yorum: dalaylama
  Yapay Zekâ Nedir? Uygulama Alanları Nelerdir? sempatik141 0 2,909 09-07-2017, Saat: 10:42
Son Yorum: sempatik141
  Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) Nedir? sempatik141 0 2,039 09-07-2017, Saat: 10:40
Son Yorum: sempatik141
  Arduino Nedir ve Özellikleri sempatik141 0 1,979 09-07-2017, Saat: 10:39
Son Yorum: sempatik141
  Biyometrik Güvenlik Sistemleri Nedir? sempatik141 0 2,002 09-07-2017, Saat: 10:37
Son Yorum: sempatik141

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2020 Tüm hakları saklıdır.