Merih Forum Konu Dışı Sosyal Medya Google'a Yeni Özellik: "Bilgi Doğrulama (Fast Check)"

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Google'a Yeni Özellik: "Bilgi Doğrulama (Fast Check)"

 
#1

1492236793.png
Alıntı:Google, haber ve makale gibi yazılı içerikler için bilgi doğrulama özelliği getiriyor. Bu özellik ile güvenilir ve teyitli içerikler öne çıkacak.

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, Ekim ayında üzerinde çalışmaya başladığı bilgi doğrulama hizmetini, küresel anlamda kullanıma açtığını duyurdu. Yalan haber ve sahte bilgilere karşı, kullanıcılara doğrulanmış bilgilerin olduğu makaleler sunulacak.
Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması ve internet erişiminin artmasıyla her gün milyarlarca kişi internetten sorguladıkları bilgilerin ve haberlerin güvenilirliğine bağlı olarak karar alıyor, fikir ediniyor.
Özellikle seçim dönemleri öncesi ve sağlıkla ilgili konularda yanıltıcı bilgilere karşı savaş açan Google, bilgi doğrulama hizmeti veren yüzden fazla kuruluşla işbirliği yaparak arama sonuçlarına ve haberlerine bilgi doğrulama (fact check) imkanı getiriyor.
1492236475.jpg
Doğru bilinen yanlışlar ve yalan haberler söz konusu olduğunda kullanıcılar artık makale linklerinin yanında Google'ın koyacağı ek bilgi doğrulama bilgilerini görecek, doğrulanmış haber kaynakları üste çıkacak. Ayrıca iddiaların kime ait olduğu ve doğrusunun kim tarafından ortaya çıkarıldığı da yazacak. Bir konuda uzman veya otorite olduğu algoritmalarla belirlenen kişi veya kurumların sayfaları üstte görünecek.
Bilgi doğrulayıcıların tüm haberleri kontrol etmeye yetişemeyeceğinin altını çizen Google, kullanıcı geri bildirimini de dikkate alacaklarını belirtti. Ayrıca bir bilgiyle alakalı farklı doğrulama şirketlerinin farklı sonuçlara varabileceğini de ekledi.
1492236497.png
Hizmet, önce Brezilya'da test faaliyetine başladı. Jigsaw isimli bilgi doğrulama şirketiyle çalışan ekip, başarılı sürecin sonunda sayıyı artırdı. Bilgi doğrulamada Duke Üniversitesi'nin geliştirdiği sistem temel alındı. Google, yayıncıların schema.org sitesindeki talep formatına eksiksiz uymasını istiyor. Ayrıca Duke Üniversitesi'nin geliştirdiği bilgi paylaşma sistemi de kullanılabilecek.
Sistemin kısa süre sonra Türkiye'de de etkinleştirilmesi bekleniyor zira Google TürkiyeDoğruluk Payı isimli grupla çalışmaya başladı.
Kaynak: Google'da bilgi doğrulama dönemi başladı
Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sosyal Medya hakkında bilgi kahru 1 1,777 01-12-2017, Saat: 16:19
Son Yorum: xray
  Microsoft, Devletlere Bilgi Paylaşmayacak wolfran 1 2,889 22-09-2017, Saat: 16:27
Son Yorum: fuumaster
  Google Maps, Anlık Hızımızı Ölçebilecek biohazard 1 2,792 10-06-2017, Saat: 00:20
Son Yorum: tolerans1
  YouTube Yeni Sosyal Ağını Duyurdu foram 0 2,109 14-09-2016, Saat: 14:44
Son Yorum: foram

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2020 Tüm hakları saklıdır.