Merih Forum Android / IOS yazılım Hazır Arayüzler

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hazır Arayüzler

 
#1

Her yazılım geliştirici hayatının bir döneminde şu veya bu şekilde tasarımcılarla çalışmak zorunda kalır; ama mobil uygulama geliştirici için tasarımcı neredeyse yöneticisi konumundadır. Mobil uygulamalar doğrudan son kullanıcının beğenisine sunulduğundan iyi bir tasarım uygulamanın algısını çok değiştirecektir. Yazılım ne kadar iyi olursa olsun, bir uygulama düzgün tasarıma sahip değilse ya da iyi bir kullanıcı deneyimi sunmuyorsa AppStore'da çok fazla şansı olmayacaktır.
İşte bu sebepten dolayı, iyi tasarımcılar sürekli yeni arayüz fikirleri geliştirmekte ve AppStore'daki uygulamaları karıştırarak en iyi kullanıcı deneyimlerini toplayıp kendi uygulamalarında harmanlıyorlar. Çoğunlukla biz yazılımcılara sunulan Photoshop dosyaları (PSD) iOS SDK’nın standart görselleriyle ya da geçiş efektleriyle yapılamayacak, özel kodlama gerektirecek kullanıcı deneyimleri içerir. Yazılımcılar da bu akışları oluşturabilmek için saatlerce kod yazar ya da tasarımdan ödün verme yoluna giderler (ki bu mobil dünyada pek hoş karşılanmaz). Bunun bir sebebi de arka tarafta çalışan kodun sorunsuz çalışması için harcanan zaman projenin toplam zamanının büyük bölümünü aldığından, ön yüz için de benzer bir zamanın harcanması proje yöneticisinin hoşuna giden bir durum değildir. Bu da mobil yazılımcılar için ayrıca bir baskı unsuru haline gelir.
Bu durumdan hoşnut olmayan yazılımcı sayısı dünyada epey fazla olmalı ki, Cocoa Controls adındaki site bize AppStore'da gördüğümüz uygulamaların arayüz geçişlerine ait kodları açık kaynaklı sunmaktadır. Dünya çapında yazılımcıların katkılarıyla oluşturulmuş bu kod veritabanı, AppStore'da ve MacStore'da yer alan çoğu uygulamanın arayüz geçişlerini taklit eden açık kaynak kodlar barındırdığı gibi, daha önce hiç görülmemiş ve ilham kaynağı olabilecek arayüz akışları ile ilgili kodları da sunmaktadır. Her gün onlarca yeni projeyle beslenen bu sitede istediğiniz şekilde arama yapabilir ve dilediğiniz koda ulaşabilirsiniz.
screen_shot_2013-12-30_at_18.30.25.png
Beğendiğiniz bir arayüz projesinin koduna girdiğinizde kod yazarı ile ilgili bilgilere ve (varsa) o arayüzün kullanıldığı AppStore’daki uygulamaya ulaşacaksınız. Eğer kodu kendi projenizde kullanmayı düşünüyorsanız kodun lisansına göz atmanızı tavsiye ederiz, zira ticari bir uygulamada kullanıma uygun olmayan lisans ileride telif hakkı problemleri oluşturabilir.
screen_shot_2013-12-30_at_18.31.53.png
Beğendiğiniz bir proje indirmek istediğinizde tek yapmanız gereken, Download Source düğmesine tıklamak olacaktır. Eğer lisans uygunsa projenin sitesine gönderilirsiniz ve arayüzle ilgili örnek bir koda sahip olursunuz. Bu noktadan sonra ilgili kodları kendi projenize katmak, tamamen sizin becerinize kalmış Smile. Artık siz de verilen uygulama arayüzünü kolaylıkla kodlayabilir ya da yeni uygulamanıza benzersiz bir arayüz katabilirsiniz.
 
NOT: Son olarak İnternet'te bulduğunuz her kod için yaptığımız hatırlatmayı da tekrarlamakta fayda görüyorum. Burada bulduğunuz kodları kendi projenizde kullanmanız, bellek problemlerine ya da sebepsiz çökmelere sebep olabilir. Açık kaynak kodlu projeler, çoğunlukla katkıcı sayısı ve kodu okuyan göz sayısına orantılı bir şekilde yükselen bir kod kalitesine sahiptir. Dolayısıyla kodları kullanmadan önce sağlıklı bir şekilde test etmenizi öneririm.Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2020 Tüm hakları saklıdır.