Merih Forum Bilgisayar /yardım Linux linux Interactive Shell, Login Shell, which , whereis

 • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
linux Interactive Shell, Login Shell, which , whereis

 
#1

Bu dersimizde Shell tiplerini açıklayacağız. Bilmeniz gereken iki adet Shell tipi bulunmaktadır bunlar;

1-
Interactive Shell
2-
Login Shell

Interactive Shell : İnteraktif yani etkileşimli anlamına gelmektedir. Şöyle ki; kullanıcı adınız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra bir Terminal(Uç birim, Shell) penceresi açtığınız zaman bir İnteraktif Shell açmış olursunuz. Diğer bir ifadeyle, sistem içerisinde tanımlanmış olan bir kullanıcının kendi kullanıcı adı ve şifresini girdikten sonra açmış olduğu Shell diyebiliriz.

Login Shell : Kullanıcı adı ve/yada şifre ile giriş yapılmadan açılmış olan Shell tipidir. Örneğin SSH bağlantısı ile uzak bir iblgisayar ile bağlantı kurdunuz o zaman Login Shell kullanmış olacaksınızdır.

Bilgisayarınızı açtınız ve sizden kullanıcı adı ve şifre bilgisi istemeden bir adet Shell açılmış olsun ve siz kullancı adınız ve şifrenizi girdikten sonra sisteme girmiş olun. Kullanıcı adı ve şifre kullanmadan önünüze gelen Shell "Login Shell", giriş yaptıktan sonra açmış olduğunuz Shell ile "Interactive Shell" olacaktır.

Text Editör :

Kod yazmak için bazı kullanışlı Text Editor programları mevcuttur, bunlardan istediğinizi kullanabilirsiniz.
 • Vim(Vi improved- Gvim(Grafik arayüz))
 • Emacs
 • Eclipse
 • KWrite
 • Gedit
 • Nano (Terminal penceresi içerisinde kullanabilirsiniz.)Bu tür text editör programlarını kullanmanız sizler için zaman ve performans açısından çok büyük bir avantaj olacaktır. Bazı kod öbeklerinin başlangıç-bitiş yerlerini, özel kod öbekleri vb.. gibi kısımlarının renkli bir şekilde gösterilerek daha net görülmesini sağlamak sadece birkaç özelliklerinden birisidir. Hangisini kullanacağınıza siz karar veriniz.

which : Çalıştırmak için adını yazdığınız programın nereden çalıştırıldığını göstermeye yarar. Mesela siz Terminal ekranına "xyz" yazdınız ve "xyz" programı çalıştı diyelim, peki bu xyz programının çalışan kısmı nerede, Terminal pprogramı çalıştırmak için neredeki dosyayı ele aldı? İşte onu bu komut ile buluyoruz. Dikkat etmeniz gereken nokta, bu komut sadece yazılan programın çalıştırılma adresini gösterir. Programın diğer uzantıları, gereklilikleri vb.. birçok dosya ve klasörlerinin nerede olduğunu göstermez.

Örnek :

[alax@alax ~]$ which bash
/usr/bin/bash
[alax@alax ~]$Gördüğünüz gibi bash komutu "/usr/bin/" dizini içerisinde "bash" adı ile bulundu ve çalıştırıldı. Peki bu bash scripti sadece bir dosyadan mı oluşuyor? Tabiki hayır.

whereis : İşte "which" komutunun göstermediği herşeyi, bu komut bizlere gösterir. Komuta ait nerede ne varsa hepsinin dosya yolunu bizlere gösterir. Örnek üzerinde daha net anlaşılacaktır.

Örnek :

[alax@alax ~]$ whereis bash
bash: /usr/bin/bash /etc/bash.bash_logout /etc/bash.bashrc /usr/share/man/man1/bash.1.gz /usr/share/info/bash.info.gz
[alax@alax ~]$


Not : Örneğin bilgisayarınızda bir programın yüklü olup olmadığını, çalıştırılabilir olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, " which program_adı " yazarak bunu öğrenebilirsiniz. Eğer  program yüklü ise " /usr/bin/program_adı " gibi bir çıktı alırsınız, aksi halde " which no program_adı in (/usr/local/sbin /usr/bin ...) " gibi bir çıktı alırsınız.

Şimdi bu iki komutu kullanarak aşağıdaki komutların nerede olduklarını ve bağlantılarının nerede olduklarını ekranda gösteriniz.

 • echo
 • mkdir
 • ls
 • touch
Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Google Web DESIGNER AVAILABLE FOR LINUX hazreti.google 0 561 14-01-2019, Saat: 00:34
Son Yorum: hazreti.google
  Linux için Türkçe .html Editörü xray 0 1,880 18-11-2017, Saat: 18:48
Son Yorum: xray
  Linux Command Prompt, echo , mkdir , ls , touch Adamantin 0 1,742 02-10-2017, Saat: 23:59
Son Yorum: Adamantin
  linux whoami , --version , $0 , uname Adamantin 0 1,817 01-10-2017, Saat: 19:32
Son Yorum: Adamantin
  Linux JDK Eclipse Installer Bash Script sempatik141 0 2,131 11-06-2017, Saat: 22:22
Son Yorum: sempatik141

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2020 Tüm hakları saklıdır.