Merih Forum Telefon / Tablet / PC PC , Laptop / donanım Meltdown ve Spectre'ye karşı güvenlik önlemleri nedir? Nasıl korunabilirsiniz?

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meltdown ve Spectre'ye karşı güvenlik önlemleri nedir? Nasıl korunabilirsiniz?

 
#1

Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları teknoloji dünyasında kasırga etkisi yaşattı. Bu iki güvenlik kusuru büyük bir tehlike arz ediyor. Intel işlemciler dışında, ARM ve AMD işlemciler de Meltdown ve Spectre'den etkileniyor. Windows, Linux, Android, macOS, iOS, bulut servisleri bu tehditlerle karşı karşıya.

meltdown-ve-spectre-karsi-guvenlik-onlem...752&mh=700


Meltdown ve Spectre, şifreler, kimlik bilgileri dahil olmak üzere hassas verilerin ele geçirilmesini sağlayan açıklar. Şirketler şu anda bu açıkları tamamen kapatmak için güncellemeler üstünde çalışıyor. Bazı güncellemeler geldi, devamı da yolda.

meltdown-ve-spectre-karsi-guvenlik-onlem...752&mh=700

Diğer yandan Meltdown ve Spectre'den yararlanmak isteyen siber zorbaları es geçmemek gerekli. Bu açıklardan fayda sağlamaya çalışan hackerlar olacaktır. Bilgisayar veya akıllı telefonunuzu, Meltdown ve Spectre'den nasıl koruyabileceğinizi bilmeniz gerekiyorsa o zaman bu yazı size yardımcı olacaktır.

meltdown-ve-spectre-karsi-guvenlik-onlem...752&mh=700

MICROSOFT - WINDOWS

Windows 7, 8.1 ve 10 için güncellemeler yayınlandı. Windows Update'ten güncellemeleri kontrol edip yükleyebilirsiniz. Bununla birlikte Microsoft, bazı antivirüs yazılımlarının yeni güncellemelerle uuymlu olmadığını belirtti. Fakat hangi yazılımlar olduğunu açıklamadı. Güvenlik araştırmacısı olan Kevin Beaumont, yeni güncellemelerle uyumsuz olan antivirüs yazılımlarını listeledi.


meltdown-ve-spectre-karsi-guvenlik-onlem...752&mh=700

Bununla birlikte bilgisayarınız HP, Lenovo veya Dell gibi bir markaya aitse, o markanın en yeni BIOS güncellemesine sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Hangi markaysa (veya üretici şirketse), o markanın sitesinden BIOS güncellemelerini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Intel ve Microsoft, Meltdownve Spectre'ye karşı gerekli Windows güncellemelerinin ve firmware'ın yüklenip yüklenmediğini gösteren PowerShell yayınladı.


meltdown-ve-spectre-karsi-guvenlik-onlem...752&mh=700

LINUX

Linux yamalarının hemen bulunmasının sebebi, Linux geliştiricilerinin Meltdown'a karşı uzun zamandır çalışma içinde olmasından kaynaklanıyor. Yamalarla birlikte sunulan önerileri dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca CPU yazılımını da güncelleyin.meltdown-ve-spectre-karsi-guvenlik-onlem...752&mh=700

Ubuntu kullanıcıları için kernel güncellemesi 9 Ocak'a kadar yayınlanacak. Güncellenek çekirdekler ise şu şekilde:

Ubuntu 17.10 (Artful) — Linux 4.13 HWE
Ubuntu 16.04 LTS (Xenial) — Linux 4.4 (ve 4.4 HWE)
Ubuntu 14.04 LTS (Trusty) — Linux 3.13
Ubuntu 12.04 ESM (Precise) — Linux 3.2meltdown-ve-spectre-karsi-guvenlik-onlem...752&mh=700


APPLE

Apple, Mac'ler ve iPhone'ları Meltdown'dan korumak için güncelleme yayınlandı. iOS 11.2, macOS 10.13.2, tvOS 11.2, Apple cihazlarını Meltdown'dan koruyor. Bu son güncellemleri Mac, iPhone veya Apple TV'ye yüklemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bununla birlikte Apple Watch ise Meltdown'dan etkilenmiyor. Önümüzdeki günlerde Spectre'ye karşı Safari için güncelleme yayınlanacak. Bununla birlikte Apple yaptığı açıklamada, çalışmalara devam ettiklerini, iOS, macOS, tvOS ve watchOS'nin gelecek güncellemeleri içinde önemli güvenlik iyileştirmeleri olacağını vurguladı.meltdown-ve-spectre-karsi-guvenlik-onlem...752&mh=700

GOOGLE

Tehlikeli güvenlik açıkları başlangıçta Google tarafından keşfedildi ve sorunu çözmek için ayrıntılı şekilde tavsiye veren tek isim oldu. G Suite ve Google Cloud, Meltdown ve Spectre'ye karşı korunmaktalar. Google, Android'in ocak ayı güvenlik güncellemesinde Meltdown ve Spectre açıklarının kapatılacağını da belirtti. Pixel ve Nexus sahipleri bu güncellemeye ilk ulaşacak olan kullanıcılar olacak. Android telefon üreticileri ise bu güncellemeyi kendilerine uyarlayıp, yayınlayacaktır. Bu durumun kısa süre içinde olması bekleniyor.meltdown-ve-spectre-karsi-guvenlik-onlem...752&mh=700


Google ayrıca Chrome OS 63 sürümünde Meltdown ve Spectre kusurlarını düzeltti. Chrome 64 tarayıcısı için güvenlik yaması ise 23 Ocak'ta çıkacak.

meltdown-ve-spectre-karsi-guvenlik-onlem...752&mh=700

MOZILLA

Mozilla, kullanıcıları için güncelleme yayınladı. Bu yama Meltdown ve Spectre'ye karşı koruma sağlıyor. Eğer FireFox kullanıyorsanız güncellemeyi muhakkak yükleyin. Ayrıca Red Hat, VMware, Cisco, Nvidia gibi isimler de konuyu doğruladı ve güncellemeler üstünde çalıştıklarını açıkladı.
Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  AMD Radeon Chill Nedir, Nasıl Kullanılır? dalaylama 0 374 13-04-2019, Saat: 22:37
Son Yorum: dalaylama
  Sanal Dünya'yı Korkutan Güvenlik açığı Meltdown'dan nasıl Korunmalı? sent 0 1,309 01-02-2018, Saat: 23:05
Son Yorum: sent
  Bilgisayar nasıl toplanır poyraz 4 4,728 29-08-2017, Saat: 17:58
Son Yorum: suleyman
  Amerika, Kaspersky'a karşı! selami 0 1,534 15-05-2017, Saat: 19:20
Son Yorum: selami
  Her bilgisayarda olması gereken güvenlik programları kelle_avcısı 0 1,694 27-03-2017, Saat: 21:52
Son Yorum: kelle_avcısı

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2020 Tüm hakları saklıdır.