SURİYEDEKİ SAVAŞ

Kaç yıl geçmesine rağmen olaylar durulmuyor

SON 20 YILDA OSCAR KAZANAN KADINLAR

Son 20 yılda En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar kazanan oyuncuların listesi...

YERLİ OTOMOBİL

YERLİ OTOMOBİL SERİ ÜRETİME BAŞLIYOR

Silkroad XIAN

Silkroad sevdalıları için bir server

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MySQL Optimizasyonu: Ayarlar

 
#1

Şimdi MySQL ayarlarını optimize ederek sunucumuzu optimize etmeyi anlatacağız.
MySQL Ayarları Nasıl Değiştirilir?
MySQL ayarları my.cnf adlı dosyada tutar. Bu dosya Linux dağıtımlarında genelde /etc/mysql/ dizininde yer alır. MySQL ayarlarını değiştirdiğinizde MySQL sunucusunu yeniden başlatmanız gerekir. Ancak ayar değiştirmeyi MySQL çalışırken aktif hale getirmek isterseniz SET GLOBAL ve SET SESSION komutları kullanılır. Ancak bunlarla yapılan değişiklikler kalıcı olmaz.
Dosyaya birebir erişebiliyorsanız direk metin düzenleyici ile açın. Eğer sadece uçbirim ile erişebiliyorsanız aşağıdaki komutla uçbirim ekranında düzenleme yapabilirsiniz.
Alıntı:nano /etc/mysql/my.cnf
Düzenlemeleri yaptıktan sonra Ctrl + X tuşlarına basıp çıkarken kaydedin. Ayarların aktif hale geçebilmesi için yeniden başlatılması gerektiğini unutmayın. MySQL sunucusunu yeniden başlatmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.
Alıntı:service mysql restart
Ayarları yaptıktan sonra bu komut ile sunucuyu yeniden başlatmazsanız ayarlar aktif olmaz.
MySQL Ayarlarını İyileştirmek
Bir önceki MySQL Optimizasyonu: Indexler başlıklı yazımızda Percona Toolkit’i indirip kurmuştuk. Şimdi bu araçlardan pt-variable-advisor adlı aracı kullanacağız. Bu araç ile şu an geçerli olan MySQL ayarlarınızı analiz edebilirsiniz.
Şimdi aracımızı çalıştıralım. Uçbirimi açalım ve aşağıdaki kodu girelim.
Alıntı:pt-variable-advisor [MySQL SUNUCU] -u [MySQL KULLANICI ADI] -p [MySQL ŞİFRE]
Sorgunun nasıl yapıldığı ve nasıl çıktı verdiğini aşağıdaki resimden görebilirsiniz.
16.png
 
Yukarıdaki çıktıyı aldık. Şimdi MySQL ayarlarımızı iyileştirmeye başlayabiliriz. MySQL ayarlarımızı iyileştirmek için her madde için resmi MySQL dökümanlarından yardım alabilirsiniz.
MySQLTuner
Önceki MySQL Optimizasyon yazımızda ve bu yazımızda Percona Toolkit araçlarını kullandık. Şimdi ise bu araçların dışında bir araç kullanacağız. Kullanacağımız aracın adı MySQLTuner. MySQLTuner’i indirmek için mysqltuner.com’a girebilirsiniz. Ya da uçbirimi açıp root yetkilerini aldıktan sonra aşağıdaki komutu girebilirsiniz.
Alıntı:sudo apt-get install mysqltuner
 
21.png
Bu araç MySQL sunucumuzun performansını ölçüp bize çeşitli öneriler sunar. Bu aracı MySQL sunucumuz bir kaç gün aralıksız çalıştıktan sonra çalıştırmak verim açısından çok daha faydalı olacaktır. Değişiklikleri yaptıktan sonra tekrar bir kaç gün daha sunucuyu aralıksız çalıştırıp sonra tekrar MySQLTuner ile analiz yapmak daha faydalı olacaktır. Ön bilgi ve kurulum işlerini tamamladığımıza göre MySQLTunner kullanımına geçebiliriz. Şimdi uçbirimi açalım ve aşağıdaki komutu girip MySQLTuner’i çalıştıralım.
mysqltuner
Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Gelen ekranda önce MySQL kullanıcı adımızı, genelde root olur, sonra MySQL şifremizi giriyoruz ve enter tuşuna basıyoruz.
31.png
Çok kısa bir süre bekliyoruz. MySQLTuner MySQL sunucumuzu analiz ediyor. Ardından yaptığı analiz sonuçlarını ve tavsiyelerini bize gösteriyor.
41.png
Burada yazan tavsiyelere mutlaka uymamız gerekir. Zira bu öneriler küçük çaplı sunucularda fazla olmasa da büyük çaplı sunucularda gerek hız gerekse güvenlik büyük fayda sağlamaktadır. Bu aracı birkaç günde bir mutlaka çalıştırmanızı tavsiye ediyoruz.Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  mysql veritabanı işlemleri sent 0 1,649 10-01-2018, Saat: 23:52
Son Yorum: sent
  MySQL Optimizasyonu: Tıkanıklıklar selami 0 1,535 30-05-2017, Saat: 15:18
Son Yorum: selami
  mysql sunucu hızlandırma selami 0 1,696 30-05-2017, Saat: 15:17
Son Yorum: selami
  Mysql Benzer İçeriklerin Bulunması tuğrul 0 1,637 09-05-2017, Saat: 11:46
Son Yorum: tuğrul
  Temel MySQL Örnekleri sent 1 5,401 10-04-2017, Saat: 16:22
Son Yorum: Donaldsed

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2019 Tüm hakları saklıdır.