• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SAP SYBASE ASE Nedir?

 
#1

SAP SYBASE ASE Nedir?
Günümüz iş dünyasınının ağır rekabet koşullarında kurumlar, doğru ve güvenilir veriye, doğru zamanda, güvenli bir şekilde erişmeye ihtiyaç duymaktadırlar. Bu sebeple kurumlar için sağlam altyapı üzerinde koşan, yüksek performanslı ve güvenilir ERP sistemleri günümüzün olmazsa olmaz koşuludur.

Bu koşulları sağlayan ERP sistemleri ancak ve ancak sağlam bir alt yapıya sahip ve yüksek performanslı veritabanı üzerinde koşmalıdır. SYBASE ASE bu koşulların çoğunu sağlayan önemli bir veritabanıdır.

Sybase ASE,dünyanın ilk İlişkisel Veritabanı Sistemidir. O günkü adı Sybase SQL olan Sybase ASE, multi threaded mimarisi, stored prosedürleri, database triggerları ile diğer veritabanı yönetim sistemlerinin arasından sıyrılmış, özellikle Finans dünyasında büyük kurumlar tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Sybase ASE ve SAP
Sybase ASE 2011 yılı ile birlikte SAP tarafından alınmış ve 15.7 sürümü ile birlikte üzerinde SAP uygulamalarını çalıştırılabilecek hale getirilmiştir. Esnek yapısı, VM üzerinde çalışabilirliği ve bu özellikleri barındıran ucuz bir veritabanı yönetim sistemi olması SAP’nin ASE’yi seçmesinde önemli rol oynamıştır. Özellikle SAP, Sybase ASE’yi Oracle’a karşı stratejik bir silah olarak kullanmaktadır. Çok daha ucuz lisans fiyatına verdiği tam destek ile Sybase ASE artık SAP uygulamaları dahilinde Oracle’ın karşısında bir tehdit olarak durmaktadır.
 
Sybase ASE Yapısı
Sybase ASE’nin bugünkü farklı ve esnek yapısının temelleri ilk üretildiği dönemde atılmıştır. Diğer veritabanı  yönetim sistemleri; proses ve kullanıcı planlama, hafıza yönetimi, disk ve ağ yönetimini İşletim sistemine bırakırken; sorgu optimizasyonu ve sorgu çalıştırma konularına odaklanmıştı. Sybase ASE ise OLTP sistemlere ve büyük kurumlara hizmet verdiğinden aynı anda birçok kullanıcının yüksek performansta çalışabileceği bir mimariye ihtiyaç duymaktaydı.
Çözümü; başka veritabanı sistemlerinin İşletim sistemlerine bıraktığı noktaları (proses ve kullanıcı planlama, hafıza yönetimi, disk ve ağ yönetimi) kendi kernelında toplamakta buldu. İşlemci hızlarının bugünün 100’de biri, hafıza kapasitesinin 10000’de biri olduğu geçmişte bu mimariyi yüksek performansta çalıştırmak Sybase ASE’yi kaynak kullanımını en verimli gerçekleştiren veritabanı yönetim sistemi haline getirdi.

Öne Çıkan Özellikleri
Sıkıştırma: SYBASE ASE yüksek oranda sıkıştırma için birden fazla strateji kullanmaktadır:
Satır Seviyesinde Sıkıştırma:Satır bazında varolan boş yerleri ve sabit uzunluktaki sütunlarda bulunan tekrar eden sıfırları temizleme mantığına dayanır.
Page/Block Seviyesinde Sıkıştırma:Tekrarlayan verileri ve veri seti kümelerini ortadan kaldırarak bunları tekli bir referans ile gösterme mantığına dayanan sıkıştırma yöntemidir. Tekrarlayan verilerin ve veri seti kümelerinin ortadan kaldırılması veritabanında kayde değer yer kazanacına sebep olmaktadır.
LOB Sıkıştırma:LOB veri tipleri veritabanında 2 GB’a kadar çıkabilen ölçülerde yer kaplamaktadır. ASE kullandığı FastLZ ve Zlib sıkıştırma teknikleri ile önemli yer kazançları sağlamaktadır. Bu sıkıştırma sayesinde bu veritiplerinin ön belleğe okuma/yazma işlemleri de oldukça verimli hale gelmektedir.
Yukarıda belirtilen sıkıştıma stratejileri SYBASE ASE kurulumu ile gelirler. Aktifleştirmek için herhangi bir işleme gerek duyulmamaktadır. İndeks sıkıştırma ise SYBASE ASE’nin ileriki sürümleriyle kullanılmaya başlanacaktır.
In Row LOB :LOB veri tipleri boyut olarak çok büyük olduklarından birçok veritabanı yönetim sisteminde satır bazında depolanmamaktadırlar. Genellikler satır dışında ayrı bir yerde depolanırlar ilgili satırdan refere edilirler. SYBASE ASE ise ilgili data satıra sığabilecek büyüklükte ise o datayı ilgili satıra kaydeder. Bu sayede I/O hızlarında artış ve veritabanının büyüklüğünde azalma sağlanır. Bu teknoloji kurulumdan gelir ve tüm sap tabloları için geçerlidir.
Data Partitioning: Sybase ASE bir çok data partioning stratejisini barındırmaktadır:range, round robin, hash. Bu sayede tablolar üzerindeki yoğunluk dağıtılarak azaltılmış olur.
Konfigüre Edilebilen Kaynak Limitleri: SYBASE ASE 4 TB’LIK hafızayı yönetebilir. Veritabanına olan kullanıcı bağlantılarının üst limiti 2 milyar kadardır.

SYBASE’in Geleceği
Son dönemde SAP’ nin devamlı olarak veritabanı stratejisinde HANA’yı ön plana çıkarması, SYBASE ASE hakkında bir çok soru işaretinin çıkmasına neden olmuştur. Birçok kişi ve firma için SYBASE ASE veritabanının ara bir kademe olarak kullanıldığı ileride SAP’nin yalnızca HANA üzerinde koşacağı fikri her geçen gün güçlenmektedir. Oysa ki; SAP Platform Çözümleri Başkanı Steve Lucas, SAP’nin başlıca amacının 2015 yılı itibarı ile 2 veritabanına sahip bir satıcı olmak olduğunu 2011 Aralıktaki konuşmasında açıkça belirtmişti. SAP HANA pahalı ve her koşul için kullanılacak bir veritabanı değildir. Data işlem yoğun ve küçük sistemler için SAP SYBASE ASE daha ucuz ve daha doğru bir çözümdür.  Kısacası ikisinin de kullanım yerleri farklıdır. SAP’nin SYBASE ASE üzerinde halen yoğun geliştirme yapması SYBASE ASE’den uzun süre vazgeçmeyeceğinin göstergesidir.Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2020 Tüm hakları saklıdır.