Merih Forum Konu Dışı Futbol Türk futbolu bu kafa ile adam olmaz.

Anket Başlığı: sizin fikriniz nedir ?
Katılıyorum.
Çoğu doğru.
Kesinlik le katılmıyorum.
Katılmıyorum.
[Anket Sonuçlarını Göster]
 
 
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türk futbolu bu kafa ile adam olmaz.

 
#1

Üzgünüm ama bizim futbolumuz bu kafa ile adam olmaz katılan olur olmaz bilemem düşüncelerime ama yinde açık ve net söylüyorum adam olmaz bu hal de. Sebebi çok açık şımarıklıktan oynamıyorlar futbolcularımız. doğru dürüst yönlendirilmiyorlar maç öncesi. ne medyamız nede teknik kadrolar doğru yönlendirmiyor. çok fazla hata var ve başı boşluk.    En basitinden şunu örnek verebilirim. yılını, hangi kupada olduğunu ve zamanını tam hatırlayamayacağım ama ben realmadrit gibi bir takımın dünya devinin Galatasaraay karşısında 7 yada 8 dakika mala bağlayıp oynadığını hatırlıyorum. bilirsiniz, çok seyretmişsinizdiri bizim takımlar zor maçlarda topu kaybeden ben olmayım diye sağa sola angil dingil paslar atıp mal gibi oynar zorlandıkları psikolojik olarak yıkıldıkları mala bağladıkları zaman. Ben real madritin bu şekil mala bağladığı bir maç izledim. Sadece 7 veya 8 dakika sürdü. teknik drektör saha kenarına çıktı parçaladı azına geleni söyledi fırçaladı ve düzeldiler.  Sonrasında maçın hakimiyetini tekrar ele alıp oynamaya devam ettiler. o maçta galatasaray hemen hemen hiç mala bağlamadı ama oynayabildiği gibi de oynamadı aslında. durumu idare etti. sadece 7 - 8 dakika oynadı sayarım ben. bu realin mala bağladığı oyunu isteseler yapabiliyorlardı demekkki. neden bu 90 dk sürmesin. neden o oyun kalitesini sürdüremiyolar. buu gibi çok şey sormak mümükün. ben söliyim tamemen şımarıklık, beklenti ve yanlış psikoloji. 

 Diğer bir örnek. maça daha 10 gün var. karşıda beş para etmez angil dingil hatta ülkelerinin  nüfüsü bizim ancak olsa olsa bir ilimiz kadar olan ülkelerle karşılaşıyoruz. haftalar önceden yorumlara bakıyorum. neymiş turu geçmek için beraberlik yetiyormuş takımımıza. Kafasına meşe odunu ile vuruyum o yorumu yapan geri zekalı zihniyetin. Lan trilyonluk takımla sahaya çıkıyorsun karşında 3 kuruşluk takım var ve senin yaptığın yoruma bak. Geri zekalı o takım oynasa eğer üle üç beş falan değil 15 atmassı laızm karşı takıma ama öyle yanlış yönlendiriliyor öle yanlış çıkıyorlar ki sahaya. beraberlik yeter derken yenilip geliyo mallar.  bunun tek suçlusu futbolcular değil elbet, işin başını medya tutuyor. ardından teknik adamlar. son olarakta futbolcular.    Şimdi demem o ki. real madrid gibi takımı mala bağlatan o takım galatasaray ise ezeli rakibi fener, beşiktaş, trabzon hatat diğer takımlarımız neden yapamasın aynı şeyi. aslında gerekli yetenek çoğu takımımız da var. ama mala bağlııyo alayı nedense. sebebi mesyanın yanlış yönlendirmeleri, teknik kadronun hataları.    bir diğer içler acısı taktik. eleme maçı oynarız yenilirsek elenicez. 20 vey a30 dakikada gol yemişisz son 10 dk ya kadar savunmada kalmaya devam. geri zekalı adam 80 dk yememiş son on dk yermi hiç. nassıl aptalca bir taktik bu. zaten yeniliyorsun ha iki olmuş ha bir ha üç. farkı yok. parçalaman saldırman laızm . 80 dk yemeyen adama son 10 dk , son 20 dakika hiç bişi yapamassın. adamlar etten duvar örüp hepsi kalede durur ama gene yemez. 

   kısacası bu kafalar düzelmedikçe, medyanın yanlış yönlendirmesi, teknik kadronun tek farklı galibiyete razı olması fikri değişmedikçe bizden bi cacık olmaz ne yazık ki. Kaldı ki bu işten trilyonlar gelir elde edip 20 dk koşunca kesilip işi biten, 90 dk maçı 30 dk sanan koşamayan futbolcularımızı saymıyorum bile. bu işten ekmek yiyorsan o dahada uzatmalar dahil 90 - 30 toplam 120 dakika at gibi koşabilmellisin. eğer golcü isen gerçekten sana  ayağına gelen değil, 

20 metre yakınına gelen her topu olmasa da % 50 sini,

 ayagına gelen topların ise % 95 ini golle sonuçlandırmalısın.

 ayağına top beklememeli yakınına 50 metre mesafeye gelen her topa koşmalısın. 

at gibi 120 dakika koşabilmelisin.

 Eğer golcüysen gerçek anlamda uzak mesafelerden topu basket potasına ayağınla sokabilmelisin taç çizgisine diğil.   Bakıyorum izliyorum avrupalı topçular sadece golcüleri dieil defansörleri bile ceza sahası içinde önleirnde bir adam varken aldıkları , yakalayabildikleri her topun % 90-5 ini golle sonuçlandırıyorlar. bizim kiler ise önleirnde adam olmasa bile bu tür topların ancak % 30 hatta belki daha azını golle sonuçlandırabiliyor. sebep şımarıklık, umursamama.  nedeni çok basit imzayı atmış, anlaşmayı yapmış. amcamın maça 11 de girip oynaması yetiyor. neden kendini yorsun ki. oysa kes her yanlış attığı pastan bir mebla, kes her golle sonuçlanmayan pozisyona bir  mebla bak nasıl oynuyor. Bizim topçularımız tok akrdeşim. oraya aç adam koyacaksın ki karşı takımın kim olduğuna ne yorum yapıldığına bakmayacak. önüne geleni parçalayacak kelimenin tam anlamı ile.bizim kiler obez olmuş. spordan, futboldan, koşmaktan haberi yok artık. Çünkü toklar. umurlarında değil. çok bişi değişmiyor tok oldukları sürece. biz seyirciler de parçalıyalım kendimizi, yırtınalım yenelim , yenecez diye.     Ben Korede dünya  kupasında bir türkiye seyrettim. çok kişi eleştirdi o zaman teknik kadroyu neden galatasara'yı almadın eksik zayıf gördüğün yerleri iki bilemedin  üç kişi sağlam adam ile desteklesen yeterdi diye. oysa adam medyanın, diğer unsurların eleştirilerinden korkuya yapamadı o kadroyu.  Çünkü aptal olsa zaten o seviyeye gelemez. eşit dağıtmaya çalıştı kadroyu belli başlı takımlara. Sebep ortada. Nede olsa amaç zaten birinci gelmek değildi. Oysa amaç birinci olmak olmalıydı. cesaretle eşeltirilere gögüs gererek gereken yapılmalıydı. bu olsaydı eksik , zayıf bir iki nokta fener, bşeiktaş yada benzeri bir takımdan 2 - 3 bilemeidn 4 kişi desteklense idi o korede dünya şampiyonu olmamız içten değil di. kesin olurduk.  gereken doğru yönlendirme, doğru yorumdu sadece. kapasite var ama o kapasiteyi ortaya çıkarabilen, çıkarmak niyetinde olan kadrolar yok. ne oyuncularımızda nede teknik kadrolarımızda. 

  kısacası bu kafayla hiç bir yere gelemeyiz. Üzgünüm.

Unutmuşum birde yabancı tutkunluğu var. nedir ya. 80 milyonluk ülkede golcü mü yok. 80 milyonluk ülkede koşabilecek adam mı yok. o kadar insanın içinde defans yapabilecek adam hiç mi bulamadınız .Bulamadı iseniz suç sizde . Nufusu bizim bir  bilemedin iki ilimiz kadar olan ülkeler buluyor da biz bulamıyorsak sorun başka yerdedir. demek ki yetiştirmeyi beceremiyoruz.  Demek ki öğretemiyoruz.  eğitemiyoruz.. .

                                                  mizanpajustasi.com

Cevapla

 
#2

çok doğru ama elden ne gelirAra
Cevapla
 
#3

Birde adam kayırma çok var.  Her yerde var üstelik, kendi adamı gördüğünü öne çıkarıyor. Bu sahada bile aynı. Ben bir zamanlar oynuyordum. Bıraktım. İnsan maça çıkar üç maç boyunca tek bir tane bile pas almazmı. Top çalıyorum, ben atıyorum pasımı ama pas alamıyorum.  Varmı böyle bir şey, varmı böyle bir dünya. Hoca da birşey söylemiyor. O zamanlar genç ve ateşliydik. Baktım hoca da ses çıkarmıyor. Azıma geleni söyleyip bıraktım daha gelmiyorum bonservisimi iptal edin diyip ayrıldım. Çocukluk ta var tabi. Üstelik bıraktığımda alt yapıdan yetişip farklı takıma geçmiş ve  tam da büyükler takımına, ana takıma girmiştim.Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2020 Tüm hakları saklıdır.