Merih Forum Telefon / Tablet / PC PC , Laptop / donanım WINDOWS 10 HIZLANDIRMA YÖNTEMLERI

SURİYEDEKİ SAVAŞ

Kaç yıl geçmesine rağmen olaylar durulmuyor

SON 20 YILDA OSCAR KAZANAN KADINLAR

Son 20 yılda En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar kazanan oyuncuların listesi...

YERLİ OTOMOBİL

YERLİ OTOMOBİL SERİ ÜRETİME BAŞLIYOR

Silkroad XIAN

Silkroad sevdalıları için bir server

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WINDOWS 10 HIZLANDIRMA YÖNTEMLERI

 
#1

Windows 10, yüksek RAM tüketimi sebebiyle bazı bilgisayarda oldukça yavaş çalışmaktadır. Meltdown ve Spectre yamalarını devre dışı bırakmak Windows’u hızlandırmanın en önemli yöntemlerinden birisidir. Bu yamalar devre dışı bırakıldığında güvenlik açıkları oluşsa da orta düzey kullanıcılar için engel teşkil etmemektedir. Yine bazı hizmetleri devre dışı bırakmakta hızlandırma yöntemlerinin başında gelmektedir.
1. Yamaları Kapatma
8 GB RAM ve 4 Çekirdek işlemciye sahip bilgisayarlarda Windows 10 oldukça hızlıdır. Diğer yandan, kötü bilgisayarlarda durum bu şekilde değildir ve Windows 10 oldukça yavaş açılmakta ve işlem yapmaktadır. Aşağıda ki anlatımımızda yamaları engelleyerek bir nebze de olsa Windows 10 hızlandırabilirsiniz.
Aşağıda ki aracı indirerek zipten çıkarın. Yönetici olarak çalıştırdığınızda aşağıda ki işlemleri yaparak ilk hızlandırma işlemini yapabilirsiniz.
Tıkla ve İndir
Ayarlar aşağıda ki gibi olmalıdır.
System is Meltdown Protected : YES (Sistem meltdown açığına karşı korunuyor)
Ssytem is Spectre protected : YES (Sistem Spectre açığına karşı korunuyor)
Performance : SLOW (Performans yavaş)

Aşağıda ki kısımında bulunan “Disable Meltdown Protection” ve “Disable Spectre Protection” butonlarına bastıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve yavaşlığın ortadan kalktığını fark edeceksiniz.
Windows 10 ise bu sıkıntıya çözüm olarak yeni bir güncelleme yayınlayacağını açıkladı. Bu güncellemeden sonra bu işlemleri yapmanıza gerek kalmayacak.
2. Geri Plan Uygulamaları
 
windows10-hizlandirma-1.png
Varsayılan uygulamaları kapatmakta hızlandırma yöntemlerinin başında gelir. Yine Laptop gibi şarja ihtiyaç duyan cihazlar bu uygulamalar kapatıldığında pil tasarrufu edilmektedir.
3. Gereksiz Uygulamalar
CCleaner gibi uygulamalarla da büyük bir hız tasarrufu sağlayabilirsiniz. Aşağıda ki linkten CCleaner yazılımını indirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde birçok gereksiz Windows yazılımı kolaylıkla kaldırılabilir.
CCleaner İndir
4. Defender Kapatma
windows10-hizlandirma-2.png
Windows 7 sürümü ile hayatımıza giren Windows Defender, yapılan testler sonucunda %20’lik bir yavaşlığa sebep olmaktadır. Windows 7’de bu uygulamayı kaldırarak bunun önüne geçebilirsiniz. Windows 10 içinde yukarıda ki ayarları yaparak ağır çalışma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.
5. Microsoft EDGE Kapatma
windows10-hizlandirma-3.png
Windows 10 çalıştırıldığı andan itibaren EDGE uygulaması da devreye girmektedir. Siz tarayıcı olarak Chrome, Opera veya Firefox gibi uygulamalar kullansanız da EDGE gereksiz bir tüketime sebep olmaktadır. Yukarıda ki resimde ki gibi EDGE uygulamasını kapatarak da güç tasarrufu sağlayabilir ve sistemin bir nebze de olsa hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.
6. Windows Servislerini Durdurma
Aşağıda ki resimde anlatıldığı ayarları yaparak da windows 10 hızlandırabilirsiniz. Bu özellikler gereksiz olmakla birlikte sistemde yer kaplamakta ve sistemi yavaşlamaktadır.
Başlat – Çalıştır – services.msc yazarak Hizmetler menüsünü açabilirsiniz. Başlangıç türünü devre dışı yapmanız durumunda bu sistem bir daha çalışmamaktadır.
windows_aramayi_durduralim.png
Yeni nesil SSD diskler için bu ayar çok önem arz etmese de SATA kullanıcıları için baş belasıdır.
Yine “Easy Service Optimizer” yazılımını da kullanarak sistemi daha stabil hale getirebilirsiniz. Aşağıda ki linkte bu servisi detaylı bir şekilde anlattık.
indir.png
Easy Service Optimizer indir
Yukarıda anlattığımız tüm yöntemler yazılımsal ayarlardır ve sisteme herhangi bir zararı yoktur.Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Windows 10'da CS Go'da 30 Fps Kasma Sorunu [Çözüm] kelle_avcısı 0 2,021 27-03-2017, Saat: 22:02
Son Yorum: kelle_avcısı

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2019 Tüm hakları saklıdır.