ABD Münbiçi bırakır mı ?

ABD, Münbiçin yarısı sizde yarısı bizde kalsın dedi

SON 20 YILDA OSCAR KAZANAN KADINLAR

Son 20 yılda En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar kazanan oyuncuların listesi...

AFRİN HAREKATI

Zeytin Dalı Harekatında teröristlerden temizlenen bölge artıyor

Silkroad XIAN

Silkroad sevdalıları için bir server

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
yazılımcılar asosyal midir

 
#1

Yazılımcılık ve Asosyallik

Öncelikle yazılım öğrenme süreci her daim söylediğim gibi ciddi özveri, çaba ve vakit gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle bir çok şeyden taviz vermek gereklidir. Bu verilen taviz işten yada okuldan olamayacağından dolayı gezmekten, tozmaktan, arkadaşlar ile ilişkilerden verilen taviz olmak zorunda oluyor. Bu nedenle yazılım öğrenme aşamasında olan kişiler biraz sosyalliğine gem vurmak zorunda kalabilirler.

Yazılım öğrendikten sonra yani yazılımın mantığını kavrayıp bir projeyi iyi kötü tek başına hayata geçirecek seviyeye geldikten sonra biraz daha rahat hareket edebilme imkanına sahiptirler. Fakat ellerinde yapmaları gereken bir proje varsa, bu projede kısa vadede yapılması gereken bir proje ise yine taviz verilen ilk şey sosyal hayat olur.Yazılım dünyasındaki en büyük sıkıntı projenin bitiş tarihidir. Bir projenin bitiş tarihi her daim hiç bir sorunun yaşanmayacağı düşünülerek belirlenir. Fakat asla böyle bir şey olmaz. Mutlaka o projede sorunlar çıkar ve projeyi yetiştirmek için ekstra çalışmak, dolayısıyla yine bir çok şeyden taviz vermek gereklidir.

Bir şirkette çalışan bir yazılımcı iseniz asla sabah 9-akşam 6 arası çalışan, akşam 6 olunca da her daim “mesai bitti, hadi bana güle güle” diyebilecek biri olamazsınız. Çünkü o anda yapılması gereken acil bir iş varsa mesai yapmanız icap eder, ki günümüz özel sektöründe mesai ücreti diye bir kavramda anlamına kaybetmektedir.

Bunun yanı sıra çalışmakta olan bir yazılım sistemi çöker, arıza verir ve işlerin ilerlemesine engel olursa “bana ne ya, ben mesai saatinde değilim, yarın sabah/pazartesi günü işe gidince bakarım” diyemezsiniz. İşin aciliyetine göre yatağınızdan kalkıp o işle ilgilenmeniz bile gerekebilir.


Sonuç

Tabi bu örnekler her daim meydana gelen şeyler değil ve yazılım ile ilgilenmenin zaman kavramı ile alakası olmadığını gösteren örneklerdir. Yazılım ve sosyallik zaman gerektirir. “Ben sosyal olucam” diyerek iyi bir yazılımcı olmayı ikinci plana atmakta sizin elinizde, “ben iyi bir yazılımcı olucam” diyerek sosyalliği ikinci plana atmakta sizin elinizde.

Netice olarak yazılımda öğrenmenin ve yapılacak işlerin sınırı olmadığı için yazılım ile ne kadar çok ilgilenirseniz o kadar iyi birer yazılımcı olursunuz. Bu da sizin ne kadar sosyal yada ne kadar iyi bir yazılımcı olduğunuzu belirler.

Fakat benim tavsiyem haftada 1 gününüzü tamamen kendinize ayırın. Her türlü sizi yorması muhtemel iş yada proje düşüncesinden uzaklaşarak sadece gönlünüzce bir gün geçirin. Bu gönlünüzce geçirdiğiniz günde bilgisayar başında oyun oynayarak, dizi izleyerek, sosyal ağlarda takılarak değil, eşiniz, dostunuz, akrabalarınız ile dışarıda vakit geçirerek ve sohbet ederek olsun 
Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2018 Tüm hakları saklıdır.