Merih Forum Programlama ve yazılım algoritmalar Genel Biyometrik Güvenlik Sistemleri Nedir?

ABD Münbiçi bırakır mı ?

ABD, Münbiçin yarısı sizde yarısı bizde kalsın dedi

SON 20 YILDA OSCAR KAZANAN KADINLAR

Son 20 yılda En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar kazanan oyuncuların listesi...

AFRİN HAREKATI

Zeytin Dalı Harekatında teröristlerden temizlenen bölge artıyor

Silkroad XIAN

Silkroad sevdalıları için bir server

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biyometrik Güvenlik Sistemleri Nedir?

 
#1

Biyometrik Güvenlik Sistemleri Nedir?
Alıntı:[color=rgba(39, 45, 79, 0.8)]Biyometrik güvenlik sistemleri, bireylerin fiziksel davranışlarını ve özelliklerini baz alarak bu davranışları kaydeden ve bunu güvenlik anahtarı olarak kullanan sistemlerdir.[/color]
Bu güvenlik sisteminde retina, parmak izi, avuç içi, yüz tanıması, kart girişleri vb. tanımlamalar kullanılır. Biyometrik güvenlik sistemlerinin diğer güvenlik sistemlerine göre daha güvenli ve aşılamaz olması nedeniyle başta bankalar olmak üzere birçok firma biyometrik güvenliği tercih etmektedir.

Özellikle e-ticaret ve online bankacılıkta kullanılan yüz tanıma sistemleri sayesinde bireylerin kişisel bilgileri koruma altına alınmaktadır. Ayrıca bu güvenlik sistemleri kişilerin girişlerini kısıtlama imkânı da sunmaktadır. Hafızaya alınan verilere yapacağınız kısıtlamalar ile bireylerin giriş çıkışlarını sınırlayabilir ya da bu verilere göre bireylere yetkiler verebilirsiniz.
Biyometrik Sistemlerinin Sunduğu Avantajlar
Günümüzde kullanılmakta olan güvenlik sistemlerinin en büyük sorunu şifrelerin unutulması ya da giriş anahtarlarının kaybedilmesi durumunda girişlerin yapılamamasıdır. Biyometrik güvenlik sistemlerinde ise unutma gibi bir sorun olmaz. Bireylerin yüz şekilleri, parmak izleri ya da retinaları hep aynı olacağı için giriş sırasında da herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ayrıca biyometrik güvenlik sistemleri kopyalanamaz. Yani sizden izinsiz sisteme giriş yapmak isteyen birisi anahtarı kopyalar gibi sizin fiziksel özelliklerinizi kopyalayarak sistemi kandıramaz ve izinsiz giriş yapamaz. Biyometrik güvenlik sistemleri mobil cihazlarda da kullanılabilmektedir. Cihazlar üzerinden sisteme bağlanabilir ve giriş çıkışları kontrol edebilirsiniz. Ayrıca kullanıcıların yönetimini de yine mobil cihazlar üzerinden yapmanız mümkün. Kısacası biyometrik güvenlik sistemleri günümüzün en iyi güvenlik sistemi olarak bilinmektedir.
 
Yüz Tanıma Teknolojisi
Biyometrik güvenlik sistemlerinin en bilineni yüz tanıma teknolojisidir. Bu teknolojide yüzdeki 80 düğüm noktası baz alınır. Sistemin 25 – 30 düğüm noktasını tanıması yeterli olacaktır. Her insanın düğüm noktası birbirinden farklı olduğu için güvenliğin aşılması gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca yüzünüzde yara ya da yanma olduğu aman bile yüz tanıma sistemleri sizleri algılamaktadır.
Parmak İzi Tanıma Teknolojisi
biyometrik-gu%CC%88venlik-parmak-izi.jpg
Parmak izi, parmak yüzeyinde bulunan sırtlar ve vadilerden oluşmaktadır. Sırtlar parmağın üst deri tabakasını oluştururken vadiler ise alt deri tabakasını oluşturmaktadır. Bir parmak izi benzersiz olduğu için bu izler parmak izi teknolojisinde kullanılabilmektedir.
İris Tanıma Teknolojisi
İris tanıma teknolojisinde yüksek çözünürlüğe sahip kameralar kullanılır. Bu kameralar iris yüzeyini tarar ve bu verileri hafızaya kaydeder. Daha sonra kullanıcı tarafından giriş yapılacağı zaman iri taranarak elde edilen veriler ile hafızada kayıtlı olan veriler kıyaslanır. Eğer kıyaslama doğruysa kullanıcının girişine izin verilir. Veriler güvenli bir sistemde tutulduğu için kullanıcıların bu verilere ulaşması ve verileri değiştirmesi mümkün değildir. İris tanıma teknolojisi çok nadir de olsa gözlük ve kontak lensten etkilenmektedir. Bu teknoloji uzun ömürlü ve istikrarlı oluşu sayesinde diğer teknolojilere göre daha avantajlıdır.
DNA Kimlik Teknolojisi
DNA biyometri herhangi bir kişiyi tanımlamanın en kesin yolu olarak görülmektedir. Bireyler her hücreleri için kişisel bir haritaya sahiptir. DNA, kişilerin hem fiziksel hem de zihinsel yapılarını tanımladığı için iki farklı bireyin DNA kimliklerinin aynı olması gibi bir durum söz konusu değildir. DNA kimliklerinin elde edilebilmesi için gerekli veriler pek çok farklı kaynaktan (saç, kıl, deri, kan, tükürük vb.) elde edilebilir. Bu nedenle DNA biyometrisi günümüzün en güvenli doğrulama sistemi olarak kabul edilmektedir. Kısaca biyometrik güvenlik sistemleri olarak bunlar gösterilebilir. Bunların dışında günümüzde kullanılan farklı biyometrik güvenlik sistemleri de bulunuyor. Ancak diğer sistemler yukarıda bahsedilen sistemlere göre çok fazla tercih edilmemektedir.Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Virtual Reality Sanal Gerçeklik Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır? sempatik141 2 2,315 30-03-2018, Saat: 21:48
Son Yorum: dalaylama
  Yapay Zekâ Nedir? Uygulama Alanları Nelerdir? sempatik141 0 2,268 09-07-2017, Saat: 10:42
Son Yorum: sempatik141
  DDoS Saldırısı Nedir ? Bu Saldırılardan Nasıl Korunur? sempatik141 0 1,515 09-07-2017, Saat: 10:41
Son Yorum: sempatik141
  Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) Nedir? sempatik141 0 1,609 09-07-2017, Saat: 10:40
Son Yorum: sempatik141
  Arduino Nedir ve Özellikleri sempatik141 0 1,631 09-07-2017, Saat: 10:39
Son Yorum: sempatik141

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2019 Tüm hakları saklıdır.