Merih Forum Programlama ve yazılım algoritmalar programlama sublime text'e eklenebilecek eklentiler

ABD Münbiçi bırakır mı ?

ABD, Münbiçin yarısı sizde yarısı bizde kalsın dedi

SON 20 YILDA OSCAR KAZANAN KADINLAR

Son 20 yılda En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar kazanan oyuncuların listesi...

AFRİN HAREKATI

Zeytin Dalı Harekatında teröristlerden temizlenen bölge artıyor

Silkroad XIAN

Silkroad sevdalıları için bir server

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sublime text'e eklenebilecek eklentiler

 
#1

Eklentiler

Sublime Linter 
Yazdığınız kodlarda hata olup olmadığını kontrol etmek için illa bir derleyicide açmanıza gerek yok. Nasıl mı ? IDE kullananların en çok kullandığı araçlardan birisi olan debugger (hata ayıklayıcı) burada sesini duyuruyor. Debugger kullanabilmek, kodlarımızdaki hataları görmek için derleyicide çalıştırmak sadece IDE kullananların yapabileceği şey değil * tabi ki. Sublime Linter eklentisini kurup çalıştırmanızla beraber hatalı yazdığınız kodlarınızın altına bir çizgi çekip sizi uyarıyor. Eklentinin tek kötü yanı ise -amatör kullanıcılar için- ilk kurduğunuzda aktifleştirmenizin biraz zahmetli olması.

Sublime Code Intel
Geldik Sublime Text'e kurulması gereken en gerekli eklentilerden birine. Sublime Code Intel eklentisinin zekası tartışma konusu bile olamaz. Ne mi yapıyor bu eklenti ? Çalıştığınız bir yazılım dilinin tüm alt sınıflarını otomatik tamamlama olarak sunabiliyor. Bir örnekle bu dediğimi daha iyi anlayalım. Eklenti yokken bir html dosyasının gövde alanında (body alanında ) <h yazıp elinizi bırakırsanız * bir şey olmayacaktır. Eklentiyi yüklediğimiz de html dosyamızda <h yazıp elimizi bıraktığımızda h ile başlayan taglar, fare imlecimizin orasında bize alt alta bir seçenek olarak sunulur. <h yazıp üçüncü sıraya gelip enterleyip <header></header> taglarını getirebilirsiniz. ( sunulan seçenekler: html, head, header, h1, h2, h3, h4, h5, h6, hr ) Eklenti, yaygın kullanılan 10'dan fazla dili destekliyor. Detaylı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Alignment
Bu eklenti de kodlarınızı basit bir klavye tuş kombinasyonuyla hizalamanıza yarar. Ctrl+A klavye tuş kombinasyonuyla seçtiğiniz kodları CtrlAlt+A ile hizalayabilirsiniz.

Bracket Highlighter
Sublime Text'te bir sayfa içerisinde yüzlerce satır kodlar yazanların, iç içe açılmış süslü parantezleri karıştıranların hayat kurtarıcısıyla tanıştırayım sizi. Bracket Highlighter, kendinden söz ettirmeyi başarabilen bir eklenti. Bu eklenti sayesinde açtığınız süslü parantezlerin nerede başlayıp nerede bittiğini görebilir, açtığınız etiketlerin dört bir kenarını çizerek daha rahat okunabilir olmasını sağlayabilirsiniz.

Color Highlighter
Html ve CSS'de renkler hayatınızı en fazla ne kadar kolaylaştırabilir ? Bu eklentiyi deneyip "Sublime Text'te rahat ve hızlı Html - CSS kodları yazmak" cümlesinin ne anlama geldiğini tam anlamıyla görebilirsiniz. Yazılım geliştiricisi olmakla beraber profesyonel front-end geliştiricisi değilsek; CSS'de hex kodlarıyla atadığımız bir renk değerinin, o rengin görsel görünümünü unutunca tekrar hex kodlarına bakarak hangi renk ve olduğunu çıkartamayız. Özellikle de bu hex kodu #6f1f1f gibi karışık bir kodsa. İşte bu noktada Color Highlighter imdadımıza yetişiyor ve hex kodunun altını hex kodunun renk değerindeki renkle çiziyor. Sadece bunla da yetinmiyor istediğimiz zaman bir kısayolla renk değiştirme paletini çağırma imkanı sunuyor. 

Local History
Bu da basit fakat zamanı geldiğinde hayatınızı kurtaracak bir eklenti. Özellikle de benim gibi unutkanlar için. Çoğumuz illa ki belirli sıklıklarla yazdığımız kodları, dosyaları yedekliyoruzdur. Fakat bunu birde programın otomatik olarak yapmasını isterseniz bu eklenti tam size göre. "Ne olur n'olmaz bir de o yedeklesin ne zararı olur ki" diyenleri duyar gibiyim. 


Snippetler

Sublime Text 3'de bir dosyada html yazıp tab ya da entere basınca html'in temel etiketleri ( <!DOCTYPE html> <html><head> <title></title> </head> </body> </html> ) otomatik olarak sayfamıza ekleniyor. Fakat bildiğiniz üzere Html ile bir web sitesi sayfası oluşturuyorken belirtmemiz gereken (değişebilir) temel birkaç şey var. En çok kullanılardan birkaçını örnekliyim. <html lang="tr-TR"> ve <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"> gibi. Neden biz html5 yada istediğiniz bir kelime yazıp enterleyince bize temel html tag'larının istediğimiz şekilde detaylandırılmış halini vermesin ? Büyük bir kolaylık olmaz mı ? Ben olur diye düşünüyorum. O zaman haydi yapalım. Tools menüsü aracılığıyla Developer seçeneğine ulaşalım. Oradan da New Snippet'e tıklayalım. Bizi bu kodlarla dolu bir sayfa karşılayacak. <snippet><content><![CDATA[Hello, ${1:this} is a ${2Confusednippet}.]]></content><!-- Optional: Set a tabTrigger to define how to trigger the snippet --><!-- <tabTrigger>hello</tabTrigger> --><!-- Optional: Set a scope to limit where the snippet will trigger --> <!--<scope>source.python</scope> --></snippet>

(Burada kodları sıkıştırdım, sizin açtığınız sayfada düzenli bir şekilde olacak) 

Yazılımda amatör arkadaşlar en baştan korkmasın. Yapacağımız çok basit. Hello, ${1:this} is a ${2Confusednippet}. yazan yeri silip oraya detaylandırdığımız html başlangıç taglarını yapıştıracağız. Sonra </scope> yazısının hemen altına bir satır inip </tabTrigger>html5</tabTrigger> yazacağız. html5 yerine istediğiniz kelimeyi yazabilirsiniz. Onu yazıp enterleyince sonucu göreceksiniz ama bu sayfada değil, önce işlemimizi bitirelim. Ctrl+S klavye tuş kombinasyonuyla dosyayı kaydetme sekmesine ulaşıyoruz. Açılan sekmede dosyamızın adı untitled.sublime-snippet şeklinde gelecek. Untitled kelimesini silip istediğiniz bir kelimeyi (snippetle ilgili olursa ileride snippet dosyalarını kurcaladığınızda size kolaylık olur) giriyorsunuz ve kaydediyorsunuz. Sonrada html uzantılı bir dosya da ya da herhangi bir dosya da html yazıp tab ya da entere basıyorsunuz. Eğer snippet çalışmazsa Sublime Text'i kapatıp açmayı deneyin. 


Sublime Text'te bazı özellikleri etkinleştirme

Sublime Text'te bir çok özellik default olarak true ya da false ( oradaki anlamıyla: etkin ya da pasif ) değerinde. Ben kullandığım ve etkinleştirmemizin, kod yazmamızı ve konforumuzu arttırabileceği özellikleri topladım. Nasıl aktifleştirebileceğimizi de anlatacağım. Özelliklere gelelim. Kodları ve açıklamaları aşağıda:

Kod: [Seç]
Kod:
{     
        // Klasör isimlerinin kalın olmasını sağlar.
    "bold_folder_labels": true,

        // Sayfayı kaydettiğinizde sayfanızın en altına boş bir satır ekler.
    "ensure_newline_at_eof_on_save": true,

        // Tercih edilen karakter boyutu ( değiştirebilirsiniz )
    "font_size": 10,

        // Fare imlecinin bulunduğu satırı highlight yapar.
    "highlight_line": true,

        // Sayfada belirli bir süre işlem yapmadığınızda sayfa kaydedilir.
    "save_on_focus_lost": true,

        // Predawn-DEV teması. Eğer bu tema sizde yüklü değilse sorun çıkmaması için bu satırı silin.
    "theme": "predawn-DEV.sublime-theme",

        // Tab tuşunun her zaman boşluk bırakmasını sağlar.
    "translate_tabs_to_spaces": true
}
Bu kodları kopyalayıp preferences/settings dosyası aracılığıyla user-settings sayfasına yapıştırın. Eğer sayfada hali hazırda { } süslü parantezler bulunuyorsa yukarıdaki kodlardaki süslü parantezleri silin ve hali hazırdaki parantezlerin içerisine yapıştırın. Bir diğer ihtimal user-settings sayfanızda { } süslü parantezlerinizin içinde kod ya da kodlar var ise yukarıdaki kodların süslü parantezleri olmayacak şekilde kopyalayın ve süslü parantezleriniz içerisindeki kodların son satırının bir altına geçin, yapıştırın. Ve yapıştırdığınız kodlarınızın başlangıcını unutmayın. Yapıştırdığınız kodlarınızın başlangıcından önceki en son kod satırının true ya da false değerinin yanına bir virgül koyun. 

Yukarıdaki eklentiler ve özellikler Sublime Text 3 için geçerlidir. Sublime Text 2 versiyonunu kullanmadığım için çalışıp çalışmayacağını bilmiyorum. Ve yukarıdaki eklentileri, Sublime Text 3 3143 ( ücretsiz ve en kararlı sürümü ) sürümünde denedim. Eğer son sürümü kullanıyorsanız eklentilerde sorun çıkma ihtimali bulunmaktadır. 

Sublime Text'i etkin kullanma hakkında hazırladığım yazımın sonuna geldik. Çalıştıramadığınız bir özellik, eklenti ya da Sublime Text ile herhangi bir sorununuz olursa konu altına yazabilirsiniz. Forumu güncel olarak takip etmekteyim. Ben ve yardımcı olmak isteyen bir çok kişi çıkacaktır.Ara
Cevapla

 
#2

özetlemişinAra
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
2 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2019 Tüm hakları saklıdır.