Merih Forum Programlama ve yazılım algoritmalar Genel WordPress 5.0 Kullanıcıya Ne Getiriyor?

ABD Münbiçi bırakır mı ?

ABD, Münbiçin yarısı sizde yarısı bizde kalsın dedi

SON 20 YILDA OSCAR KAZANAN KADINLAR

Son 20 yılda En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar kazanan oyuncuların listesi...

AFRİN HAREKATI

Zeytin Dalı Harekatında teröristlerden temizlenen bölge artıyor

Silkroad XIAN

Silkroad sevdalıları için bir server

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WordPress 5.0 Kullanıcıya Ne Getiriyor?

 
#1

gutenberg-edit%C3%B6r-640x329.jpg


En yeni WordPress sürümü kullanıcılara neler sunuyor, bu makalemizde bulabilirsiniz.
Dünyanın en popüler web araçlarından biri olan WordPress, bir süredir 5.0 sürümüne hazırlanıyor. WordPress güncellemeleri yıllardır kullanıcılara küçük çaplı yenilikleri dengeli bir tempoyla sunuyordu. Ancak 5.0 ile birlikte WordPress oldukça radikal değişikliklere gidiyor. Bu yazımızda en yeni WordPress sürümünün sunduğu en önemli yenilikleri ve değişikliklerden bahsedeceğiz.
Gutenberg
İlk bakışta gözümüze çarpan yenilik Gutenberg editörü oluyor. WordPress kullanıcılarının aşina olduğu Tiny MCE editörünün yerini alacak olan Gutenberg an itibariyle beta olarak kullanıma sunulmuş. 4.9.6 sürümünü kullanan tüm WordPress kullanıcıları, buradanGutenberg editörünü indirip WordPress 5.0’a geçiş yapmadan önce yeni editörü test edebilir.
gutenberg-640x303.jpgGutenberg için radikal değişiklik tabirini kullanmak hafif kalır diye düşünüyoruz. Çoğu kullanıcının MS Word’den alışık olduğu metin editörü kalıplarını buruşturup çöpe atan Gutenberg editörü, gücünü blok sisteminden alıyor.
Bu sistemde metin editörüne eklediğiniz her bir içerik, kendine ait bir bloka yerleştiriliyor. Örneğin elle yazdığınız bir paragrafın hemen arkasına eklediğiniz bir kopyala-yapıştır paragraf ögesi, tamamen ayrı bir blok içerisinde kendisine yer bulacaktır.
gutenberg-blok-605x480.jpgÇoğu kullanıcının olmazsa olmaz olarak gördüğü geleneksel araç çubuğu artık yok. Bunun yerine Gutenberg editörü kullanıcıları beyaz boş bir ekran ile karşılıyor. Yazılara ek içerik eklemek içinse yeni + simgesi kullanılıyor. Örnek olarak eğer yazınıza bir alıntı eklemek istiyorsanız + simgesine tıklayıp alıntı blokunu seçmeniz ve eklemek istediğiniz alıntıyı bu blok içerisine yazmanız gerekecektir.
blok-konum-640x285.jpg
Her bir blokun içeriği diğer bloklardan bağımsız olarak formatlanabiliyor. Bir paragraf blokunu tamamen italik yazıp, bir diğerini tamamen kalın formatta yazmak mümkün. Blokların sol tarafındaki ok simgeleri ile blokların yazı içindeki konumu değiştirilebilirken, sağ tarafındaki çöp simgesi ile blok silinebiliyor.
blok-sil-640x317.jpgKlasik editör
Gutenberg editörü WordPress 5.0 ile birlikte varsayılan metin editörü olacak. Oldukça radikal değişiklikler sunan bu editörün çoğu WordPress kullanıcısını ilk etapta rahatsız edeceğini tahmin etmek pek zor değil.
Ancak WordPress klasik editörü tamamen silmiş sayılmaz. Eklenti mağazasında yer alan Classic Editor eklentisi ile kullanıcılar alışık oldukları eski metin editörüne geçiş yapabilecek.
Geriye dönük uyumluluk
WordPress için bugüne kadar hazırlanmış olan çoğu tema ve eklenti, klasik TinyMCE editörü göz önüne alınarak tasarlandı. Gutenberg editörüne yapılan geçiş, WordPress’in kendi araç ve gereçleri için sorunsuz. Ancak Gutenberg’in yeni blok sistemi, WordPress kullanıcılarının sitelerine entegre ettiği çoğu tema ve eklentiler için bir sorun teşkil ediyor.
Gutenberg geliştirici takımı her ne kadar tema ve eklentiler için geriye dönük uyumluluk sözü verse de, 5.0 sürümüne geçiş yapan kullanıcıların ciddi miktarda uyumluluk sorunu yaşaması olasılığı yüksek.
Gutenberg’i test edin!
Yeni metin editörünün, WordPress kullanıcılarının alışık olduğu düzeni bozacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu nedenle kullanıcıların WordPress 5.0’a temkinli yaklaşması gayet anlaşılabilir bir şey. Ancak yeni WordPress sürümünü tamamen göz ardı etmeden önce yeni Gutenberg editörünü test etmenizi öneririz.
WordPress geliştirici ekibi, TestGutenberg.com adresinde Gutenberg editörünün canlı demosunu sunmuş. Bu siteye girip Gutenberg editörünün çalışma dinamiklerini gözden geçirebilir, kendinizi blok sistemine alıştırabilir ve genel olarak WordPress 5.0’a geçiş işleminizi kolaylaştırabilirsiniz.
5.0’dan önce
Eğer WordPress 5.0’a geçiş yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle yukarıda verdiğimiz adreste Gutenberg editörünü test etmenizi öneririz. Ek olarak 5.0’a geçiş işleminin geri dönülmez olduğunu belirtelim. Yeni sürüme geçiş yapmadan önce hali hazırda kullandığınız sürümün yedeğini almayı unutmayın.Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2019 Tüm hakları saklıdır.