Merih Forum Konu Dışı Genel Altın yüzük nasıl anlaşılır

ABD Münbiçi bırakır mı ?

ABD, Münbiçin yarısı sizde yarısı bizde kalsın dedi

SON 20 YILDA OSCAR KAZANAN KADINLAR

Son 20 yılda En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar kazanan oyuncuların listesi...

AFRİN HAREKATI

Zeytin Dalı Harekatında teröristlerden temizlenen bölge artıyor

Silkroad XIAN

Silkroad sevdalıları için bir server

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Altın yüzük nasıl anlaşılır

 
#1

altin-yuzuk-nasil-anlasilir_646x340.jpgŞık bir hediye, özel günlerimiz ya da yatırım yapmak için aldığımız altın yüzüklerin gerçek olup olmadığını anlamak biz tüketiciler için çok güç. Sahte altını ancak tecrübeli sertifikalı kuyumcular tek bakışta anlayabiliyor. Altın takıların gerçekliğini anlamak için birçok test mevcut. İşte gerçek altının ayırt edilmesini kolaylaştıran yöntemler:
İlk olarak mıknatıs yaklaştırılarak altının gerçek olup olmadığı anlaşılabilir. Altın magnetik bir maden değildir bu yüzden mıktanıs tarafından çekilemez. Elinizdeki yüzük eğer mıknatıs tarafından çekiliyor ise altın değildir. Bir diğer yöntem ağırlık testi. Gerçek altının özgül ağırlığı yüksek olduğu için bir zemine bıraktığınızda tok bir ses çıkarırken sahte altın boş teneke kutusu gibi tiz bir ses çıkarır.
Altın yüzüğün gerçek olup olmadığını anlamak için yüzüğün iç tarafında damga olması gerekir. Altının karatı ve saflığı genellikle yüzüğün üzerine damgalanır. Yani altının üzerinde bilgilendirici bir "Ayar Damgası" olmalıdır. Eğer yoksa yüzüğün sahte olma olasılığı yüksektir.
Ayar damgaları yüzükten yüzüğe farklılıklar gösterebilir.
8 ayar altın için 8, 333
14 ayar altın için 14, 575, 585.
18 ayar altın için 18, 750.
22 ayar altın için 22, 912, 930, 933 gibi rakamlar yer alabilir. Bu rakamlar dışındaki damgalara güvenmemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda yüzüğü yapan firma da kendi damgasını altın üzerine damgalar. Firma damgası da altının gerçek olduğunu ifade etmeye yardımcı olur. 

Bir diğer yöntem ise altının iç rengine bakmaktır. Bunun için altını sert bir cisimle çizerek dış rengin kaplama yani sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yüzüğün iç kısmı farklı bir renk ise de altın sahtedir. Kuyumcuların hemen hemen hepsinde bulunan mihenk taşı ve altın ayar asitleriyle de yüzüğün gerçek olup olmadığına bakılır. Mihenk taşıyla çizilen yüzüğün çizik kısmına asit damlatılır, çizgi yok olursa altın gerçek değildir veya ayarı çok düşüktür denilebilir.
Ayrıca altın nem ve toz ile oksitlenme yapmadığı için gerçek ve sahte altın bu şekilde de kıyaslanabilir. Gerçek altınlar oksitlenmediği için yüzlerce yıl toprak altında hiçbir değişime uğramadan kalabilir. 
Gerçek altın yüzük çok ucuz fiyatlara satılmaz. Dünyanın her yerinde neredeyse aynı değere sahip olan altın bilinenin tam tersi bir fiyata satılıyorsa çok büyük ihtimal sahtedir ya da has altın değildir. Bu yöntemler dışında altın yüzüğün gerçek olup olmadığını anlamak için yüzük laboratuvar testlerine tabi tutulmalıdır.Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rüyada Yüzük Kaybetmek Pınar Şimşek 3 2,369 06-02-2019, Saat: 15:25
Son Yorum: kont
  Tektaş yüzük mü tektaş küpe mi Sibel Çiçekçi 1 1,328 28-08-2018, Saat: 15:29
Son Yorum: ttec
  hem nasıl ki hayat dalaylama 0 3,006 19-04-2018, Saat: 21:18
Son Yorum: dalaylama
  Standart Damatlık Seçimi Nasıl Olmalı? Hülya Yıldız 0 1,059 27-02-2018, Saat: 10:03
Son Yorum: Hülya Yıldız
  Kendiniz İçin En Doğru Yastığı Nasıl Bulabilirsiniz? Dilan Tahtacı 0 4,094 08-02-2018, Saat: 08:41
Son Yorum: Dilan Tahtacı

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2019 Tüm hakları saklıdır.