Merih Forum Bilgisayar /yardım windows USB Bellekten Windows 7 Yüklemek

ABD Münbiçi bırakır mı ?

ABD, Münbiçin yarısı sizde yarısı bizde kalsın dedi

SON 20 YILDA OSCAR KAZANAN KADINLAR

Son 20 yılda En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar kazanan oyuncuların listesi...

AFRİN HAREKATI

Zeytin Dalı Harekatında teröristlerden temizlenen bölge artıyor

Silkroad XIAN

Silkroad sevdalıları için bir server

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
USB Bellekten Windows 7 Yüklemek

 
#1

Windows 7'yi USB bellekten kurmak abileceğinizi biliyor muydunuz. Hatta USB bellekten yapılan kurulum Vista CD’sinden çok daha hızlı. O zaman bu yazımızı dikkatlice okuyun.


windows-7.jpg


Microsoft'un yeni işletim sistemi olan Windows 7’yi bilgisayar sistemine hızlıca kurmak oldukça kolay. İhtiyacınız olan tek şey en az 4 Gbytekapasiteli bir USB disk ve sistemi USB’den Boot eden bir anakart.


Windows 7'yi USB bellekten kurmak sanıldığından çok daha kolay. 

Windows 7 CD’sini USB bellekten  kurmak oldukça kolay ve performanslı. Özellikle Netbook sistemler gibi optik sürücüsüne sahip olmayan sistemler için bu büyük bir avantaj.
Yapmanız gereken tek şey sizlere adım adım anlatacağımız yöntemi aynenuygulamak ve kurulumu da USN bellekten başlatmak. USB Belleği Sisteme Takın

İlk olarak en az 4 Gbyte büyüklüğünde olan USB belleği sisteme takın. Bu belleğin sistem tarafından kurulmasını bekleyin ve başlat menüsünde yer alan komut satırına “CMD” komutunu girerek "Enter" tuşuna basın. 

win21287996026.jpg

"Diskpart" komutunu yazın.
Bu komutu girdiğinizde karşınıza DOS ekranı açılacak. İşte bu bölümün komut satırına “Diskpart” komutunu yazın ve "Enter" tuşuna basın.Sistemdeki Diskleri Görmek

Yeni çıkan pencereye geçin ve sistemdeki diskleri görmek için “List Disk” komutunu yazın. USB belleğin hangi disk’e göre atandığını bulmanız gerekiyor. Bunu yapmazsanız sistemde yer alan sabit disklere zarar verebilirsiniz.

win31287995976.jpg

"List disk" komutunu mutlaka çalıştırın.
Dikkat etmeniz gereken nokta USB'nin bağlı olduğu Disk adı. Bizim örneğimizde 8 GByte’lık bir USB disk kullandık. Sizlerin de göreceği gibi 8 GByte'lık dik 7663 MByte olarak görünüyor, bu da DISK 1'e denk geliyor.


Diskleri Seçmek

USB belleğimiz örnekte DISK 1 olarak görünüyor.  Sistemimizde tek bir sabit disk olduğunda taktığımız USB disk  ikinci disk olarak görünüyor. Sistemin sabit diski burada DISK 0 ve USB bellek de DISK 1 olarak görünüyor. İki sabit diskli sistemde USB bellek disk 2 olarak görünecektir. Bu yüzden mutlaka dikkat edilmeli.

win31287996535.jpg

"Select Disk (USB belleğin atacağı harf)" komutunu girin.

Örneğimizde USB bellek DISK 1 olarak göründü. Bu yüzden de komut satırına "select disk 1" komutunu giriyoruz.
Diski Temizlemek

Select Disk komutunu girdikten sonra, sıra geldi USB belleğin içini temizlemeye. USB bellek “Clean” komutu ile silinir. Burada yapacağınız bir hatanın geri dönüşü yok. Bu yüzden dikkat edilmeli.

win41287996691.jpg

Diski temizlemek için "Clean" komutunu kullan.

Clean, USB belleğin birimini siler. Bellekte yer alan tüm bilgiler silinir. Bu komut Windows'un "Birimi Sil" komutu ile eş. 
Birimi oluştur

USB belleğinin birimini sildik. Şimdi bu belleğin birimini oluşturmamız gerekiyor. Bunun için “Create Partition Primary” komutunu yazmak yeterli.

win51287996969.jpg

"Create Partition Primary" komutu birimi yeniden oluşturur.

Burada fazla bir müdahale etmiyoruz. 32 GByte’lık bir ürün olsa bile USB belleğe farklı birimler oluşturmuyoruz. Bu oldukça önemli.
Birimi Seç

Birimi seçtikten sonra var olan birimi oluşturmak gerekiyor. Tek bir birim oluşturduğumuz için “select partition 1” komutunu kullanmamız yeterli. Bu komut yine aynı pencerede komut satırına yazılıyor.

win61287997156.jpg

"Select Partition 1" komutunu kullan.

Biz örneğimizde tek bir birim oluşturduk. Profesyonel kullanıcılar elbette birden çok birim oluşturabilirler. Böyle bir  durumda Select Partition 1yerine Select Partition 2ya daSelect Partition 3 komutları yazılabilir.
Birimi Çalıştır

Birimi oluşturmak ve seçmek tek başına yeterli değil. Bu ürünü sabit disklerde olduğu gibi aktif hale getirmek gerekiyor. Dolaysıyla komut satırına “active” komutunu girmek gerekiyor.

win71287998225.jpg

Aynı pencereye "active" komutunu yazın.

Bu oldukça önemli bir komut. Bu komutu yazmazsanız bir sonraki adımlar boşuna yapılmış olur.
Birime Format İşlemi

Sıra geldi format işlemine. Burada Fat32 dosya formatını kullanmak şart. NTFS ve benzeri dosya formatlarını kullanmayın. Yapılması gereken “format fs=fat32” komutunu girmek.

win81287998342.jpg

Disk’i biçimlendirmek şart. "Format fs=fat32" komutunu kullanın.

Fat32 dosya sistemini kullanmanız şart. NTFS ve FAT16 dosya formatlarında bu işlem çalışmıyor.
Birimi Atama

Format işlemi bitti. Geriye pek bir şey kalmadı. Yapmanız gereken “assign” komutu ile birimi atamak. Bu yapıldığında USB belleğiniz sistem tarafından bir harf alır.

win91287999099.jpg

"Assign" komutundan sonra pek bir şey kalmadı.

USB belleğinizin harfini mutlaka bilmeniz gerekiyor. Masaüstünde yer alan Bilgisayarım ikonun çift tıkladığınızda USB belleğiniz görebilirsiniz. USB belleğin harfini buradan okuyabilirsiniz.
Bunları öğrendikten sonra DISKpart ekranından çıkmak gerekiyor. Exitkomutu ile bu ekran kapanır.Windows 7’yi USB Belleğe kopyala

Sıra geldi son işleme. Windows 7 CD’sini USB belleğe kopyalamalısınız. Bu işlem için Xcopy (Optik sürücüye atanan harf):\*.* /s/e/f (USB belleğe atanan harf):\ komutunu kullanacağız.

Bizim örneğimizde optik sürücümüz “D” harfini USB belleğimiz de “E” harfini kullanıyor. Böyle bir durumda komutumuz “Xcopy d:\*.* /s/e/f e:\” olmalı.

Windows 7 ISO dosyası ile işlem yapmak isteyen kullanıcılar da aynı yöntemi kullanabilir. Sanal sürücüye atanan harfi kullanmak yeterli.

win101287999332.jpg

Başlat menüsünden CMD komutunu ardından da Xcopy uzantılı komutu girin. .

Windows 7 CD’sini sabit disk’e (Örn: C:\Windows7) kopyalayan kişilerde durum biraz daha farklı. Burada Windows 7 klasörünün C sürücüsünün altında olduğunu varsayalım. O zaman “ “Xcopy c:\windows7\*.*  /s/e/f  e:\” olarak değiştirilmeli.
Hepsi bu kadar. Anakartın BIOS’undan USB-HDD Boot seçeneğini işaretleyin. USB belleği sisteme takın ve Windows 7 kurulum işlemini buradan başlattın.Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni Windows 10 ? biohazard 1 937 29-05-2018, Saat: 19:12
Son Yorum: fuumaster
  Windows 10'da Eski Programlar Nasıl Çalıştırılır? sent 0 2,487 27-01-2018, Saat: 15:47
Son Yorum: sent
  Microsoft, Windows 10'a İki Yeni Özellik Getiriyor! sent 0 1,109 27-01-2018, Saat: 15:46
Son Yorum: sent
  windows 10 usb bellekten kurulum Adamantin 2 3,417 26-10-2017, Saat: 23:03
Son Yorum: polygon
  Atm ler windows 10 a geçiyor Adamantin 1 2,564 26-10-2017, Saat: 23:02
Son Yorum: polygon

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2019 Tüm hakları saklıdır.