Merih Forum Bilgisayar /yardım windows USB Bellekten XP Kurmak

ABD Münbiçi bırakır mı ?

ABD, Münbiçin yarısı sizde yarısı bizde kalsın dedi

SON 20 YILDA OSCAR KAZANAN KADINLAR

Son 20 yılda En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar kazanan oyuncuların listesi...

AFRİN HAREKATI

Zeytin Dalı Harekatında teröristlerden temizlenen bölge artıyor

Silkroad XIAN

Silkroad sevdalıları için bir server

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
USB Bellekten XP Kurmak

 
#1

USB bellekten XP kurmak için dosyaları belleğe atabileceğinizi ve yükleyebileceğinizi biliyor musunuz. O zaman bu yazımızı dikkatlice okuyun.


Users-Have-Started-Dumping-Windows-XP-Mi...tner-2.jpg


Bu yazımızda Windows XP kurulum dosyalarını nasıl USB belleğeatacağınızı ve buradan da nasıl kurulum yapacağını anlatacağız. 

İhtiyacınız olan tek şey 1 GByte kapasiteli bir USB disk ve sistemi USB’denBoot eden bir anakart.USB bellekten kurulum neden bu kadar önemli. Orijinal CD’niz çizilmiş olabilir ve kurulum esnasında hata da verebilir. USB’den yapılan bir kurulum çizilme derdi yok. Buna ek olarak optik sürücüsü olmayan diz üstü sistemlere bu yöntemi bilmeniz şart. Kaldı ki USB bellek ile yapılan kurulum Windows CD’sinden çok daha hızlı. 


USB MultiBoot 10 Programını İndirinİlk yapmanız şey USB MultiBoot 10 programını indirmekMultiBoot 10esasında birçok programı içinde bulunduran bir klasör. Bu klasörün içini açıp USB_MultiBoot_10.cmd adlı dosyayı çalıştırın. 

11239980278.jpg

USB_MultiBoot_10.cmd adlı dosyayı çalıştırın.

Karşınızda ilk olarak bir DOS ekranı çıkacak. Bu DOS ekranında bu program hakkında bilgi veriliyor. Bu bilgiyi geçmek için herhangi bir tuş’a basın.  
USB Belleği Sisteme Takın

USB belleği sisteme takın ve DOS penceresinde gelen “H” harfini basın. Bu oldukça önemli bir özellik. Çünkü burada USB belleğe bir format atmanız gerekecek. Bu format ikinci bir program çalıştırılarak yapılır.

 
21239980357.jpg
HP USB Disk storage format programını harfi ile çalıştın.

DOS penceresinde H harfine basın ve bekleyin. Vista kullanıcıları burada “Yönetici hakları” isteniyor. Böyle bir durumda Başlat menüsünden Denetim masasına gidin. Burada kullanıcı hesaplarına ulaşın. Kullanıcı hesap denetimini aç veya kapa seçeneğini girin ve kutucuğu işaretleyip bu pencereyi terk edin. Bunu yaptığınızda HP USB Disk Storage Formatprogramı açılacak.
USB Belleğe Format Atın

Açılan pencerede dikkat etmeniz gereken tek şey en üst’te USB belleğinizintanınmış olması. File System, Fat32 olarak işaretlenmeli. İşlem uzun sürmesin diye Quick Format seçeneği de işaretlenmeli.

 
33331239981991.jpg
USB belleğin tanımlı olduğuna bakın.

Bunu yaptığınızda USB bellekte tüm bilgiler silinecek. Dosya formatı Fat 32olacak ve Windows XP kurulum dosyaları için hazır olacak.
Windows XP Dosyalarını Göstermek

Windows XP dosyalarını burada göstermeniz gerekiyor. USB belleğekopyalayacağınız kaynağı vermelisiniz. Bu Windows XP CD veya sabit disk’te bulunan klasör olabilir. Yapmanız gereken tek şey, DOSpenceresinden “1” harfini girmek ve Enter tuşuna basmak.

 
41239980599.jpg
DOS penceresinden 1 harfini girip Enter’a basın.

Çıkan pencerede size kaynağın yolu sorulacak. C sürücüsünün içine attığınız Windows XP dosyasını göstermeniz gerekir. Aynısı optik sürücü içinde olan Windows XP yolunu için de geçerli.

 
31239980921.jpg
XP kurulum dosyalarının olduğu klasörü göstermelisiniz.
Dosyaların bulunduğu klasörü girdiğinizde ikinci bir pencere açılacak. Bu pencereler makine adı, kullanıcı adı, yönetici parolası, Windows XP parolası gibi bilgiler girecek. Bu alanları doldurmalısınız. Bunu yaptığınızda Windows XP kurulumunda size makine adı, yönetici parolası ve benzeri şeyler sorulmayacak.
 
61239980962.jpg
Evet tuşuna basın ve sizden istediği bilgileri girin.


USB Belleğin Harfini GirmekDOS penceresine geri döndünüz. Şimdi sıra “2” harfini girip Enter’a basmak olacak. Burada yine bir önceki ekran gibi bir “klasöre göz at” penceresi çıkacak. USB belleğin harfini buraya girin.41239980810.jpg

DOS enceresinden 2 harfini girin.

Eğer Windows 7 kullanıyorsanız, programı kapatıp tüm adımları baştan uygulamanız gerekecek. Zira MultiBoot, Windows 7'yi desteklemiyor. Bu sorunu çözmek için programın .exe dosyasının üzerine gelip, sağ tıklayıp, "Düzenle" seçeneğini tıklıyoruz.

11324399351.jpg

Sonrasında ise, resimde görmüş olduğunuz satırı bularak "6.0." yazılı olan kısmı, "6.1." olarak değiştirin. Bunu yaptıktan sonra, sol üst köşeden kaydedin ve NotePad'i kapatın. Artık programın kurulumuna baştan başlayabilirsiniz.

21324399368.jpg
[i]Çıkmadan önce kaydetmeyi unutmayın.[/i]


[i]Dosyalar Kopyalamaya Hazır

[/i]

İstenilen bilgiler girildiğinde tekrar DOS penceresine dönüyoruz. Şimdi sıra geldi kurulum dosyalarını belleğe kopyalamaya. Bunun için “3” harfini giripEnter tuşuna basın.71239981033.jpg

Dosyaları kopyalamak için 3 tuşuna basın.


Kopayalama işlemi biraz uzun sürebilir. Arada bir pencere de açılabilir. Burada karşınıza çıkan tüm pencereleri “Evet” ile işaretleyin ve kurulumun bitmesini bekleyin.


 

81239981086.jpg
[i][i]Kurulum dosyaları USB belleğe kopyalanıyor. [/i][/i]


[i][i]Windows XP Kurulumu
[/i]
[/i]Windows XP kurulum dosyaları USB belleğin içine kopyalanmış durumda. Bu belleği şimdi istediğiniz sisteme takabilirsiniz. Anakart’ın USB-HDD’ye göre ayarlanmış olduğuna dikkat (bkz. usb root) edin. 

promo1239981313.jpg

Kurulum ekranında ilk olarak 1 seçeneğini girin.

 
[i][i]Sistemi USB bellekten açın ve ilk seçenek olarak “1” harfini girin. Bu oldukça önemli bir durum. USB belleği Windows XP kurulana kadar çalıştırmayın. 

Sistem yeniden başladığında tekrar 1 harfini girin. Arkasından da “2” harfi için grafik ara yüz’ü kullanın. Hepsi bu kadar.
[/i]
[/i]
Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  windows 10 usb bellekten kurulum Adamantin 2 3,416 26-10-2017, Saat: 23:03
Son Yorum: polygon
  USB Bellekten Windows 10 Yükleme biohazard 0 2,091 30-08-2016, Saat: 10:44
Son Yorum: biohazard
  USB Bellekten Windows 7 Yüklemek biohazard 0 1,952 30-08-2016, Saat: 10:37
Son Yorum: biohazard

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2019 Tüm hakları saklıdır.