Dota 2. MMR sıralamada Türkler

Tr bayraklı Neqroman sadece listeye 163. sıradan girebildi

ABD'nin terörist sevgisi

ABD'nin, terör örgütü PYD/PKK’ya DEAŞ ile mücadele adı altında askeri sevkiyatları sürüyor.

DOTA2 - 2017 THE INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP

2017 yazında düzenlenen turnuvada Team Liquid şampiyon oldu

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Framework Nedir ?

 
#1

Framework Nedir ? Avantaj ve Dezavantajları nelerdir ? gibi soruları son zamanlarda forumlarda ve geliştirici portallarında çok sık görmeye başladık. Her kes bir şeyler söylemiş ve bende bu konuda kendi fikirlerimi sizlere sunmak adına böyle bir yazı yazmaya karar vermiş bulunuyorum 1f600.svg Öncelikle framework nedir onu tanımlayarak konumuza bir giriş yapalım.

Framework: uygulama geliştirme çatısıdır. Çok klişe bir tanım olduğunun farkındayım o yüzden biraz daha bu tanımı açalım. Örneğin yeni bir proje yazıyorsunuz ve bunun için sıfırdan bir sistem kurmak, veritabanı tasarımı yapmak, yönetim panelini yazmak, formları kontrol etmek, güvenlik gibi olayları halletmek son olarak temanızı sisteme entegre etmeniz gerekir. Daha sonra cache sistemleri, veri iletişim sınıfları vs gelir. En azından ben böyle yapıyor(dum)um. Burada bahsettiğim her olay kendi içinde uzar gider. Örneğin formları kontrol etmek için gelen değerlerin xss yada benzeri güncel açıklara geçit vermemesi için bu değerlerin belirli filtrelerden geçirmek gerekir. Cache sistemi için bir cache sınıfı yazmak gerekir. ORM ve kuyruk işlemleri içinde bir sınıf yazmak gerekir. Kısaca özetlemek gerekirse asıl projeye odaklanmak için 1 hafta kadar bu tarz işlerle uğraşırsınız. Hatta bazen bu süre daha da uzayabilir.

Conversion-Framework-Invesp.jpg


Frameworklerde ise asıl projeye odaklanmanız frameworkü indirip kurduktan hemen sonra başlar. Peki nasıl oluyor ?
Frameworkler yukarıda bahsettiğimiz  işlemlerin çoğunu yapan sınıflara sahiptir. Tekrar form örneğinden yola çıkarsak frameworklerde form işlemlerini yapan sınıflar bulunur. Ve bu sınıflar bizim yerimize yukarıda bahsettiğimiz şeyleri yaparlar. ORM ve cache sistemleri de çoğu frameworkde bulunur. Özetlemek gerekirse framework bize zaman kazandırıp asıl yapmak istediğimize odaklanmamızı sağlar. Zaman = para demek olduğuna göre gerisini artık siz düşünün 1f642.svgAra
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2017 Tüm hakları saklıdır.