Merih Forum Programlama ve yazılım algoritmalar php Php neden ?> kullanmıyoruz ?

ABD Münbiçi bırakır mı ?

ABD, Münbiçin yarısı sizde yarısı bizde kalsın dedi

SON 20 YILDA OSCAR KAZANAN KADINLAR

Son 20 yılda En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar kazanan oyuncuların listesi...

AFRİN HAREKATI

Zeytin Dalı Harekatında teröristlerden temizlenen bölge artıyor

Silkroad XIAN

Silkroad sevdalıları için bir server

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Php neden ?> kullanmıyoruz ?

 
#1

Bildiğiniz üzere php betiklerimizi kapatırken ?> kapatma etiketi kullanılır. Ancak bir çok PHP scriptinde ve editörlerde kapatma etiketinin (?>) kullanılmadığını görmüşsünüzdür. Peki neden ?> kullanmıyoruz ? Bunun bize avantajı ve dezavantajı nedir ? Merak eden arkadaşlar için hemen açıklayalım.

Kapatma etiketini kullanmamanın bize her hangi bir dezavantajı yoktur. Eğer kullanırsak ?> etiketinden sonra yeni satırlar ve boşluk gibi karakterler kalabiliyor. Bu karakterlerde php derleyicisi tarafından çıktı olarak algılanmaktadır. Bu durumda ise “Headers already sent” hatası, sessionların oluşturulamaması, header kodlarının yönlendirme yapamaması gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Muhtemelen her şeyi doğru yaptığınız halde bu hatalarla karşılaşmışsınızdır. Bunun tek sebebinin kapatma etiketi olduğunu söylemek tabii ki doğru değildir. Ancak kapatma etiketinin bu hatalara sebep olduğu da bir gerçektir. Projenizi kodlarken ?> kapatma etiketi kullanmamak size yarar sağlar ve kod standartlarına uygundur.
Aynı durumu açılış etiketi <?php yerine <? etiketini kullanmak için kesinlikle önermiyorum. Hatta asla kullanmamalısınız. Çünkü bu etiket çoğu sunucularda kapalı durumdadır. Bu ufak sorun yüzünden ileride hiç olmadık yerde boşuna zaman kaybedebilirsiniz. Zaten <?php yerine <? kullanmanın bize sağladığı hiç bir avantajda bulunmuyor 1f642.svg
Ancak kısa ekrana yazdırma etiketi olarak kullanabilirsiniz. Örneğin $a değişkeninin değerini ekrana yazdırmak istiyorsunuz bu durumda echo $a yazmak yerine <?=$a?> şeklinde kullanabilirsiniz. Bu kullanımda kapatma etiketi kullanmamak gibi kodlama standartlarına uygundur.

57-0-73cc1f3060c8360ffa227ff68964d4f1.jpgAra
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Neden Opencart Tercih Edilmeli ? sempatik141 0 1,021 09-07-2017, Saat: 10:34
Son Yorum: sempatik141

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2018 Tüm hakları saklıdır.