Merih Forum Konu Dışı Genel 2020 yılı yeni infaz yasası

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2020 yılı yeni infaz yasası

 
#1

Kamuoyunda “af yasası” olarak nitelendirilen ceza infaz düzenlemesi ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Meclis’e gelen infaz paketi için maddeler üzerinde görüşmeler başlamıştı. Peki, af yasası Meclis’ten geçti mi, son gelişmeler neler?

Ceza infaz düzenlemesi sürecinde sona yaklaşıldı. İnfaz paketi maddeleri Meclis’te görüşülmeye devam ederken oldukça önemli bir gelişme yaşandı. Görüşmeleri süren pakette 10 madde kabul edildi. Diğer maddelerin görüşülmesine ise devam ediyor.

Peki, düzenleme kimleri kapsayacak ve hangi suçlar kapsam dışı kalacak? İşte süreçle ilgili bazı detaylar...







İnfaz düzenlemesi teklifinin ilk 10 maddesi kabul edildi

"AF YASASI" KİMLERİ KAPSIYOR?

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Şu anda yapmakta olduğumuz infaz düzenlemesi, hem bugüne kadar işlenmiş hüküm, infaz aşamasına geçilmiş ve yargılama aşamasında bütün suçları kapsamaktadır hem de bundan sonra işlenecek olan Allah korusun tabi ki arzu etmeyiz suçlara da uygulanacak bir müessese getiriyoruz" dedi.

Özkan’ın açıklamaları hafta başında yaptığı açıklamalar ise şöyle: Düzenlemeyi TBMM Başkanlığı'na sevk ettik. Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları, kapsamın dışına çıkarılmıştır.

Çıkar amaçlı suç örgütü kuran ve yönetenlerle ilgili cezaların taban ve tavan oranını 2 yıl artırıyoruz.  2 yıllık denetimli serbestlik sürecini 3 yıla çıkarıyoruz.  

Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir.

DENETİMLİ SERBESTLİK 3 YILA ÇIKARILDI

Denetimli serbestlik kriterleri değiştirilerek herkese maktu bir yıl uygulama yerine ceza adaletini sağlamak amacıyla hükmolunan ceza ile orantılı bir uygulama öngörülmektedir. 2 yıllık denetimli serbestlik sürecini 3 yıla çıkarıyoruz. 

0-6 YAŞ ÇOCUĞU OLANLARA KONUTTA İNFAZ

65 yaşını doldurmuş yaşlılar, 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadınlar ve adli tıp raporu çerçevesinde kendisine bakamayacak durumda olan hastaların belirli şartlarla konuttan infazını mümkün hale getiriyoruz.

90 BİN KİŞİ YARARLANACAK

Geçici ve kalıcı infaz düzenlemeleri kapsamında 45 bin kişi bu düzenlemeden yararlanıyor. Salgın hastalık nedeniyle bu süreçten yararlanacaklarla birlikte bu rakam 90 bine ulaşıyor. 

AF YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Ceza infaz yasası ile ilgili 70 maddelik düzenleme geçtiğimiz gün TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülüp kabul edildi. TBMM Genel Kurulu’nda maddeler üzerinde görüşmeler başlandı. Burada yapılan oylamada infaz düzenlemesinin ilk 10 maddesi kabul edildi. Diğer maddeler üzerindeki görüşmelerin de tamamlanmasının ardından düzenlemenin Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaşması bekleniyor.

 




Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni Dizi Seni Çok Bekledim kont 1 339 30-01-2021, Saat: 16:23
Son Yorum: dalaylama
  İnfaz yasası 2020 - Meclisten Geçti koray 0 417 15-04-2020, Saat: 12:33
Son Yorum: koray
  koronavirüs Türkiye raporu 11 nisan 2020 koray 0 416 12-04-2020, Saat: 14:40
Son Yorum: koray
  Açıköğretim (AÖF) Bölümleri 2020 Taban Puanları ghostwide 2 746 30-11-2019, Saat: 12:59
Son Yorum: hazreti.google
  Hem yeni hem düşük fiyatlı kont 1 701 15-03-2019, Saat: 21:18
Son Yorum: kıllıbacak

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.  



Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.