Merih Forum Konu Dışı Dünyadan 600 trilyon Güneş parlaklığında evrenin en eski kuasarlarından biri keşfedildi

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
600 trilyon Güneş parlaklığında evrenin en eski kuasarlarından biri keşfedildi

 
#1

320x180_cmsv2_de5238cf-acfa-5f7c-9d42-76...572900.jpg


ABD'nin Arizona Üniversitesi'nde çalışan NASA destekli gök bilimciler yaptıkları bir araştırma sırasında tesadüfen evrenin başlangıcına ışık tutan bir durumla karşılaştı.
Bir galaksiyi inceleyen araştırmacılar inceledikleri galaksinin devasa bir teleskop görevi görerek normalde arkasında kaldığı için görünemeyecek olan bir kuasar ışığını yer çekimi ile büktüğünü ve görüntüsünün dünyaya doğru gelmesini sağladığını fark ettiler. Bu kuasardan gelen ışığın evrenin başlangıcındaki big bang'den (büyük patlama) sonra ilk yayılan ışıklardan biri olduğu anlaşıldı. Kuasara J043947.08+163415.7 kodu verildi.
Evrenin big bang itibarı ile ilk 400 milyon yıl boyunca karanlık olduğu ve ilk yıldızların bu süreden sonra ortaya çıkmaya başladığı biliniyor. İşte keşfedilen bu kuasar da karanlık dönemin sona ermesinden 600 milyon yıl sonra ilk yıldız kümelerinin ve galaksilerin oluştuğu dönemin başlarına denk geliyor.Güneşten 600 trilyon kez daha parlak
12,8 milyar ışık yılı uzaklıkta olan gök cismi aynı zamanda şimdiye kadar gözlemlenen en parlak kuasar oldu. Güneş'ten 600 trilyon kez daha parlak olduğu tespit edilen kuasar Dünya ile arasında kalan bir galaksinin sağladığı 'yerçekimsel mercekleme' sayesinde gözlemlenebildi. Bu büyük galaksinin arkasında ve çok daha uzağında olan ışığın dünyaya ulaşması ile gök bilimciler, benzer duruma sahip başka galaksiler olup olmadığını görmek için daha fazla inceleme yapmaya karar verdi.
Gök bilimciler evrenin kendisi kadar yaşlı olan bir ışık kaynağını görmek için 20 yıldır çalışmalar yürütüyordu ancak ilk tespit tesadüfen yapılmış oldu.
Kuasar nedir?
Evrenin en uzak köşelerinde yüksek bir enerjiyle parlayan gökadalara verilen addır. Kuasar çok büyük bir galaksinin merkezindeki sıkıştırılmış alanda bulunur. Genelde bu alanın merkezini birçok büyük kütleli karadelik çevreler ve kuasar da enerjisini onlardan alır.
Parlak gök cisimlerinin Evrenin genç ve çalkantılı dönemindeyken oluştukları bilinmektedir. Kuasarlar çok parlak ve enerjik olmalarının yanı sıra çok uzakta bulunan radyo dalgası kaynaklarıdır ve içinde bir çok takım yıldızı barındırırlar.

808x454_cmsv2_302572f3-7d54-56ef-9e06-93...572900.jpg
Yerçekimsel Mercekleme nedir?
Evrendeki büyük kütleli cisimlerin, zaman-uzay dokusunu bükerek ışığı kırması olayına verilen isimdir. Gözlemciye göre ardı ardına hizalanmış iki gök adadan, uzak olandan gelen ışık daha yakındaki gök adanın etrafından dolaşır, bu bir süper hiza durumunda öndeki gök adanın etrafında ışıktan bir halka oluşturur. Böylece aradaki cisim görüntüsü bozulmuş da olsa görünür hale gelir. Bu halkaya 'Einstein Halkası' da denir.
Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Güneş'ten milyonlarca kat büyüklükte kara delik keşfi selami 0 1,812 07-10-2017, Saat: 20:00
Son Yorum: selami

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.