Merih Forum Bilgisayar /yardım Sistem / Donanım / Güvenlik Altyazı Dosyaları Yüzünden Bilgisayarınız Hacklenebilir!

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Altyazı Dosyaları Yüzünden Bilgisayarınız Hacklenebilir!

 
#1

Bugün açığa çıkan yeni bir exploit, internet korsanlarının malware yazılımları bulaştırma konusundaki hınzırlığının büyük bir kanıtı niteliğinde. Yeni açığa çıkan bir Expolit’den faydalanan internet korsanları, zararsız görünen altyazı dosyalarının içine kötü niyetli yazılım enjekte ederek kurbanlarının bilgisayarlarının kontrolünü ele geçirmeyi başarabiliyor.

Altyazı dosyaları, bilgisayar kullanıcıları ve medya oynatıcıları tarafından en güvenli dosya türleri olarak kabul görüyor. Bu zafiyetten faydalanan internet korsanları, korsan film ve dizi izleyen kullanıcıların sıkça tercih ettiği altyazı dosyalarını kullanarak kurbanın bilgisayarına doğrudan erişim sağlayıp, hırsızlığı gerçekleştirebiliyor. 
altyazi-virusu.png
Kurban çayını kahvesini yanına alıp altyazı dosyasını yüklüyor ve altyazı dosyasının çalıştırılmak istenmesiyle internet korsanının terminal ekranına bir bildirim düşüyor. Ardından internet korsanı sizinle birlikte filme eşlik edip, bilgisayarınız üzerinde tam kontrol yetkisine sahip oluyor. Ahamda tıpkı şöyle;

İlk ortaya çıkan raporlara göre bu açıktan Popcorn Time ve VLC, Kodi ve Stremio isimli medya oynatıcılarının kullanıcılarının etkilenebiliyormuş. Eğer Popcorn Time kullanıyorsanız buradan indireceğiniz yama dosyasıyla açığı hemen kapatabilirsiniz. VLC, Kodi veya Stremio gibi oynatıcılarsa otomatik olarak gerçekleştirilen güncellemelerle açığı sizin yerinize kapatıyor.
Hiç birimizin zaten korsan film veya dizi izlemediğimi için altyazı kullanmadığını biliyorum ama yine de işi garantiye alıp kullandığımız medya oynatıcılarını güncellemekte fayda var gibi görünüyor.Ara
Cevapla

 
#2

Güzel bilgilendirme olmuş bu sayede kullanıcılar dikkat edip önlemlerini alabileceklerdir.Ara
Cevapla

 
#3

Güzel bilgilendirme olmuş eline sağlıkAra
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bilgisayarınız Spectre ve Meltdown Açığına Karşı Test sent 0 1,435 04-03-2018, Saat: 23:58
Son Yorum: sent

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2021 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2020 Tüm hakları saklıdır.