• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilirkişi

 
#1

Mahkemelerde uyuşmazlık konularının çözümlerinde mesleki konularda uzmanlaşmış kişilere başvurulur. Bu kişilere de bilirkişi denir. Bilirkişiler belirli meslek dalında uzmanlaşarak uyuşmazlıklar hakkında hakim veya savcıların talebiyle mahkemeye bilgi sunarlar.

Bilirkişi olmak için bazı şartlar vardır. Bunlar; 25 yaşını doldurmuş olmak, fiil ehliyetine sahip olmak, bilirkişilik yapacağı alanda en az 5 yıl çalışma deneyimine sahip olmak, bilirkişilik temel eğitimi alıp tamamlamış olmak, devlete karşı kanunda belirtilen suçları işlememek ve herhangi bir disiplin cezasından dolayı memurluktan atılmamak olarak sıralayabiliriz. Görevlendirilen bilirkişinin inceleme sonucunda yazılı olarak sunduğu bilirkişi raporu, bağlayıcı bir delil olarak görülmektedir. Hâkim ve savcılar, söz konusu bilirkişi raporlarını soruşturma ve kovuşturmaya yardımcı olacak bir araç olarak görürler. Bu nedenle de bu raporlar, delillerin değerlendirilmesine yarayan bir araçtır.

Bilirkişi görevini tarafsız ve objektif bir şekilde yerine getirmelidir. Hukuki değerlendirmelerde bulunmamalıdır. Kendisine atanan görevi yerine getirmekle yükümlüdür ve başkasına görevini devredemez. Bilirkişinin uzmanlığına başvurulan sorun açıkça belirtilmeden ve inceleme yaptırılacak konunun kapsamı ile sınırları açıkça gösterilmeden bilirkişi görevlendirilemez. Uyuşmazlığa dair bilirkişi rapor yazmalıdır eğer yazılan raporda eksiklikler görülürse ek rapor istenebilir. Bilirkişilerin sır yükümlülüğü bulunmaktadır. Sorumlu oldukları davaları üçüncü kişilerle paylaşmamalıdırlar. Görevlerini kendilerine verilen süre içinde tamamlamaları gerekmektedir. Son olarak da kendilerine atanan görevlerde mesleki olarak yetersiz gördüklerinde bunu bildirmeleri zorunludur.Bul
Alıntı


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: Emre KRMN, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2023 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.