Merih Forum Konu Dışı Sosyal Medya Çin'den dünyanın en büyük radyo teleskobu

  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çin'den dünyanın en büyük radyo teleskobu

 
#1

Çin’in uzaydaki yaşamı araştırmak amacıyla faaliyete geçirdiği FAST, dünya üzerindeki en büyük radyo teleskobu olma ünvanını taşıyor. Peki FAST insanlık için hangi önemli görevi üstlenecek?


[Resim: fast.jpg]
ÇinGuicou eyaletinin Pingstang kasabasına kurduğu Küresel Diyafram Radyo Teleskobu’nun (FAST) resmen devreye sokulduğunu duyurdu. Teleskop, 500 metre çapıyla dünyanın en büyük radyo teleskobu olma rekorunun sahibiyken uzaydaki yaşam bulgularını tespit etme görevini üstleniyor.


FAST’in maliyeti

Gizmodo’nun haberine göre, Çin teleskobun yapımı için 180 milyon dolar yatırım yaptı. Ek olarak teleskobun sinyalleri doğru alması ve manyetik parazitlerin olmaması için bölgedeki yaklaşık 10 bin vatandaş da tahliye edildi. Haliyle Çin hükümeti bu vatandaşların zararlarını da karşılamak zorunda kaldı.

[Resim: fastt.jpg]FAST’in rakipleriFAST’in Porto Riko’da bulunan Arecibo teleskobundan neredeyse iki kat daha büyük olduğu belirtiliyor. Teleskop, Almanya’daki Effelsbergteleskobundan ise 10 kat daha güçlü.FAST neler başarabilir?


FAST’in şu anki donanımıyla bir uzaylı medeniyeti keşfetme potansiyelinin daha uzak ve karanlık gezegenleri görebilmesi sebebiyle 5-10 kat olduğu belirtiliyor. Teleskop sayesinde daha fazla titreşen yıldız tespiti de mümkün olacak. Bu sayede yer çekimi dalgaları veya uzay-zamandaki dalgalanmaların izlenmesi ve anlaşılmasıyla galaksilerin evrimi ve evrenin kökleri daha iyi anlaşılabilecek.

FAST’in ilk 2-3 yıl sadece Çinli astronomlara açık olması, daha sonrasındaysa tüm dünyadaki bilim insanlarına açılması planlanıyor.

Ayrıca, Çin 2022’de bir uzay istasyonu inşa etme planları yaparken Ay’a ilk adımı ise 2036’ya kadar atmak istiyor.
Bul
Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Gerçek Hayatta Catwoman... O Dünyanın En Usta Hırsızı turkans 1 77 24-04-2022, Saat: 13:30
Son Mesaj: kıllıbacak
Video Büyük İstanbul Depremi Olursa Ne Olur? turkans 1 122 15-02-2022, Saat: 23:16
Son Mesaj: dalaylama

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: Emre KRMN, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.