Merih Forum MMO /RPG Dota 2 Destek Dota 2 Pozisyon ve Kulvar

 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Dota 2 Pozisyon ve Kulvar

 
#1

Her Dota 2 oyunu, bir diğerinden tamamen farklı bir deneyim ve oyun stratejisi sunar. 120 farklı kahramana ve  bu kahramanların getirdiği eşsiz avataj ve dezavantajlara uygun biçimde şekillenen her oyunda oyuncunun amacı aynı kalsa da, onu elde etme yöntemi farklılık gösterir. 5 kişiden oluşan takımda her oyuncunun oyun içi temel görevi ekip arkadaşlarından farklıdır ve oyun 3 ana kulvarda oynanır. Güvenli Kulvar (Safe Lane) Orta Kulvar (Mid Lane) ve Yan Kulvar (Off Lane) Oyuncular bu kulvarlarda farklı rol ve görevler üstlenirler. Dilerseniz, oyunun karmaşık yapısını daha iyi kavramak için, oyun içi genel pozisyonlara bir göz atalım.
Roller
 1. Güvenli Kulvar (Carry)

 2. Orta Kulvar (Midlaner)

 3. Yan Kulvar (Offlaner)

 4. Kısmi Destek (Pos 4 Support)

 5. Tam Destek (Pos 5 Support)
[Resim: nIzysRO.jpg]


Güvenli Kulvar
Taşıyıcı-Sırtlayıcı olarak da adlandırılan bu pozisyon, genelde Carry olarak bilinir. Oyun başında pek bir etkiye sahip olmayan bu rol ve kahramanları, farm alarak ve item kasarak durdurulamaz hale gelir ve oyun sonunda takımını sırtlar. Asıl amacı; oyunun erken ve orta safhalarında olabildiğince hızlı bir şekilde altın ve tecrübe edinip, kasılan itemlerle oyunun ilerleyen bölümlerinde rakibe yüksek hasar vermek ve yapıları yok etmektir. Takımların kasma öncelikleri arasında ilk sırada yer alan bu rol, çoğu zaman destek oyuncularının yardımıyla zayıf olduğu anlarda korunur. Takımın ağırlıklı yatırımı, bu rolün üstünedir.
Sık Seçilen Kahramanları;
Phantom Assassin, Slark, Gyrocopter, Juggernaut, Anti-Mage[Resim: Sf.png]


Orta Kulvar
Midlaner olarak adlandırılan bu pozisyon genelde orta kulvarda solo olarak kasar. Ganker ve Semi-Carry olarak da bilinir. Karşısında rakibin solo Midlaner’ı bulunur. Yüksek mekanik beceri ve laning tecrübesi gerektiren bu rol, oyundaki tempoyu takımının ihtiyaçlarına göre yükseltip-düşürmekten ve yan kulvarlara yardım ederek alan yaratmaktan sorumludur. Takımın farm önceliğinde çoğunlukla 2 numarasıdır ve oyun kurucu görevini üstlenir.
Sık Seçilen Kahramanları;
Shadow Fiend, Storm Spirit, İnvoker, Queen of Pain, Templar Assasin[Resim: Ho4Zggy.jpg]

Yan Kulvar
Offlaner olarak bilinen bu pozisyon genel olarak yan kulvarda kasar. Carry ve Midlaner’a kıyasla daha düşük bir farm önceliğine sahiptir. Oyun başında rakibin güvenli kulvarında genellikle 2-3 düşmana karşı mücadele eder ve olabildiğince hızlı tecrübe (exp) kasarak haritada gang ve push yardımıyla takımının Carry ve Midlaner’ına alan açmaya çalışır. Çoğunlukla kaçış ve tetikleyici özelliklere sahip kahramanlar arasından seçilir. Temel hedefi, tetikleyici özelliğini sergileyebileceği ana itemlerinden birini kastıktan sonra takımının ihtiyacına göre dayanıklı ve/veya engelleyici olarak en ön safta yer almaktır.
Sık Seçilen Kahramanları;
Centaur, Tidehunter, Timbersaw, Legion Commander, Axe[Resim: unnamed.png]
Kısmi Destek
Pozisyon 4 ve Roamer olarak da adlandırılan bu rol, genellikle gezgindir. Farm önceliği takımın 3 core’una göre daha düşüktür ve oyundaki temel amacı; rakibin baskı uygulayacağı noktaları tahmin edip, o noktalarda takım arkadaşlarını korumak ve karşı saldırıda bulunmaktır. Çoğunlukla, rakibin farm önceliği yüksek kahramanlarını öldürmek için, orta kulvara ve yan kulvara gang adı verilen pusular kurmaya gider. Düşük farm önceliğine rağmen tetikleyici özelliklerini sergileyebileceği itemleri (Örn: Blink Dagger, Force Staff) mümkün olduğunca erken kasarak, takımına combatlarda üstünlük kazandırmaya çalışır. Takımın ikinci oyun kurucusudur. Rakip için can sıkıcı bir nüans haline gelerek alan yaratmak, en büyük sorumluluğudur.
Sık Seçilen Kahramanları;
Earth Shaker, Rubick, Pudge, Mirana, Spirit Breaker

[Resim: 687474703a2f2f692e696d6775722e636f6d2f32...6a7067.jpg]
Tam Destek
Pozisyon 5, Full Support ve Babysitter olarak da adlandırılan bu pozisyonun takım içinde farm önceliği en son sırada gelir. Oyunda mekanik beceriden ziyade planlama ve strateji üzerine yoğunlaşır. Temel amacı takımın sırtlayıcısı ve Midlaner’ını korumak, onlara farm ve tecrübe alabilecekleri güvenli alanları sağlamaktır. Genellikle oyun başında güvenli kulvarda yer alır ve takımın taşıyıcısını destekler. Bir Dota 2 oyununu kazanmak için hayati öneme sahip olan ve haritanın normal şartlarda görünmeyen bölgelerini açmaya yarayan warding, çoğunlukla tam destek oyuncusunun görevidir. Genel algının aksine; Dota 2’de diğer tüm pozisyonlar kadar önemlidir ve dünya çapında en çok başarı sağlayan takımların kaptanları, genellikle tam destek oyuncularıdır.
Sık Seçilen Kahramanları;
Ogre Magi, Lion, Crystal Maiden, Witch Doctor, Shadow ShamanBul
Alıntı

 
#2

işe yarar rehberBul
Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Dota 2 geçmişi wolfran 0 2,709 02-10-2016, Saat: 22:05
Son Mesaj: wolfran
  Dota 2 konsol açma ve komutlar wolfran 0 3,291 02-10-2016, Saat: 22:01
Son Mesaj: wolfran
  Dota 2 Bet (Bahis) Nasıl Yapılır? Admin 0 2,823 02-10-2016, Saat: 21:51
Son Mesaj: Admin

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: Emre KRMN, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.