Merih Forum Programlama ve yazılım algoritmalar php En Çok Kullanılan PHP Editörler

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
En Çok Kullanılan PHP Editörler

 
#1

Bu yazımızda en çok kullanılan PHP editörleri kısaca tanıtacağız. Yabancı bir web sitesinde yapılan 4000 kişinin oy kullandığı anketin sonuçları aşağıdaki resimde görülmektedir. Ankette PhpStorm, Sublime Text, NetBeans, Zend Studio, Notepad++, Dreamweaver, Aptana, Vim, phpDesigner yer aldı. 4000 kişinin oy kullandığı anketin galibi açık ara farkla PhpStorm oldu. PhpStorm’u Sublime Text ve NetBeans takip etti. Ülkemizde oldukça popüler olan Dreamweaver ve Notepad++ ise kendilerine %5’lik bir dilimde yer bulabildi. Screenshot-from-2014-06-29-172236.png
Peki kullanıcılar neden PhpStorm, Sublime Text, NetBeans gibi editörleri tercih etti? Bunun cevabı aslında çok basit.
Kullanıcıların önem verdikleri bir çok kriter var fakat bunların en önemlileri kuşkusuz kullanışlı bir PHP editör olması, ucuz ya da ücretsiz bir PHP editör olması, kullanıcıya yardımcı olması, sistem gereksiniminin düşük olması. PhpStorm ücretsiz olmasa da kullanışlılığı özellikle nesne tabanını sık kullanana geliştiricilere sağladığı kolaylıklar ve sistem gereksiniminin düşük olması sebebiyle tercih edildiğini söyleyebiliriz.
Sublime Text’in payının büyük olması size şaşırtıcı gelmiş olabilir. Fakat Sublime Text’in bir özelliği var ki onu diğerlerinden ayırıyor. Sublime Text kullanıcıları scriptleri düzenlerken sıkıntı çekmezler çünkü bir değişkeni, işaretçiyi değiştirince otomatik olarak bu değişkenin kullanıldığı yerleri de değiştirir. Bu sadece değişkenler için geçerli değildir tabi ki. Ayrıca değişken ve dizi değerlerini otomatik tamamlama özelliği de bulunmaktadır.
NetBeans genelde Java geliştiricileri tarafından tercih edilir ve Java IDE’si olduğu bilinir. Fakat NetBeans’in Java’nın yanında PHP, C, C++ gibi dilleri de desteklemektedir. İsterseniz bunların hepsini birden isterseniz sadece birini bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Hem Linux hem de Windows sürümü olduğu için hem de birden fazla programlama dilini desteklediği için bir çok geliştirici tarafından kullanılmaktadır.
Bu yazımızda en çok kullanılan PHP editörleri ve en iyi PHP editörlerini anlattıkAra
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2021 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2020 Tüm hakları saklıdır.