Merih Forum Konu Dışı Genel FOL: Folik asit nedir? Folik asit eksikliği ne anlama gelir?

  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FOL: Folik asit nedir? Folik asit eksikliği ne anlama gelir?

 
#1

Folik asit, suda çözünebilen bir B-9 vitamini formudur. Tüm genetik materyalin bir parçasını oluşturan nükleik asitin yapımında anahtar bir bileşendir. Peki folik asit eksikliği ne anlama gelir? Folik asit eksikliğinde belirtileri ve daha fazlası haberimizde...
 

[Resim: folic-acid_16_9_1542346692.jpg]
Vücudumuzun DNA üretmesine ve onarmasına, özellikle kırmızı kan hücrelerini üretmesine yardımcı olduğu için sağlığımız açısından büyük önem taşıyan FOL: Folik asit nedir? Folik asit eksikliği ne anlama gelir? Merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz…
FOLİK ASİT NEDİR?
Adını yaprak anlamına gelen “folium”dan alan folik asit, suda eriyen B grubu vitaminlerden birisi olup, ilk kez 1943 yılında doğal besinlerden ayrıştırılmıştır. Hücre büyümesi, bölünmesi ve oluşan DNA hasarlarının onarılması açısından önemli bir vitamin olan folik asit, bu görevlerinin yanı sıra kan yapımında rol oynar. Yetişkinlerde folik asit için önerilen günlük alım miktarı 0.4 mg (400 mcg)'dır. Folik asitin yüksek dozlarda alımı, B12 vitamini eksikliğinin tanısını zorlaştırabilir.
Diğer B vitaminleri ile birlikte folik asit, vücudumuzun besinleri parçalamasına ve enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Folik asit ve folat, birbirinin yerine kullanılan terimler olmakla birlikte, bunlar aynı değildir. Folat, gıdalarda doğal olarak bulunan besin maddesidir, folik asit ise takviyede kullanılan folatın sentetik versiyonudur.
Tahıl, un, ekmek, makarna, unlu mamüller, kurabiyeler ve krakerlere folik asit eklenmiştir. Folatta doğal olarak yüksek olan yiyecekler arasında yapraklı sebzeler (ıspanak, brokoli ve marul gibi), bamya, kuşkonmaz, meyveler (muz, kavun ve limon gibi), maya, mantar, et (sığır karaciğeri ve böbrek gibi) ), portakal suyu ve domates suyu bulunur.

Folik asit, kandaki düşük folat seviyelerinin (folat eksikliği) yanı sıra anemi ve barsakların besin maddelerini uygun şekilde emememesi gibi komplikasyonlarını önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Folik asit ayrıca ülseratif kolit, karaciğer hastalığı, alkolizm ve böbrek diyalizi dahil olmak üzere yaygın folat eksikliği ile ilişkili diğer durumlar için de kullanılır.
FOLİK ASİT EKSİKLİĞİ NE ANLAMA GELİR?
Folik asit eksikliğinin en belirgin özelliği konsantre olmada zorluk çekmedir. Tedavi edilmediği sürece Alzheimer gibi hastalıklara davetiye çıkarabilir. Beyindeki arterin şişmesindeki önemli etkilerden biri de folik asittir. Arter şiştikçe beraberinde şiddetli baş ağrıları yaşanmaya başlar.
FOLİK ASİT EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ
Folik asidin az olması durumunda anemi ortaya çıkar. Folik asit eksikliğinin olduğu durumlarda kişide halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, deride ve mukozada solgunluk gibi belirtiler yaşanır. Ağız kenarlarındaki çatlakların folik asit yetersizliğinden ileri geldiği bilinse de bu durum, demir, B2 ya da B6 yetersizliğinden de kaynaklanabilir. Folik asit eksikliğinde ağrı yaşanır, dil kızarır, yüzeyindeki pürüzler kaybolur. Folik asidin hafif eksikliğinde kişide depresyon görülebilir. Daha ağır eksikliklerde ise sinirler hasara uğrar ve ciddi psikolojik sorunlar yaşanabilir.
Yaygın belirtiler şunlardır:
– Yorgunluk
– Enerjisizlik(letarji)
– Baş dönmesi, Bayılma hissi
– Kolayca nefessiz Kalma

Daha az yaygın belirtiler ise:
– Baş ağrıları
– Kalp atışının kolayca hızlanması (çarpıntı)
– Tat duyusunun değişmesi ve azalması
– Kulaklarda çınlama
– Solgun görünüm
– Ellerde uyuşma
– Ayaklarda uyuşma
– Depresyon

[img=500x0]https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2018/11/shutterstock_543184333.jpg[/img]


FOLİK ASİT YÖNÜNDEN ZENGİN GIDALAR
Folik asit açısından zengin besinler şunlardır:
– Kuşkonmaz
– Brokoli
– Yeşil yapraklı sebzeler
– Bamya
– Brüksel lahanası
– Karnabahar
– Pancar
– Turunçgiller
– Avokado
– Mercimek
– Fasulye
– Bezelye
– Kereviz
Bul
Alıntı
 
#2

.Alıntı

 
#3

alzaymır hastalığının sebebidir folik asit eksikliğiBul
Alıntı

 
#4

doktor tavsiyesiyle alınmalıdırBul
Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Sanal Gerçeklik Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir? biohazard 2 1,944 04-04-2022, Saat: 23:08
Son Mesaj:
  ya arkadaş bu nedir öss ghostwide 0 570 17-06-2019, Saat: 23:02
Son Mesaj: ghostwide
  Kapatıcı Nedir? Nasıl Kullanılır? Sibel Çiçekçi 1 2,269 25-09-2017, Saat: 12:11
Son Mesaj: fuumaster

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: Emre KRMN, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.