Merih Forum Telefon / Tablet / PC Telefon iPhone
Geçmişten Günümüze iPhone

  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Geçmişten Günümüze iPhone

 
#1

29 Haziran 2007'de satışa sunulan ilk iPhone modelinden günümüze yani 7 Eylül'de tanıtılan iPhone 7'ye neler değişti? Gelin geçmişten günümüze iPhone tarihine bakalım.


[Resim: gecmisten-gunumuze-iphone.jpg]


[b]7 Eylül 2016 tarihinde Türkiye saati ile 20.00'de düzenlenen etkinlikle tanıtılan iPhone 7 ile beraber, 2007 yılından bu yana iPhone macerasını bir hatırlayalım, hatıralarımız tazelensin istedik.
[/b]

9 yıllık bir mazisi olan iPhone ailesi, iPhone 7'ye kadar nereden nereye geldi? Bu makalemizde ona değineceğiz.

Geçmişten günümüze iPhone

Steve Jobs'ın, yeni bir devir başlatan duyurusundan sonra ilk iPhone'un ne zaman satışa çıkacağı merak ediliyordu. Ve o gün gelmişti.

Bundan tam 8 yıl önce, ilk iPhone modeli satışa sunulmuştu. 29 Haziran 2007 tarihinde satışa sunulan iPhone modelinin üzerinden ise çok sular aktı, geçti.

Hayat hızlı geçiyor. 2007 yılı yakın geçmiş olmaya başladı bile. Hatta ilk çıkan iPhone'u ve nerelerden bugünlere geldiğini de unutmaya başladık ya da bilmiyoruz.

Biz de değerli takipçilerimiz için yakın geçmişten günümüze uzanıyor veiPhone'un tarihine bakıyoruz.

İşte akıllı telefon kullanım alışkanlıklarımızı değiştiren iPhone'un dünü ve bügünü.

Akıllı telefon yeniden icad edildi! Karşınızda ilk iPhone

2007 yılında Steve Jobs'ın mükemmel sunumuyla tanıtılan iPhone, belki bazı donanımsal özellikler bakımından mevcut rakiplerinin gerisinde de olsa, o zamana kadar sunulmamış bir dünya kullanıcılara sunuyordu.

O zamanın güçlü ismi Nokia'nın tuşlu ve uzun zamandır herhangi bir yenilik yapmadığı Symbian tabanlı akıllı telefonlar ve Windows Mobileekosistemlerinden kullanıcılar oldukça sıkılmışlardı. Bu sistemler hem yavaştı hem de kendilerini tekrar edip duruyorlardı.

2007 yılında ilk defa kapasitif dokunmatik ekran kullanan Apple, o zaman için oldukça geniş bir ekran boyutu olan 3.5 inç'i tercih etmişti. Tamamen ekrandan oluşan iPhone, sadece bir tane fiziksel tuşa sahipti. 

Arayüzü tamamen dokunmatik odaklı hazırlanan iPhone OS, o zaman şimdiki gibi iOS adına sahip değildi. Hatta gelişmiş bir uygulama marketi bile yoktu. 3G bile desteklemiyordu.

(iOS adı o zaman Cisco tarafından patentlenmişti. Cisco'nun network cihazlarında çalışan bir sistemdi. Daha sonra iPhone OS adı, iOS'e çevrildi)

iPhone, o zamana kadar hiç bir akıllı telefonun sunamadığı müzik deneyimini bizlere sunuyordu. iPod olarak adlandırılan müzik çalarıyla beraber, eşsiz bir iTunes senkronizasyonu sunuyordu.
Bunun haricinde tamamen dokunmatik ekran için hazırlanmış olan arayüz, ekran kilidini açmayı bile o zaman eğlenceli hale getirmişti. İnsanlar "swipe" adı verilen sürükleme işlemini oldukça sevmişti.


[Resim: iphone-2g.jpg]


WiFi üzerinden hızlı bir şekilde WEB deneyimi sunan ürün, 2G bağlantıya sahip olmasının eksikliğini de ilk çıktığında çok hissettirmemişti. Zaten o dönemlerde 3G inanılmaz yaygın değildi.

İlk iPhone'un özellikleri ne?

11.6 mm kalınlığında ve 135 gram ağırlığında olan ilk iPhone, şimdiki telefonlarla karşılaştırdığımızda kalın gibi gözüküyor. Fakat bu telefonun döneminde en büyük rakibi Nokia N95'e bakarsak, iPhone'un ne kadar ince olduğunun farkına varıyoruz.

320 x 480 piksel çözünürlüğünde TFT LCD kapasitif ekran kullanan firma, dönemine göre yüksek sayılabilecek çözünürlük ve ekran kombinasyonunu, fark yaratan kapasitif ekranla bizlere sunuyordu.

Gücünü 412 MHz hızında çalışan tek çekirdekli ARM 11 işlemciden alan telefonun grafik işlemcisi ise PowerVR MBX'di.

128 MB eDRAM, 4/8 ve 16 GB dahili hafıza seçenekleri, LED flaş desteği olmayan 2 Megapiksel kamera gibi özelliklere sahip olan ürün, 8 saat konuşma süresi sunabiliyor, 24 saatte müzik dinletebiliyordu.

Ne Kadar Sattı?
9 Ocak 2007'de satışa çıkan iPhone, 6.1 milyon satış rakamıyla dikkat çekti.

iPhone 3G

Apple'ın 9 Haziran 2008'de WWDC etkinliğinde tanıtılan iPhone 3G, esasında 3G destekleyen ve biraz daha ilerletilmiş bir iPhone modeli oldu diyebiliriz. 
Pek çok önemli avantajını [b]iOS güncellemesiyle alan ürün, tasarım olarak ve teknik özellikler olarak keskin bir farklılık sunmuyordu.[/b]

[Resim: iphone-3g.jpg]


İlk [b]iPhone modelindeki metal kaplamaya yer verilmeyen iPhone 3G, arka tarafında parlak ve sert plastik malzemeyi kullanıyordu. Siyah ve beyaz seçeneği olan cihazın sadece arka kasa rengi değişiyordu. Yani beyaz iPhone 3G alsanız bile ön yüzü siyah kalmaya devam ediyordu. Bu yüzden siyah sürüm daha çok satılmıştı.
[/b]

Teknik özellikler neler?

İlk nesil iPhone'daki 412 MHz hızındaki işlemciyi kullanan iPhone 3G, 4 GB'lık hafıza seçeneğine sahip değildi. İlk olarak 8 ve 16 GB seçenekleri daha sonra 16 GB beyaz modeli satışa sunulmuştu.

3G desteği ile beraber GPS desteğine de kavuşan iPhone 3G, yine 2 Megapiksellik ana kameraya sahipti. 

iPhone 3G, ilk nesil iPhone'a göre daha kalındı. En kalın noktası 12.3 mm seviyesindeydi.  128 MB RAM ile beraber düşük bir donanım sunan ürüniOS 4.2.1'e kadar güncelleme aldı.

App Store ile beraber artık uygulama dünyasının da entegre olmaya başladığı ilk iPhone olarak dikkat çeken ürün, eleştiri alsa da hızlı bir şekilde benimsenmişti.
Fakat daha hızlı ve daha özellikli bir iPhone'a ihtiyaç vardı. O yüzden ilk iPhone ve iPhone 3G modelleri çok güncelleme de almadılar ve hızlı bir şekilde tozlu raflardaki yerlerini aldılar.


iPhone 3GS

8 Haziran 2009'da üçüncü nesil iPhone olan iPhone 3GS Apple WWDCetkinliğinde tanıtıldı. iPhone 3G ile aynı fiziksel özelliklere sahip ürün, sadece donanımsal değişimler sebebiyle 2 gram kadar daha ağırdı.
[b]iPhone 3GS, iOS 3 ile beraber piyasaya sunulmuştu. Daha sonra iOS 6.1.6 sürümüne kadar güncelleme almaya devam etti. Hala aktif olarak epey kullanıcı iPhone 3GS kullanmaya devam ediyor.[/b]


[Resim: iphone-3g_3.jpg]


Eskimiş [b]ARM11 mimarisi yerine zamanına göre güncel olan ARM Cortex A8mimarisini kullanan tek çekirdekli 600 MHz hızında çalışan işlemci, grafik birimi olarak da PowerVR SGX535'i kullanıyordu.
[/b]

Yılına ve kullanıldığı ekran çözünürlüğüne göre güçlü bir donanıma sahip olan iPhone 3GSRAM seviyesini de iki katı yukarıya taşıdı. 128 MB yerine 256 MB RAM ile gelen ürün, 32 GB'lık depolama seçeneğiyle de farkını ortaya koymuştu.

Yine 3.5 inçlik 16 milyon renk destekli 320 x 480 piksel çözünürlüğündeki kapasitif ekranın kullanıldığı cihazda, kamera 2 Mepapikselden 3.2 Megapiksel seviyesine çıkarıldı.

iPhone ve iPhone 3G modellerinde ilk çıktığı zaman video kayıt özelliği bulunmuyordu fakat iPhone 3GS, 480p 30 FPS video kayıt yapabiliyordu.
Pil ömründe de iyileştirmeler sunan cihaz, konuşma süresini 12 saate, müzik oynatma süresini ise 30 saat seviyesine kadar çıkartmıştı.


İlk büyük değişim... iPhone 4

iPhone 3GS dahil ekran özellikleri ve tasarım olarak birbirine benzeyeniPhone modelleri, dördüncü nesil telefon yani iPhone 4 ile büyük bir değişime imza attı.

7 Haziran 2010 yılında Steve Jobs tarafından tanıtılan iPhone 4, geçtiğimiz yıla kadar 8 GB sürümüyle satışa kalmayı başarmıştı. Firmanın en çok satan modellerinden biri olan iPhone 4, hala kullanılabilen güncel bir model.

Özellikle Retina ekran kavramını hayatımıza sokan Apple, yine 3.5 inçekran büyüklüğünü benimsedi fakat ekran çözünürlüğünü çok ciddi seviyede yukarı taşıdı.

640 x 960 piksel çözünürlüğündeki ekran, 3.5 inçte 330 ppi seviyesine tekabül ediyordu. Steve Jobs'a göre insan gözü 300 ppi'dan sonra pikselleri algılayamıyordu. O yüzden de adı Retina ekran olarak kaldı.

Gerçekten zamanına göre çok ileride olan ekran teknolojisi sayesindeiPhone, uzun bir süre bu konuda referans olarak kabul edildi. Pikselleri görmek çok zor, görüntü pürüssüzdü.

Tasarımını tamamen değiştiren Apple, cihazın hala bir iPhone olduğunu bizlere hissettirmeyi başarıyordu. Tamamen metal çerçevenin kullanıldığı cihaz, ön ve arka kısmındaki cam kaplamayla bence hala en şık iPhone modeli olmayı başarıyor. 
Anten sorunu yaşamış olan iPhone 4, Apple'ın en çok destek alan modellerinden bir tanesi.[b] iOS 4 ile çıkan cihaz, geçtiğimiz yaz dağıtılan iOS 7 sürümünü de almıştı. En son iOS 7.1.1 sürümüne kadar da desteği devam etti.[/b]


[Resim: iphone-4.jpeg]


Hem incelik hem de yükseklik açısından tasarımsal olarak kült olarak kabul edilen [b]iPhone 4, donanım açısından da ciddi geliştirmeler içeriyor.
[/b]

256 MB seviyesindeki RAM'i 512 MB'a çıkartan Apple3GS'teki 600 MHzhızında çalışan ARM Cortex A8 mimarisindeki işlemciyi 1 GHz'e çıkarttı.PowerVR SGX535 grafik işlemcisini kullanan model, geliştirilmiş arka kamera ve serideki ilk ön kameraya sahip olma ünvanını da eline aldı.

1/3.2'' sensöre sahip 5 Megapiksel + LED flaşlı ana kamera, 720p video kaydı yapabiliyorken ön taraftaki kamera ise VGA çözünürlüğündeydi. Ön kamerada da 480p video kaydı mevcuttu.
16 / 32 ve 64 GB dahili hafıza seçeneklerine sahip olan iPhone 4, ilk defa tam anlamıyla beyaz renk seçeneğine de kavuşan iPhone modeli oldu. Telefonun artık ön tarafı da beyaz gözüküyordu.


iPhone 4S ile iPhone çift çekirdek oldu!

Apple'ın 5. jenerasyon [b]iPhone modeli iPhone 4SiPhone 3G - 3GSmodellerindeki gelişimi andırıyor. Anten sisteminin değişmesi neticesiyle oluşan görsel farkların haricinde pek tasarım farkı bulunmayan cihazlarda, ekran tarafında da farklılık bulunmuyor. Değişim cihazın sadece teknik özelliklerindeydi.
[/b][b]iPhone 4S, 4 Ekim 2011'de Cupertino, California'da "Let's Talk iPhone" etkinliğinde Tim Cook tarafından tanıtılmıştı.[/b]


[Resim: iphone-4s.jpeg]


[b]2011 yılına dönecek olduğumuzda Apple'ın Siri adlı sesli asistanı ile yazılımsal olarak yenilikler ortaya koyan Apple, çift çekirdekli A5işlemcisiyle dikkat çekiyordu.
[/b]

Retina ekranla artan çözünürlük ve oyunlardaki yükselen görsel kalite, daha güçlü bir grafik işlemciye ihtiyaç duyuyordu. Apple A5ARM Cortex A9mimarisini temel alan 1 GHz hızındaki çift çekirdekli işlemciden ve PowerVR SGX543MP2 grafik işlemciden gücünü alıyordu. Cihaz yine512 MB RAM'e sahipti.

Güçlenen işlemcisiyle beraber gelişmiş 8 Megapiksel çözünürlüğündeki ana kamera, Full HD video kaydı yapabiliyordu. Ayrıca cihaz HDR fotoğraflar da kaydedebiliyordu.

Yenilenen işlemci yüzde 10 daha az güç tüketiyordu. 1420 mAh bataryaya sahip olan cihaz 3G'de 8 saat konuşma süresi sunuyordu.
Bu yıl[b] iOS 8 güncellemesini alan model, ilk olarak iOS 5 sürümüyle beraber tanıtılmıştı. [/b]


iPhone 5

Kişisel görüşümü söylemem gerekirse [b]iPhone 4 ve 4S gibi iki şık modelden sonra ilk çıktığında yadırgadığım bir tasarım karşımdaydı.
[/b]İnce, sadece yukarı doğru uzayan ekranlı bir telefon, ilk olarak aklıma kumandayı getirmişti. Zaten[b] iPhone 5 ilk çıktığında da kumanda şakaları sürekli yapılmaya başlanmıştı. iPhone 6'da ekranın hiç kalınlaşmadan daha da uzayacağı esprilerini bir kenara koyarsak, zamanla göz daha da alışmaya başlamıştı.[/b]


[Resim: iphone-5.jpg]


[b]iPhone 512 Eylül 2012'de Tim Cook tarafından tanıtıldı. Kasa tasarımı tarafında değişikliklere uğrayan telefon, artık daha ince ve hafifti. 123.8 x 58.6 x 7.6 mm, ağırlığı 112 gram olan iPhone 5, iPhone 4S'e göre %18 daha ince, %20 daha hafifti.
[/b]

Ekranı daha uzayan ve böylece 4 inç olan akıllı telefonun çözünürlüğü ise640 x 1135 oldu. PPI değeri ise iPhone 4 ve 4S ile neredeyse aynı seviyede kaldı. (326ppi)

Çift çekirdekli Apple A6 işlemcisiyle ARM Cortex A15 mimarisinin geliştirilmiş bir sürümünü kullanan Apple, işlemciyi 1.3 GHz hızında piyasaya sürdü. 1 GB RAM geliştirmesini üzerinde bulunduran cihazın grafik işlemcisi de yenilendi. PowerVR SGX 543MP3 grafik işlemcisiyle başarılı bir oyun deneyimi sunan cihaz, ayrıca LTE / 4G desteği sunan da ilk iPhone modeli.

Yine 8 Megapiksel kamerayla gelen iPhone 5, lenste bir takım yenilikler sunmuştu. Ön kamera ise 1.2 Megapiksel seviyesine çıkartılmıştı. 
1440 mAh'lik bataryanın kullanıldığı [b]iPhone 53G'de 8 saat konuşma süresi ve 40 saate kadar müzik oynatma süresi bizlere sundu. Cihaz iOS 6 ile tanıtılmış, daha sonra iOS 7 ve iOS 8 güncellemelerini almıştır.[/b]


iPhone 5S

Dünyada ilk 64 bit işlemcili akıllı telefon!
Tüm "[b]S" serilerinde olduğu gibi iPhone 5S'te de işlemci ve kamera özellikleri üzerinde geliştirmeler yapan Apple, 20 Eylül 2013'te iPhone 5S'i tanıttı.[/b]


[b]iPhone 5S, ilk iPhone'un işlemcisine göre 40 kat daha hızlı olan ve dünyada ilk kez 64 Bit tasarıma sahip olan A7 işlemciden gücünü alıyor. Ayrıca cihazda M7 kod adlı hareket işlemcisi de bulunuyor. 

iPhone 5S'in OpenGL ES 3.0 destekli yeni grafik işlemcisi PowerVR G6430, cihazın en önemli performans artışı olarak dikkat çekiyor. Hala iPhone 5S, en güçlü telefonlardan biri.
[/b][Resim: iphone-5s.jpg]


Apple, iPhone'a siyah ve beyaz rengi haricinde altın rengini de ekledi

İki LED flaş ve yeni iSight kamera

Kameradaki diyafram açıklığını iPhone 5S'te f2.4'ten f2.2'ye düşüren Apple8 Megapiksel çözünürlükteki yeni iSight kamerası ile gelişmiş bir fotoğraf deneyimi sundu.

İki adet LED flaşın bulunduğu iPhone 5S'in, fotoğraf konusunda dikkat çeken bir diğer özelliği ise flaşın ortamdaki renklere ve ışığa göre otomatik olarak algılaması ve daha kaliteli fotoğraflar çekebilmesi olarak göze çarpıyor.

iPhone 5S parmak izi okuyucusu ile daha güvenli!

Birçok sızıntı haberlerinden hatırlayacağınız gibi iPhone 5S'te parmak izi sensörünün (Touch ID) kullanılması konuşuluyordu. Apple etkinliğinde bu özellik sonunda resmiyet kazandı.   
Mobil [b]güvenliği iPhone 5S ile bir adım daha ileriye taşıyan Apple, anaekran tuşuna yerleştirdiği Touch ID ile kullanıcıların telefonlarına şifre koymasınaApp Store ve iTunes Store'a şifre girmek yerine parmak izleri ile giriş yapabilmelerine ve uygulamalara yine parmak izleri ile şifrekoyabilmelerine imkan tanıyor.[/b]

iPhone 5C

[b]Apple, 20 Eylül 2013'te iPhone 5S modeliyle beraber daha uygun fiyatlı iPhone 5C modelini tanıttı. Tamamen parlatılmış dayanıklı polikarbon malzemeden üretilen iPhone 5C, donanım olarak da iPhone 5 seviyesindeydi.
[/b][Resim: iphone-5c-2.jpg]


Sertleştirilmiş polikarbon kasasıyla darbelere karşı daha dayanıklı yapıda olan [b]iPhone 5Cfarklı renk seçeneğine de sahip. Bu renkler ise beyazmavikırmızıturuncu (kavuniçi) ve yeşil olarak sıralanıyor.
[/b]

AppleiPhone 5C'yi çok uygun fiyata satışa sunmuyor fakat kendi kar marjını daha da yukarı çekiyor. iPhone 5'e göre maaliyeti epey azalan cihazın, satış fiyatı daha uygun olsa bile firmanın daha çok işine yaramış gibi gözüküyor.

iPhone 5'e göre daha ağır ve daha kalın olan iPhone 5C, 9 mm kalınlığıyla dikkat çekiyor. iPhone 5'in kalınlığını hatırlayacak olduğumuzda 7.6 mm rakamı karşımıza çıkıyor. Arada azımsanmayacak fark olduğu bir gerçek. Ürünün ağırlığı da 130 gram seviyesinde.

iPhone 5C'nin satış rakamlarına baktığımızda da çok başarılı olmayan bir model olduğunu söyleyebiliriz.
[b]Firmanın en uygun fiyatlı iPhone çözümü ise 1 sene daha iPhone 5C olacak.[/b]


[b]iPhone 6

Geçtiğimiz yıl 9 Eylül'de tanıttığı [b]iPhone 6 ile Apple, iPhone 7'de bile kullandığı güncel kasa tasarımına gelmiş durumdayız.
[/b]
[/b]


9 Eylül 2014'te iki yeni iPhone modelini tanıtan Apple, iPhone 6'da oldukça radikal değişimler yaptı.
Tek el kullanım rahatlığını benimseyen daha önceki iPhone modelleri,iPhone 6 ile 4.7 inç seviyesine çıkmış oldu. Ayrıca yeni nesil işlemci ve NFC teknolojileri de yenilikler arasında.
iPhone 6 4,7 inç modelde Retina HD ekran olacak ve önceki modele(iPhone 5S) oranla yüzde 38 daha fazla piksel bulunacak. Ekran çözünürlüğü ise 1334 x 750 olarak açıklandı.


[Resim: iphone6p-select-2014.png]


iSight kamerada 8 MP çözünürlük ve f/2,2 diyafram olanı yer alıyor. Panoramik çekim konusuna odaklanan kamerada 43 megapiksele kadar panoramik çekim yapılacak. 30 ve ya 60 fps hızda 1080p video kaydı da iPhone 6'da mümkün olacak. Ayrıca yavaş çekimde 120 fps ve 240 fps videoları da yeni kamera ile kaydedebileceksiniz.

iPhone 6'nın yenilenen tasarımında en fazla dikkat çeken şey inceliği.Sadece 6,9 mm kalınlıkta olan cihaz önceki modelden (5S) 0,7 mm daha ince. 

1.4 GHz hızında çalışan çift çekirdekli ve 64 bit destekli A8 işlemcisini kullanan iPhone 6, grafik tarafında kendini geliştiriyor. 6 çekirdekli PowerVR GX6650 GPU'sunu kullanan ürün, yeni nesil 20nmüretim teknolojisini kullanıyor.  2 milyar transistör bulunan ve önceki yongadan (A7) daha küçük olan A8 işlemci ile 50 kata varan işlemci gücü ve grafik işlemlerinde yüzde 84'e varan performans artışı iddia ediliyor. Cihazın RAM'i yine önceki modeller gibi 1 GB.

Apple operatörler açısından büyük bombayı ise WiFi üzerinden görüşme özelliği ile patlattı. 3 kat hızlı kablosuz ağ bağlantısı sunacak olan cihaz 20 bant destekli LTE kullanımına da açık. 
NFC'yi sadece Apple Pay'de kullanabilecek olan iPhone 6, 1810 mAh gücünde bataryaya sahip. Bu da cihaza 3G'de 14 saate kadar konuşma süresi sağlıyor.


iPhone 6 Plus

Apple, 9 Eylül 2014 tarihinde iPhone 6 ile beraber yeni phablet modeli iPhone 6 Plus'ı da duyurmuştu.[b]iPhone 6 Plus, Apple'ın 5.5 inçlik yeni amiral gemisi. Böylece büyük telefon isteyen kullanıcılar artık Apple seçeneğini de masaya yatıracaklar.[/b]
[img]  http://s01.shiftdelete.net/img/content/1...-plus.jpeg[/img]


Apple'ın "phablet" sınıfındaki ilk cihazı olan iPhone 6 Plus, temelde yeni model iPhone 6'nın üzerine inşa edilliyor. Kısaca slogan "Büyük ekran, fazladan kullanım alanı"
Teknik özellikleri birçok noktada kesişen iki cihaz arasında ekran büyüklüğü ve buna bağlı olarak boyut değişikliği söz konusu. 
iPhone 6 Plus'ın 5.5 inç büyüklüğündeki ekranı Apple tarafından "Retina HD" olarak adlandırılıyor. Apple'ın birçok bilinen özelliğe kendine has isimler bulma alışkanlığı burada da devreye girmiş. Aslında "Retina HD" ekran ifadesiyle kast edilen çözünürlük 1080x1920 HD çözünürlüğü.


[Resim: iphone-6-plus-2.jpg]


iPhone 6 Plus'ın en boy oranını ise önceki model iPhone 5s de olduğu gibi 16:9 olarak dikkat çekiyor. Ekranın sağladığı inç başına piksel değeri ise 401 olarak açıklanmış durumda. iPhone 6 Plus'ın geniş ekranı özellikle yatay modda kullanılırken birçok uygulamada iPad ve iPad Mini benzeri detaylı arayüz sunuyor.

Yüzde 185 daha fazla piksel

iPhone 6 Plus'ın Retina HD çözünürlüklü ekranını önceki modellerlekıyaslayacak olursak, iPhone 5'in ve 5S'in 4 inç'lik ekranlarına göre yüzde 185 oranında daha fazla piksel sunduğu söylenebilir. Hatırlanacağı gibi, geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 5s'in ekran çözünürlüğü 1136x640çözünürlüğündeydi.

Anodize edilmiş aluminyum kasa

iPhone 6 Plus'ın kasasına göz atacak olursak, Apple'ın birçok ürününde tercih ettiği anodize edilmiş aluminyum kasayı yeni cihazda da kullandığı görülüyor. Klasik elma logosu ise paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş.iPhone 5s'ten 0.5 mm daha ince olan yeni cihaz 7.1 mm kalınlığa sahip. Bu alandaki rekoru iPhone 6'ya bırakan iPhone 6 Plus, küçük ekranlı kardeşinden sadece 0.2 mm kalın. Yeni cihazın ağırlığı ise 172 gram.

Yeni kamera özellikleri

iPhone 6 Plus'ın 8 megapiksellik iSight kamerası, 1080p video yakalama özelliğine sahip. Yeni cihaz saniyede 30 ve 60 kare hızlarında video yakalayabiliyor. Ağır çekim özelliğinde ise saniyedeki kare hızı 240'a kadar yükseliyor. True Tone Flash destekli merceğin diyafram açıklığı ise öncekimodellerde olduğu gibi 2.2 olarak belirtilmiş durumda. Daha hızlı odaklanma ve geliştirilmiş görüntü stabilizasyonu kaliteli fotoğraflara olanak sağlıyor. iPhone 6 Plus'un ön kamerası da özçekim akımından nasibini almış. FaceTime HD kameranın merceği 2.2 diyafram açıklığına sahip ve yüzde 81 daha fazla ışık alıyor.

Pil ömründe iPhone 6 Plus önde
iPhone 6 Plus'ın küçük ekranlı kardeşine fark attığı alanlardan birisi ise pil. Bu alanda iPhone 6 Plus'ın 5.5 inç ekran ile genişleyen boyutu pile de olumlu yansıyor. iPhone 6 Plus 80 saat müzik, 14 saat video, 12 saat Wi-Fi, LTE ve 3G internet deneyimi sunuyor. 24 saat 3G konuşma süresi sağlayan yeni cihazın bekleme süresi ise 16 gün. 


iPhone 6s ve iPhone 6s Plus 

iPhone 6 ailesinin performansı ve özellikleri geliştirilmiş sürümü olan iPhone 6s ailesi, aynı kasa üzerine zenginleştirilmiş donanım özellikleriyle geldi.3D Touch ile tanışın

AppleiPhone 5 ile mevcut ekran boyutunu değiştirmiş iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri ile tüm tabularını yıkmıştı. 

4.7 inç boyutunda iPhone 6 ve 5.5 inç boyutunda iPhone 6 Plus modelleri ile geçtiğimiz yıl karşımıza çıkan Apple, ilk etapta olumsuz tepkiye maruz kalmış ancak daha sonra büyük ekranda iOS deneyimi kullanıcılar tarafından beğenilmişti.

Apple’ın bu yıl da 4.7 inç boyutunda iPhone 6s ve 5.5 inç boyutunda iPhone 6s Plus modeli ile karşımıza çıkması pek de sürpriz olmadı.

Yani ekran tarafında iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, iPhone 6 ve 6 Plus ile benzer bir yapıda diyebiliriz. Tabi 3D Touch özelliğini saymazsak.

3D Touch özelliğiyle beraber artık iPhone kullanıcıları, ekrana uyguladıkları baskının şiddetine göre açılan seçeneklerden birini tıklayabilecek. Örneğin Twitter uygulama ikonuna sert bastınız ve karşınıza çıkan menüden yeni tweet özelliğini seçtiniz. Yani uygulamaya girmeden, yeni tweet atacak alana girebildiniz.

3D Touch kullanım deneyimini olumlu yönde etkileyen bir yenilik olmayı başardı.

[Resim: iphone-6s-1441585074.jpg]iPhone 6s ile 2 GB RAM'e geçiyoruz!
Donanıma baktığımızda 1.84 GHz hızında çalışan çift çekirdekli Apple A9 işlemcisinin kullanıldığı cihazdaki grafik birimi ise PowerVR GT7600olarak dikkat çekiyor. En önemli detay kullanılan grafik işlemci 4 değil 6 çekirdekli yapıda!


iPhone 6s Plus, donanımıyla ön plana çıkıyor diyorduk. Bunun en önemli hamlesi ise 2 GB'lık RAM. 

iOS 9 güncellemesi ile çıkışını gerçekleştirecek olan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde Apple radikal bir karar alıp 2 GB RAM kullanmış. 

iPhone 6s Kamera Özellikleri

Son dönemlerde firmalar telefonlarının kamera özelliklerini ön plana çıkarmaya başladı. Apple’ın da bu furyaya katılması ve Phone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde Megapiksel’i yükseltmesi bekleniyordu.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde f/2.2 değerinde 12 Megapiksel arka ve 5 Megapiksel çözünürlüğünde ön kamera bulunuyor. 

iPhone 6s kamerası ayrıca 4K video kaydı da yapabilecek. iPhone 6s Plus modelinde yine OIS destekli bir kamera bulunuyor. OIS desteği düz iPhone 6s modelinde bulunmuyor.

Batarya
Apple, bu zamana kadar üretmiş olduğu iPhone modellerinde batarya konusunda hep cimri davranmıştı. Sadece iPhone 6 Plus modelinde kullanılan 2915 mAh kapasiteli batarya rahatlıkla 1 ile 1.5 gün arasında kullanım sunuyor. Ancak bu durum iPhone 6 için böyle değil. iPhone 6’nın 1810 mAh kapasiteli bataryası, yoğun kullanımda 1 günü anca tamamlayabiliyor.


[Resim: iphone-6s-1441620657.jpg]


Apple’ın iPhone 6s ile batarya konusunda bir hamle yapması bekleniyordu. Ancak beklenen olmadı. Apple iPhone 6s'te batarya boyutunu küçülterek 1715 mAh gücünde bir bataryayla karşımıza çıktı.


iPhone SE

iPhone 6 ile beraber 4.7 ve 5.5 inç ekran çözünürlüklerine çıkan Apple, hala 4 inç boyutlarına sadık kalan kullanıcı kitlesini de unutmadı.
iPhone 5S ile aynı kasa özelliklerine sahip olan iPhone SE, pek çok donanım özelliğini de iPhone 6s'ten alıyor.


iPhone SE; 4 inç ekranApple A9 işlemci, 2 GB RAMNFC çipiLive Photos ve 4K video kayıt destekli 12 Megapiksel arka kamera, 1.2 megapiksel ön kamera1.642 mAh kapasiteli batarya ve 16 ve 64 GB depolama seçenekleri ile geliyor.

iPhone SE'nin ön kamerasında ise retina flaş yer alıyor. iPhone SE'de yer alan Siri, aynı iPhone 6s'te olduğu gibi sürekli açık olacak.

iPhone SE sahipleri iPhone 5s’e kıyasla iki kat daha hızlı CPU ve üç kat daha hızlı GPU performansının yanı sıra, enerji verimliliği sayesinde daha iyi bir pil ömrü de elde ediyor.

Apple A9 çipe entegre olarak gelen Apple’ın yeni nesil yardımcı hareket işlemcisi M9, iPhone’unuzu tutmanıza gerek kalmadan “Hey Siri” özelliğini kullanma ve adımlarınızı ve mesafeyi ölçmeye yarayan çeşitli fitness izleme özellikleri gibi daha fazla özelliğin her zaman daha düşük güç tüketerek çalışmasını sağlıyor. 
iPhone SE kullanıcıları, iPhone 5s’e kıyasla üç kata kadar daha hızlı Wi-Fi ve %50’ye kadar daha hızlı LTE ile içeriklere daha da hızlı ulaşabiliyor, indirebiliyor ve yayınlayabiliyor.


[Resim: iphone-se-1458582284.JPG]


iPhone SE modelinde iPhone 6s ile gelen 3D Touch teknolojisi maalesef ki yer almıyor.

iPhone SE tasarımı itibari ile iPhone 5S modeline çok benziyor. iPhoneSE,space graysilverrose gold ve gold renk seçenekleri ile geliyor.Günümüz: iPhone 7 ve iPhone 7 Plus

7 Eylül 2016 tarihinde düzenlenen etkinlikle beraber iPhone 7 ve iPhone 7 Plus tanıtıldı.

iPhone 6 ile benzer kasa tasarımına sahip olan iPhone 7 ailesi, ufak detay değişiklikler haricinde özellikle önden bakıldığında iPhone 6 ile birebir benzer durumda.
Özellik tarafında iddialı yenilikler yapan Apple, bir iPhone ailesinde ilk defa 4 çekirdekli işlemci kullanımına geçmiş oldu.


Suya Dayanıklı ilk iPhone

Android tarafında yıllardan beri kullanılan suya dayanıklılık nihayet iPhone modellerinde yer aldı. Apple’ın suya dayanıklı ilk telefonu iPhone 7 oldu. Yeni nesil iPhone, Apple Watch akıllı saat gibi IP67 sertifikasına sahip. Bu sertifika telefonun maksimum 1 metre derinlikte 30 dakika boyuncu su sızıntılarına karşı dayanıklı olacağı anlamına geliyor.[Resim: id530902.jpg]


4 çekirdekli A10 Fusion işlemci!

iPhone 7’ye dört çekirdekli Apple 10 Fusion işlemcisi güç veriyor. 16 nm üretim sürecine sahip dört çekirdekli işlemci ilk gelen bilgilere göre yoğun iş gücü altında 2.4 GHz hıza erişebilecek. 

Apple göre yeni işlemci selefine göre CPU tarafından %40, GPU tarafından ise %50 daha güçlü.

Yeni iPhone ile birlikte nihayet depolama tarafında önemli bir yükseltme gerçekleştirildi. Artık 16 GB’lık iPhone modellerini görmeyeceğiz.

Giriş modelde 32 GB dahili depolama kullanılacak. Telefonun diğer depolama seçenekleri 128 GB/256 GB  şeklinde olacak.

iPhone 7 Plus'ta 3 GB RAM'e geçen Apple, iPhone 7'de 2 GB RAM ile yetindi.

Kamera

iPhone 6s’ten iPhone 7 modeline geçişte kamera tarafında önemli bir yükseltmenin yaşandığını söyleyebiliriz. iPhone 7 selefi gibi 12 megapiksel çözünürlüklü bir kameraya sahip. Daha büyük bir sensörün yer verildiği yeni iPhone artık OIS özelliğini donanımsal anlamda destekliyor.
OIS desteği sayesinde iPhone 7 ile çekilecek görüntülerde kayma ve bozulmalarının önemli ölçüde önüne geçilecek.


[Resim: apple-iphone-watch-20160907-4975.JPG]


iPhone 6s’te 1/3 inç büyüklüğünde kamera sensörü kullanan Apple, iPhone 7’de daha büyük bir sensöre yer veriyor.

Yeni iPhone'da yer alan 1/2.6 inç büyüklüğündeki sensör, selefine göre daha iyi renk ve alan derinliği sağlayacak. Arka kameraya bu defa çift LED flaş yerine dört LED’li True Tone Flash eşlik ediyor.

[color=#333333][size=large]iPhone 7’de ayrıca daha büyük bir lens kullanılıyor. iPhone 6s serisinde arka kameralarda f/2.2 lenslere yBul
Alıntı

 
#2

Vay beBul
Alıntı

 
#3

Okuyamadım hepsini IPHONE farkıncalıgıBul
Alıntı
 
#4

My name is Jenny.
I trying to find job in model or cinema business.

If you have any offers for me, please contact me

[Resim: fm7sxe.jpg]
Trying to fing job in model or cinema business 23dcf07
dating sites over 60 no response
dating websites for kids under 13
plenty of fish dating site of free dating pof login login
totally free christian dating sites for seniors
best online dating apps 2015 fordAlıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  iPhone 7 Fiyatı Ortaya Çıktı biohazard 4 6,096 17-06-2017, Saat: 21:51
Son Mesaj: alifurkan
  iPhone’da Ekran Döndürme’yi Anlama sempatik141 1 3,939 13-06-2017, Saat: 13:46
Son Mesaj: berko10
  iPhone Uygulaması Yapmak İçin Gerekenler sempatik141 0 2,568 11-06-2017, Saat: 23:50
Son Mesaj: sempatik141
  iPhone 7 Siparişleri Tavan Yaptı foram 0 3,007 14-09-2016, Saat: 15:42
Son Mesaj: foram
  iPhone 7 Özellikleri ve Fiyatı dalaylama 0 3,115 08-09-2016, Saat: 17:50
Son Mesaj: dalaylama

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: Emre KRMN, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2023 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.