Merih Forum Konu Dışı Dünyadan İlk Defa Bir Kara Deliğin Görüntüsü Alındı

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İlk Defa Bir Kara Deliğin Görüntüsü Alındı

 
#1

Bilim insanları, bir süre önce 10 Nisan’da (yani bugün) çok önemli bir duyuru yapacaklarını söylemişlerdi. Event Horizon (Olay Ufku) Teleskobu projesinde çalışan araştırmacılar, Avrupa Araştırma Konseyi ve Avrupa Heyeti’nin ortaklaşa düzenleyeceği basın toplantısında, ilk kara deliğin fotoğrafının sunulacağı tahmin ediliyordu.
Türkiye saati ile saat 16:00’da yapılan basın toplantısı şöyle gerçekleşti:
İlk olarak, Avrupa Araştırma Konseyi’nde çalışan Carlos Moedas konuştu ve şöyle söyledi: “Einstein, keşfettiği şeyi hayal edemezdi… Bir adamın 100 yıl önce hayalini kurduğu şeyin görüntüsünü çekmek için, 40 ülkedeki insanlara ihtiyacınız oluyor. Bugün bizim için büyük bir gün.”
Frankfurt Goethe Üniversitesi’nde çalışan Luciano Rezzola: “Bir kara deliğin ne olduğunu çocuklar bile bilir ve aslında bu konudaki en iyi tanım, bir çocuktan geliyor: Kara delik, dolduramadığınız bir boşluktur. ‘Bunun bir kara delik olduğunu nereden biliyorsunuz?’ diye merak edebilirsiniz. Cevap ise; onun, kuramsal olarak tahmit ettiğimiz şeyle son derece iyi örtüşmesi.”
Rezzola, on binlerce kara delik tahmini yaptıklarını ve bunların bazılarının, Event Horizon (Olay Ufku) Teleskobu’nun yakaladığı görüntüye çok benzediğini söyledi.
Granada Üniversitesi’nde çalışan Eduardo Ros sahneye çıkarak, gözlemlerin nasıl elde edildiğini anlattı. Atmosferin engellemesinden kaçınmak için, atmosferin çok ince ve kuru olduğu yerlerdeki teleskopları kullanmışlar. Ardından, havaya çok dikkat etmeleri ve kısa süreliğine gözlem yapmak için hazırlanmaları gerekmiş.
Güney Kutbu’ndaki teleskobun sabit sürücülerinin, kış boyunca yerinde durması gerekiyormuş çünkü uçak, kolayca girip çıkarak bu verileri alamazmış!
Radboud Üniversitesi’nde çalışan Monika Moscibrojka, neler öğrendiğimizi açıkladı. Dört günlük gözlem süresi boyunca, halkanın kaybolmadığını ve boyutunun da değişmediğini gördüklerini söyledi. Bu durum, onun muhtemelen kalıcı bir nesne olduğu anlamına geliyormuş.
Halkadaki ışıkta meydana gelen değişim (ışık ön tarafta daha parlak), cismin döndüğü anlamına geliyormuş. Görüntü, henüz bu dönüşü ölçecek kadar açık değil fakat dönüşün saat yönünde olduğunu biliyormuşuz.
Resmi Twitter'da görüntüle
D3yt4Y0XsAAtEdZ?format=jpg&name=small

Alıntı:JPQJdxox_normal.jpg
European Commission 1f1ea-1f1fa.png

@EU_Commission
The first ever image of a black hole.
Taken by Event Horizon Telescope. #EUFunded.#RealBlackHole.

20,6 B
16:07 - 10 Nis 2019


11 B kişi bunun hakkında konuşuyor


Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilikBütün veriler halka açıldı. The Astrophysical Journal Letters bülteninde altı tane makale yayınlanacak. Bunları şu adreste bulabilirsiniz.
Resmi Twitter'da görüntüle
D3y1LhKX4AARRoB?format=jpg&name=small

Alıntı:xwMRj51A_normal.jpg
Physics World

@PhysicsWorld
"As with all great discoveries this is just the beginning" says @EHTelescope director Shep Doeleman #EHTblackhole https://physicsworld.com/a/first-images-of-a-black-hole-unveiled-by-astronomers-in-landmark-discovery/ …

14 B
16:13 - 10 Nis 2019


8.822 kişi bunun hakkında konuşuyor


Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilikGörüntüdeki kara delik M87’nin merkezinde yer alıyor. Fakat takım, yakında Sgr A’yı da yakalacağından emin; bu yüzden “takipte kalın” diyor: “Bu hikayede bir kahramandan fazlası var. Bu, pek çok kahramanın hikayesi.” Yapılan duyuru bu kadardı. Şimdiye kadar çekilmiş olan ilk kara delik fotoğrafına bakıyoruz. Yakında bu konuda ayrı bir makale ve daha fazla detay gelecek.
Yapılan duyuru bu kadardı. Şimdiye kadar çekilmiş olan ilk kara delik fotoğrafına bakıyoruz. Yakında bu konuda ayrı bir makale ve daha fazla detay gelecek.Ara
Cevapla

 
#2

Gece rüyamda gördüğüm ışıklara benziyor. SmileAra
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kara delik fotoğrafına internet yetersiz kaldı kıllıbacak 0 588 17-04-2019, Saat: 00:11
Son Yorum: kıllıbacak
  Güneş'ten milyonlarca kat büyüklükte kara delik keşfi selami 0 1,812 07-10-2017, Saat: 20:00
Son Yorum: selami

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.