• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
JSP Temelleri ve Merhaba Dünya

 
#1

kaldığımız yerden devam ediyoruz.
[img=112x0]https://i0.wp.com/blog.burakkutbay.com/wp-content/uploads/2012/02/jlo.jpg?resize=112%2C150[/img]Bugün Java Server Page (JSP) ile ilk web sitemizi yapacağız ve bu tabiki “Hello World” yazısı olacak. JSP kodlamaya geçmeden önce bir hatırlatma yapalım.
*
Jsp öğrenmek, ilerlemek isteyen kişiler “Html” dilini ve “Html” de bulunan  sıklıkla karşılaşacağınız “tag” ları bilmenizde fayda var. JSP (Java Server Pages) Html taglarının arasına yazılır ve Html ile paralel çalışır diyebilirim. İleri ki derslerde detaylı olarak göreceksiniz.
*
Şimdi sadece şunu bilelim JSP <body> </body> arasında kodlanır. (Şimdilik bunu bilmek yeterli ileriki yazılarımda bu söz geçerliliğini kaybedecek).
<body> tag’ı: Html formatta tarayıcıda gösterilmek istenen yazı resim vb. gösterilmesini sağlayan bir tag dır.
Gelelim “Merhaba Dünya” yazmaya.
Jsp (Java Server Pages) için Java kodlarını nereye yazacağımızı açıkladık. Şimdi ise sıra geldi JSP  sayfamızda Java yazmaya. Unutmamalıyız ki JSP’ler de tag diye tabir ettiğimiz etiketlerle yazılır. JSP  için ise bu tag <% %>taglarıdır. Bu taglar arasında Java yazabileceğiz.
Genel Görünüm şöyle olacak:<%  %>

ve biz Java kodlarımızı<%  %>

tagları arasına yazacağız.
Merhaba dünya yazalım ve Jsp Sayfamızı çalıştıralım.<% out.print("Merhaba Dünya");  %>

Java aşinalığı olanlar bilir Java Console uygulamalarında ekrana yazı yazdırmak için kullanılan System.out.print komutu yerine JSP de sadece out.print yazmamız gerekmekte.
JSP’ye genel bir giriş yaptık. Tag özelliğinden bahsettik. Diğer Jsp derslerinde biraz daha derine ineceğiz.
JSP derslerini takip etmek için bu linki kullanabilirsiniz.Bul
Alıntı


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: Emre KRMN, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.