Merih Forum Konu Dışı Genel Katalonya'da bağımsızlık referandumuna polis müdahalesi

  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Katalonya'da bağımsızlık referandumuna polis müdahalesi

 
#1

İspanyol polisi ve jandarması, Katalonya'daki bağımsızlık referandumuna izin vermedi, oy kullanılmak için hazırlık yapılan merkezlere baskınlar yaptı.

[Resim: 802001.jpg]


Katalonya Özerk Yönetiminde oy verilmesi için hazırlanan merkezlere İspanyol polisi ve jandarması baskınlar yaptı, bağımsızlık yanlılarının sivil direnişini kırararak, sandıklara ve oy pusulalarına el koydu.

İspanya İçişleri Bakanlığı, yasa dışı bağımsızlık referandumuna izin vermediklerini ve tüm oy pusulalarına ve sandıklara el koymaya başladıklarını açıkladı.

Puigdemont'un oy kullanacağı salonun kontrolü jandarmada

Baskın düzenlenen merkezlerden biri de Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont'in oyunu kullanacağı Girona kentindeki belediyeye ait spor salonu oldu.

Buraya gelen yaklaşık 80 jandarma, kapı önünde barikat kuran bağımsızlık yanlılıarını dağıtarak, salonun kontrolünü ele geçirdi.

Öte yandan, Barselona ve Gironi kentlerinde bağımzsılık yanlıları ile güvenlik güçleri arasında yaşanan olaylarda yaralananlar olduğu bildirildi.

Puigdemont, müdahale nedeniyle oyunu daha önce açıklanan Girona kentinin Sant Julia de Ramis ilçesindeki bir belediye spor salonu yerine başka bir yerde kullanmak zorunda kaldı. Puigdemont, güvenlik güçlerinin ayrılmasının ardından belediye spor salonundaki oy verme merkezini de ziyaret etti.

"İstemediğimiz şeyleri yapmak durumunda kaldık"

Bu arada, İspanyol hükümetinin Katalonya Valisi Enric Millo, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Hiçbir şekilde Katalonlara yönelik bir müdahale yapmadıklarını söyleyen Millo, "Zaten yasa dışı olan bir referandumu englelemek için seçim masaları, sandıklar ve oy puluslarına müdahale ediyoruz. İstemediğimiz şeyleri yapmak durumunda kaldık." ifadesini kullandı.

İspanyol jandarma ve ulusal polisi, sandık ve oy pusulası gibi malzemelere el koyup okullardan ayrılmaya başladı.

Güvenlik güçlerinin sadece sert direniş olması halinde bağımsızlık yanlılarına müdahale ettikleri görüldü. Buna rağmen Katalonya genelindeki müdahalelerde çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi.

Turull: Pusulalar geçerli sayılacak

Müdahalenin ardından konuşan Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Sözcüsü Jordi Turull, yaptıkları kural değişikliği çerçevesinde evlerde basılan ve zarf içinde olmayan oy pusulalarının da geçerli sayılacağını ifade etti. Katalanların herhangi bir okulda, kayıtlarına bakılmaksızın oyunu kullanabileceğini söyleyen Turull, İspanyol güvenlik güçlerinin müdahalesine rağmen oy kullanma merkezlerinin halen yüzde 73'ünün açık olduğunu iddia etti.

İspanya hükümeti: Referandumun geçerliliğini yitirdi

Ancak İspanya resmi haber ajansı EFE'nin hükümet kaynaklarına dayandığı haberinde, Anayasa Mahkemesi tarafından yasa dışı ilan edilen referandum girişiminin, jandarma ve polisin müdahalesiyle tamamen geçerliliğini yitirdiği, evlerde basılan oy pusulalarının kabul edilmesini öngören yeni sistemin de hiçbir karşılığının olmadığı ifade edildi.

Bağımsızlık yanlısı gruplarla jandarma arasında arbede yaşandığı görüldü.

337 kişi yaralandı
Öte yandan, İspanyol polis ve jandarmasının Katalonya'daki bağımsızlık referandumuna müdahalesinde 337 kişinin yaralandığı bildirildi.Bul
Alıntı

 
#2

elalem bizim gibi mal diğil uzaktan seyredip bol keseden sadece laf atıp tutup izin vermiyo referanduma. Smile)
 O referandum 2003 yılında peşmerge musul kerkük sokaklarına ilk girdiğinde engellenecekti. şimdi diğil. adamlar korkudan , türk ne yapar korkusundan ilk 1,5 saat araçlardan inmeye cesaret edemedi. ilk 1,5 saat sadece araçlarla gezdi sokaklarda. baktılar türkiye' den ses yok , yaptırım yok daldılar ve ilk tapu kadastro dairesini ve nüfus dairesini yaktılar. o yangında kaybettik biz oraları. o yangın başlamadan tepki verildeydi, o meşmerge ilk giridiğinda gerekiyorsa blöf gerekkiyorsa yaptırım uygulanıp askere yürü denseydi, bir kaç jet havalanıp gitseydi bölgeye meşmerge o gün geri çıkar, tapu ve nüfus daireleri yanmaktan kurtulurdu. bölgedeki araplar ve türkler sürülmez,  evlerinden çıkmak zorunda bırakılamazdı. herşeyin belgesi korunur nüfus yoğunluğu gerçekte olduğu gibi türkmenler' de olur, arap nüfusu türkiye' nin galantörlüğünde türkmenlerin korumasında peşmergelerden uzak durup korunurdu. oysa o resmi daireler yakıldığında tek amaç nüfus yoğunluğunu kürt adı altında ermeni ve yahudi yada onların uşağı yaparak dolaylı yoldan bölgenin kontrolünü ele geçirip büyük israil' in adımlarını atmak. 
özetle anında tepki veirlse 2003 yılında bize bölgeyi korumak 5 - 10 milyon dolara mal olacak iken şuan artık diğil 5 - 10 milyon dolar 500 milyon dolar da harcasanız artık nüfus yoğunluğu bizde değil.  Artık savaşmadan, savaşıp almadan ve araziyi savaş tazminatı olarak almadan bölge kontrol altına alınamaz ne yazık ki ! bu da tahmin edilebileceği gibi çok çok daha fazla kan ve maddi maliyet demek. O tren kaçtı ne yazık ki!

                                                  mizanpajustasi.com

Alıntı


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: Emre KRMN, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.