Merih Forum Bilgisayar /yardım Sistem / Donanım / Güvenlik Korona Deşarjı: Korona Etkisi Nedir?

  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korona Deşarjı: Korona Etkisi Nedir?

 
#1

[Resim: CORONA-BOS%CC%A7ALTIMLARI-640x382.jpg]
Korona etkisi elektrikte korona etkisi veya aynı zamanda korona deşarjı olarak adlandırılır. Bir iletkenin yakınından bir sıvının iyonlaştırılmasıyla meydana gelen elektrik deşarjıdır.
Korona boşaltımları, düzgün ve yarı alan boşluklarında, ölçülebilir iyonizasyonun başlangıcı ile boşluğun genellikle tamamen parçalanmasına yol açar. Düzgün olmayan alanlarda, tam arıza meydana gelmeden önce aydınlık ve sesli deşarjların çeşitli belirtileri gözlemlenir. Bu deşarjlar geçici veya sabit bir durum olabilir. YG iletim hatlarındaki önemli güç kayıplarından sorumludur. Yüzeyi ele alan deşarj iyonlarının ve deşarjdan oluşan kimyasal bileşiklerin etkisi ile yalıtımın bozulmasına yol açmaktadır.
İletişim sistemlerinde parazite neden olabilir. Öte yandan, yüksek hızlı baskı cihazları, elektrostatik çöktürücüler, boya püskürtme makineleri, vb. gibi çeşitli endüstriyel uygulamalara sahiptir.

Pozitif ; uygulanan voltajın farklı polaritesi altındaki tellerde bir korona görsel görünüşünde belirgin bir fark vardır. Pozitif voltaj altında, bir korona, telin tüm yüzeyi üzerinde düzgün mavimsi beyaz bir kılıf şeklinde görünür.
Negatif ; tellerde korona, tel boyunca dağılan kırmızımsı parlayan noktalar olarak görünür. Nokta sayısı akımla birlikte iletilir. Alternatif voltajlarda bir koronanın doğrudan voltajlarla neredeyse aynı görünüme sahip olduğunu göstermektedir. Farklı voltaj polariteleri altındaki koronların belirgin şekilde farklı özellikleri nedeniyle, ayrı ayrı pozitif ve negatif koronları tartışmak uygundur.
Pozitif veya Anot koronası
Koronaların fiziksel mekanizmasının incelenmesi için en uygun elektrot konfigürasyonları, yarı küresel başlıklı çubuk-düzlem veya nokta-düzlem boşluklarıdır. Çubuk Düzleminin düzenlenmesi, elektrot ucunun yarıçapını değiştirerek, farklı derecelerde alan eşitsizliği kolayca elde edebiliriz. Nokta düzleminin düzenlemesi özellikle yüksek bir lokalize stres elde etmek ve yoğun alan yükünün lokalizasyonu için uygundur.
Korona karakteristiklerini ve bunların kırılma karakteristikleri ile ilişkisini tartışırken, yer yükünün sürüklenmesine ve birikmesine izin verilmeyen kısa süreli darbeli voltaj ve uzun ömürlü altında meydana gelen fenomenler arasında ayrım yapmak uygundur.
[Resim: Lichtenberg-%C5%9Fekilleri.jpg]
İyonizasyon eşiğinin hemen üzerindeki bir seviyede dürtü gerilimleri altında, iyonizasyonun geçici gelişimi nedeniyle, deşarj büyümesinin tam olarak izlenmesi zordur. Bununla birlikte, Lichtenberg şekilleri tekniklerinin kullanılmasıyla ve daha yakın zamanda yüksek hızlı fotografik tekniklerle, dürtü gerilimleri altında bozulmadan önceki çeşitli deşarj aşamalarının anlaşılmasını sağlamak mümkün olmuştur.
Gözlemler, bir nokta elektroduna bir pozitif voltaj darbesi uygulandığında, ilk tespit edilebilir iyonizasyonun, Şekil 2.1 (a) ‘da şematik olarak gösterildiği gibi, filamentli bir dal doğası olduğunu göstermiştir. Bu deşarj bir flama olarak adlandırılır ve daha yüksek pd değerlerinde tek tip alan boşluklarına benzer.

Darbe voltaj seviyesi arttıkça, flamalar Şekiller 2.1 (b) ve © ‘de gösterildiği gibi hem uzunluk hem de dal sayısı artar. İlginç özelliklerden biri, birbirlerini hiç geçmeyen çok sayıda dalıdır. Flamalar hız düşük alan bölgesine nüfuz ettikçe hızla azalır.
 Negatif veya Katot korona
Başlangıç voltajının üzerindeki statik koşullar altında negatif polarite nokta düzlemi boşluğunda, akım, tek bir atımın yapısını ve atımların tekrarlandığı düzgünlüğü gösteren. Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi çok düzenli atımlarda akar. Bakliyatlar Trichel tarafından detaylı olarak incelenmiş ve keşiflerinden sonra ‘Trichel bakliyatları’ olarak adlandırılmıştır.
Başlangıç voltajı, boşluk uzunluğundan pratik olarak bağımsızdır ve değer, aynı düzenleme için pozitif voltaj altında flamalar başlangıcına yakındır. Darbe frekansı voltajla artar ve katodun yarıçapına, boşluk uzunluğuna ve basınca bağlıdır.
Korona etkileyen faktörler
  1. Atmosfer : İletkenleri çevreleyen havanın iyonlaştırılması nedeniyle korona oluştuğu için, korona atmosferin fiziksel durumundan etkilenir. Fırtınalı havalarda, iyon sayısı normalden daha fazladır, bu nedenle korona, adil havaya kıyasla çok daha az voltajda ortaya çıkabilir.

  2. İletken boyutu ve şekli : Korona, iletkenin fiziksel şekli ve boyutundan da etkilenebilir. İletkenin yüzeyi düzensiz ise, korona katı iletkenle karşılaştırıldığında yükselecektir. Çünkü iletkenin düzgünsüzlüğü, düzgün yüzeyli bir iletkenden daha fazla korona şansı üretir.

  3. İletkenlerin aralıkları: İletim hattı iletkenleri arasındaki boşluk, iletkenlerin çapından daha büyük olmalıdır, çünkü iletkenlerin aralığı daha azsa, iletkenleri çevreleyen hava düşük voltajda iyonize edilebilir.

  4. Hat gerilimi : korona olayını büyük ölçüde etkiler. Hat voltajı düşükse, çevreleyen havada herhangi bir değişiklik olmaz ve bu nedenle korona oluşmaz. Bununla birlikte, hat voltajı belirli bir değeri aşarsa, havayı ve korona iyonize eden iletkenlerin yüzeyinde oluşan elektrostatik gerilmeler oluşur.
Bul
Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Kondansatör (Kapasitör) Nedir? Ne İşe Yarar, Çeşitleri koray 1 788 03-12-2021, Saat: 14:53
Son Mesaj: maho99
  Direnç Nedir? Direnç Renk Kodları, Hesaplama ve Çeşitleri koray 1 928 03-12-2021, Saat: 14:05
Son Mesaj: maho99
  Röle Nedir? Nerelerde Kullanılır? – Röle Çeşitleri koray 1 1,726 25-04-2020, Saat: 20:18
Son Mesaj: KAY
  Mikrodenetleyici ve Mikroişlemci Nedir? Mikrodenetleyici Programlama koray 0 828 25-04-2020, Saat: 01:58
Son Mesaj: koray
  LED Nedir? Tüm LED Çeşitleri ve Özellikleri koray 0 722 25-04-2020, Saat: 01:52
Son Mesaj: koray

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: Emre KRMN, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.