Merih Forum Konu Dışı Genel Kova Çağı’na ne zaman girilecek

  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kova Çağı’na ne zaman girilecek

 
#1

Kova Çağı’nın, İlkbahar gündönümü noktasının Balık takımyıldızı dışına çıkarak, Kova’ya girdiğinde başlayacağı biliniyor. Ancak bunun ne zaman olacağına dair kesin bir cevap vermek olası değil. Kova Çağı, astronominin bir parçası halinde de görülmüyor. Presesyon döngüsü 25.800 yıl sürüyor ve Zodyak, 12 takımyıldızdan oluştuğu için, kabaca; her 2.150 yılda bir, güneşin Mart ayındaki konumu, ekinoksla beraber, başka bir Zodyak takımyıldızının önüne taşınıyor.
Böylesi bir presesyon, ortalama 2.150 yıl sürmektedir.
Kova Çağı”nın Mart ekinoksu noktasının, Balık takımyıldızı dışına ve Kova Takımyıldızı içine girdiğinde başlayacağı kabul görmektedir. Ekinoksların devinimi, ilkbahara ait ekinoksta Güneş’in arkasında yatan takımyıldızları tanımlayan bir durum.
Çeşitli yorumlar, bu sık sorulan soruya farklı cevaplar veriyor ve hala tartışmalı bir konu. Astronomik bir bakış açısıyla Kova Çağı için, Uluslararası Astronomi Birliği, 1930 yılında resmi takımyıldız sınırları yaratmıştı. Kova Çağı’nın başlangıcı, New Age uygulayıcılarının hesaplamalarına dayanan sonuçları da içermemektedir.
Belçikalı astronomlar, Mart ekinoksunun, Koç takımyıldızı dışına MÖ. 68’de çıkıp Balık içine girmesi nedeni ile, Mart ekinoksunun, Kova Çağı için, 2024 yıllarından itibaren, 2590 yılına dek olası bir tarihte Kova Takımyıldızı içine girebileceğini öngörmüşler.

Dünya, her bir takımyıldızda, bir müddet duruyor. İsa peygamberin doğumundan önce Koç ve sonra da Balık çağına girilmişti. Dünyanın on iki burca sıra ile yaptığı ziyaret, toplam 25.800 yıl alıyor.
25.800′ü, 12’ye bölünce, her burcun, ortalama içinde kalınacağı zaman bulunsa da, Kova Çağı’nın şimdilerde başladığına dair bir görüş birliği yok.
Bazı astrologlar, Kova Çağı’nın aslında 2012 yılında başladığını söylüyorlar. Onlar Regulus ve Aslan takımyıldızları ile Yengeç arasındaki eski sınırdan yola çıkarak bunu söyleyebilirler, ama tam olarak doğru değildir. Regulus bu yıl, Aslan Burcu’ndan çıkarak, Başak’a girer, ama, 2012 yılında Regulus, aslında Mart ekinoksu içinde iken, Balık ve Kova, Regulus’un 150 derece batısında yer almışlardır. Yani Mart ekinoksu noktasında takımyıldızları, Balık ve Kova sınırına yerleştirerek bu hesaplamaya dayalı, Kova Çağı’na 2012 yılında girileceğini düşünmüşlerdir.
Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan,  Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık döngüsü içinde, Balık Çağı’ndan, Kova’ya , böylece her bir çağda, Koç’a dek geri gidilir.
Yeni astrolojik çağ olarak Kova Çağı başlangıcı için birçok kişi hesaplar yapsa da, hala iddia boyutunda kalıyor. Tam olarak ve kesin tarihli bir yıl saptanamıyor.
Çünkü, son iki bin yıl için, Güneş, bu ekinoks zamanında, Balık takımyıldızı önünde yer alıyor ve Kova Çağı başladı denilse de, hala Balık Çağı’ndayız.
Ekinoks zamanı, güneşin Kova’nın önünde olduğunda, Kova Çağı başlamış olacaktır.
Kova Çağı döngüsünün 3284 yılında geleceğini söyleyen astronomlar var. Rudolf Steiner ise, Kova Çağı’nın 3573 yılında geleceğine inanmaktadır.
Astrolojik yaş için Steiner yaklaşımı, tam 2.160 yılda bir. Bu yapıya dayanarak, dünyanın 1413’den bu yana Balık Çağı içinde kaldığını söylemiştir.
Kova çağının gelişi, aydınlanma, barış, gelişme, uyum, anlayış, sevgi ve güven ile ilişkili olmuştur.
Pluto, 2024-2044 arası Kova’da bulunacak. Aydınlanmayı içeren “Kova Çağı ‘nın 21 Aralık 2012 tarihine etkiyeceğine inananlara, Altın Çağ hemen müjde getirmemişti.
Sorun şudur; Yaşam genellikle bir sinematik aksiyon gibi devam etmiyor. Çağın Evrimi, yıllardır fark edilmeyen, adeta çok aşamalı vardiya ile sürerken, bir buzul hareketi gibi gelişecek.
Dünyanın iktidar yapıları, ekonomi sistemleri, bu yüzyılın üçüncü çeyreğinde, Kova Çağı içine kayılması ile, sadece temel geçiş formları gösterebilir.
Hint ezoterizmindeki dört Çağ döngüsünden Yozlaşma, yani Demir Çağı’ndayız. Bu devir, Kali Yuga’dır.
Altın Çağ’a, yani Satya Yuga’ya giriş, Ezoterik Astrolojide 2023-2024’ de ve Pluto’nun Kova’ya girdiği an akan tesirlere yanıt olarak belirlenir ve harekete geçebilir. Aydınlanma ve Barış dönemi olarak bilinmektedir.[Resim: e1804d1b351044ee9c0c92903c75f8c1.jpg]kaynakBul
Alıntı


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: Emre KRMN, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.