• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meşayıh

 
#1

MEŞAYIH:
Şeyhler, velîler, evliya. Şeyh kelimesinin çoğuludur. 
Bir kimse, meşayıhın ervahı (ruhları) hep hazırdır, bilirler dese, îmanı gider. Allahü tealanın izni ile hazır olurlar dese küfr olmaz. (Muhammed bin Kutbüddîn İznikî ve İmam-ı Birgivî) 
Peygamber efendimizin sallallahü aleyhi ve sellem; "Hesaba çekilmeden evvel, hesabınızı görünüz" emirleri sebebi ile bazı meşayıh her gün ve her gece yaptıkları işlerden kendilerini hesaba çekerdi. (Muhyiddîn-i Arabî) 

Meşayıh-ı Kiram:
Büyük velîler, büyük zatlar. 
Meşayıh-ı kiramın büyüklerinden biri diyor ki: Diri iken tasarruf (himmet, yardım) yaptıkları gibi, öldükten sonra da tasarruf, yardım yapan dört büyük velî gördüm. Bunlardan ikisi, Ma'rûf-i Kerhî ile Abdülkadir-i Geylanî hazretleridir. (Ahmed Hamevî) 

Meşayıh-ı Müstakîm-ül-Ahval:
Halleri İslamiyet'in emirlerine uygun olan zatlar. 
Evliyaya hasıl olan haller, keşfler, eğer Peygamberimize sallallahü aleyhi ve sellem tabi olmakla beraber ise, nûr üstüne nûr olur ve şerîatin (İslamiyet'in) incelikleri onda hasıl olmağa başlar.Sahabe-i kiramın (Peygamber efendimizin arkadaşları) he psi ve Selef-i salihin (ilk asrın müslümanları) ve Meşayıh-ı müstakîm-ül-ahval böyle idi. (İmam-ı Rabbanî)(ﻣﺸﺎﻳﺦi. (Ar. şeyḫ’in kural dışı çoğul şekli meşāyiḫŞeyhler: Meşâyihe Hak Teâlâ hazretleri kereminden şol kadar ilim, şol kadar kudret vermiştir (Eşrefoğlu Rûmî). Bul
Alıntı

 
#2

hayırdır hacım şeyhlere mi merak saldın SmileBul
Alıntı

 
#3

tasaffuvuf merakımdırBul
Alıntı


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: Emre KRMN, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.