Merih Forum Oyun Tarayıcı Tabanlı Ogame Ogame de Ay yapılandırılması ve kullanımı.  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ogame de Ay yapılandırılması ve kullanımı.

 
#1

Ay oyunun takitk ve stratejisinin iki önemli bel kemiğinde önemlildir.

bunlardan birincisi ay sayesine radarda görünmeyen filo hareketleri yaparak filonuzu saklayabilirsiniz.
oyundan çıkarken yapacağını filo hareketi yerdeki tüm filoları ve madneide yükleyerek aya konuş olarak gititiğinde hedef ay olduğundan radarda görünmez.
sadece ay düşerse filo hareketi düşen ayın oduğu gezegene düştüğünde radarda görünür.
bu sebbele her daim filonuzu aya konuş atın. konuşun bir diğer özelliğide konuşlandırma görevi ile giden filo geri çekildiğinde radarda görünmez.
konuş filo hareketinin özelliği olarak sadece klaktığı yerden hedefe giderken radarda görünür . oda gitmekte olduğu gezgende. kalktığı gezegenden asla radarlanamaz. aya konuş ay radarlanamadığından asl aay düşmediği müddetçe görünmez. geri çektiğinizde konuş filosu radarlanamaz hale gelir.
düşmanın yada sizi vurabilecek kişilerin filonuzu görmesini bu şekilde engellersiniz.
bu aynı zamanda saldırı yaptığınızda filonuzun aydan kaklmış ise dönüşünü bulmalarını zorlaştırır.
gezegenden kalkan saldırı filoları kalktığğı gezegen radarlığında görünür. dolayısı ile filonuzun dönüşü rakatça, kolay bir şekilde kilitlenebilir.
aydan kalkan saldırı  filosu ise dönüşü ay radarlanamadığından görünmez. sadece sizin motor kademelerinizi biliyorlarsa hesaplayarak filo dünüşünü bulmaları gerekir. buda herkesin altından kalkamayacağı zor bi hesaptır.

İkinici önemli konu radar kullanımıdır. radar sahip olduğu radar kademesi  ile orantlı olarak görüş mesafesine sahiptir. her radar kendi kademesinin karesi kadar alan görüür..
örneğin ayda radar kademeis iki. bu şu demektir.  2 nin karesi 4 ssitem görüür. buda kendi sisiteminden sonra 3 siistem dah ailerideki sistemleri görebileceğiniz nalamına gelir.
radar kadeemis 5 se . karesi 25 yani kenid siisteminden sorna 24 siistem daha ilerideki sisitemleri radarlayabilrisiniz demektir.
radar kulalanımı filocular için öenmlidir. öncleikle gezegendne kalkan saldırı ve nakliye filoları radarda göründüğündne bunları vurması kolaydır. filo radar da hangi saat iniyor , ulaşıyorsa sizde savaş filonusu aynı hedefe 1 - 3 saniye sornasında savaşa giricek şekil gönderdiğinizde filonun kaçışı mümkün deildir. böylelikle vurmanız garantidir. çünkü 1 saniyede veya 3 saniyede filoyu geri keldıırp kaçıramzlar. bu işleme klit denir.
radarın diğer bir kullanım şeklide ay alınıp aya giden filo gezegene  düştüğünde radarda görünür hale gelmesidir. brdaki hususu filo konuş ise geri çekilme ihtimali vardır. dürekli ki snaiye ara ile radar atılıp filonunn radardan düşmeis beklenir. fio radardan düştüğünde geir çekilmiş demektir. radarda son görüldüğü an kaydedilip sonrasında geir çekildiği anlaşıldığından geri dönüşüde ona ögre hesaplanır ve radardan düşen filo düştüüğ an hesaba katılarak klit atılır.

                                                  mizanpajustasi.com

Alıntı

 
#2

tüm bu nalatılanlar yaında ayı yapılandırmak ve ayı korumakta önemlidir.,
iki farklı şekil ayı yapılandırmak mümkündür. ister hızlı ister acele etmeden yavaş.
hıalı yapılandırma adından da anlaşılacağı üzere dah akısa süürede ayı yapılandırmak ve tammalamak için geçerli yoldur.
hızlı yapılandırma iiçin sırası ile
ay merkez istasyonu
iki kademe robot
ay merkez istasyonu
iki kademe robot
ay merkez istasyonu
iki kademe robot
yapmak yolu ile robot 9 olan kadar devam etmek.
sonra ay merkez istasyonu
iki tersane
ay merkes iki tersane şekliden ersane 8 e ulaşana kadar devam etmek. sonrasında
ay merkes istasyonu 9 basıp
devamında robot 9 da sıçrama geçidi
kalan alana radar
devamında ay dolmuş olacak. sonrasıdna izlenecek oyl. bir robot silip bir radar basmak,
bir robot silip bir radar basmak.
bu şekilde yapılnadırmayı madeniniz bol ise tavsitye derim. çünkü önce obot 9 a gidildiğinde diğer biirmler çok daha kısa sürede bitecek tir.

son şekil i el ay
robot 1
tersane 8
ay merkez istasyonu 9
radar 8
sıçrama geçidi 1
burdan sorna ister merkes basıp radara devam edin ihtiyaçsa. ister böyle bıraın karar szin ne kadar radar alanına ihtiyaç duyduğunuza bağlı birazda.

diğer şekildede ay merkesden sonra isteğinize göre iki kademe asabilirsiniz. radar, sıçrama,
sonra tekrar ay merkez. ama bunu yaparken unutmaıyn ilk yöntemi tavsiye edeim. çünkü robot ay üzerinde nanit gibi inşaa sürelerini kısaltııcı etki yapıyor.
bu şekilde haftalar süren günler süren radar kademeleri robotla saatlere düşüyor. her ne kadar robot sildikçe süreler uzasada daha çok daha kısa sürede ay yapılanması bitiyor ilk yöntem ile.

dikkatinizi çeken yda çekmesi gereken bir şey. tersane 8 de bıraktım ayda tersaneyi ama silmeidm son şekil ile öyle kaldı tersane. sebebi ayda savunma yapmak . ayda savunm ayapın mutlaka. ve tersaneyi silmeyin. galanama yada savunmanın sıfırlanması durumunda ihtiyaç anıdna savunmaasabilmek için tersaneyi silmeidm.
diğer bir sebbe te ay düşmesi ayın toplan alanı yanında ayın doluluğu ilede alakalı. ay ne kadr dolu ise düşmeis o kaar zordur. ayrıca savuma olmasıda düşmeisni zorlaştırır. b sebbele aydaki tersaneleri ben kendi adıma asla silmeme. ara ara savunmabasmayada devam ederim aylarda. gezegenlerde olduğu gibi.

ay merkez istasyonu

                                                  mizanpajustasi.com

Alıntı

 
#3

2x evrenlerde oynarken ay çıkınca çok sevinirdik, yokluk vardı çünkü, maden bu kadar bol değildi, ayın çapı büyükmüş küçükmüş hiç bakmazdık, şimdi anaasını satim 10m puandaki için bile çerez oldu 8x hızlı olunca kademeler, ticket atılırdı oplara mail den biz ay denicez habarın ola he, o da madenleri toplamayı gösterirdi, izin veriyorum derdi, madenler usülüne uygun dağıtılır aksi takdirde ceza uygulanırdı, sonra bazı çakallar çıktı mailden insanlara çeşitli anketler ve güncelleme tehditleriyle oyuncu bilgilerini çaldılar, ogame de mail yerine kendi php sistemini geliştirdi vs. vs.
aydan kilit atma en sevdiğim, ogame oyun yapan en iyi özellikBul
Alıntı

 
#4

radar kullanımı.
radar kapasitesi radarın kademeisnin karesidir.
6 radar kadeemis demek 36 siistme görüür demektir radarınız. bunun ik ssitemi kendi sisitmemine kendi korordinatını gördüğündne 35 sisitem ilerideki gezgenleri radarlayabilrisiniz.
radar atmak için galaksi sayfasını açın.
radar menzilinde olna sisitmeler yani koordinatları görüntülediğinizde radarlayabileceğiniz gezegenlerin yanında küçük bi ikon çıkar.  , küçük kare şekliden maviikon üzeirnde cep tlefonlarındaki çekme sinyeline benzer beyaz çizgiler içeriir. bu ikona tıkladığnızda radar raporu sayfası açılır. açılan bu küçük ek sayfada o gezegen üzerinde radara görünebilir olna  filo hareketleri görünür.
radarda görünne bir filo hareketi yoksa  gezegene radarada görünebilecek nakliye benzeri bir iflo hareketi olmadığını gösterir.
burada dikakatt edilmesi, unutulmaması gereken gezegene bu gezegenden konuş görevi ile kalkmış başka bir gezgen yada aya, hatta kendi ayına giderken konuştan geri çekilmiş filo hareketleinin görünmemesidir.
radarda gördüğünüz nakliye vesaire filo harekerlerinin satine bakarak istediğniz gibi kilit atabilrisiniz.

                                                  mizanpajustasi.com

Alıntı

 
#5

Ay'dınlandımBul
Alıntı

 
#6

Ay alma olayları çok oluyor.
Peki ayı nasıl korursunuz.
Öncelikle ayda tersane inşası , yapılan tersanenin silinmemeis. ara ara aya savunma basılması ilk tavsiyemdir.
tabi savunmayı korumak içinde gezegenninizde bol bol yaklayıcı roket ve yüksek naniti de belirtmek gerekir.
Tüm bunların yanında diğer bir faktör ayın çapının büyüklüğüdür.
ay çaıpının büyük olması düşme ihtimalini azaltır.
ay çapı büyük olması içinse ay denemesinde dikkat edebileceğiniz bir husus
tavsiyem oynadıdğınız evrenin harabe oranına dikkat ederek ve kurallar ksımına bakarak oluşturabileceğiniz
maksimum miktardaki harabe ile ay denemesi yapmanızdır. çünkü sonradan ayın çapını yükseltmeniz mümkün değil.
Tüm bunların yanıdna ayın alanıın büyük olması yani basabildiğiniz kadar çok ay merkez istasyonu ve radar basmanız menfaatinizedir.
çünkü ayda ne kadar çok inşaaa edilmiş birim varsa o kadar düşemesi zorlaşır.
ayı korumak için bir kaç solar uyud basabilir. az miktarda kontrollü ,
kar ettirmeyecek şekilde ahfifi avcı da bırkabilirsinzi ayda. bu tamamen savunma miktarınıza,
oluşacak harabe için savaşa gelmeyecekleri şekilde olmalı. bu size  bağlı. ben uygulamıyorum genelde son söylediğimi.
ayrıca ay yok etme görevi ile gelen filolar olduğunda savaş sonrası
ayda küçük de olsa bir robot, bir maden deposu gibi bir inşaat yapın ve bitmesini bekleyin.
bittiktan sonra yıkablirsiniz . ama ay defalarca gelen yok etme saldırırlarında yumuşar.
bu tür bir inşaat yumuşamayı geri alır ve ayın düşmesi ihtimali ilk sortideki ihtimale geri döner.
Şimdilik klıma gelen bunlar. siteyenler ekleme de bulunabilir.

Ancak şunuda belirtmedne yapamayacağım. sadece savunmaya güvenip gezegende veya ayda sadece savunma gücüne dayalı oyun olmaz benim kanatimce.
ister kolleksiyoncu, ister araştırmacı ister general sınıfında olun fark etmez her daim ay korumak için bir miktar muhrip en iyisidir. Rip karşısında en sağlam duran gemi muhrip olduğundan kademenize bağlı olarak ay koruma amaçıda ols elinizde biraz muhrip yanında ibir kaç  rip olaması da caydırıcı etkidir. bunu unutmaıyn.  hesap gücünüze gelişiminize paralel oalrak 2 k yada 5 k muhrip, yanında iki yada üç rip savunma amaçlı her daim bulunmasıgerekendir diye düşünüyorum.

                                                  mizanpajustasi.com

Alıntı

 
#7

iyi güzelde bu anlattıkların denk puanlar için geçerli,
misal sen 100milyon puandasın sana 200milyon puanda biri saldırıyor ne yapabilirsin ? aya gezegene yakalayıcı basmayla mı baş edeceksin ? hergün ay almaya geldiğinde önüne filo mu çıkartıcaksın ? hadi 1-2 çıkarttın diyelim gece ay alırsa ne yapıcan ? bütün ayların gitmiş, he dicen konuş attım geri çekerim , tamam 10 saat misal geri geldi o 10 saatte bütün ayları tamamlayabilecek misin ? sürekli radar atarlar hangisinden kaçıcaksın ? bütün ayların gitmiş nere konuş kaldırıcaksın ? birde şimdi kademe hızları en az 8x olduğundan ay alma ay çıkartma mevzuları basitleşti, yüksek puan biriyle başetmek imkansız hale geldi, ama denk puandaki biriyle dediğin bu her ince detay bile çok önemli baş edebilmek içinBul
Alıntı

 
#8

(08-11-2021, Saat: 22:22)kelle_avcısı demiş ki: iyi güzelde bu anlattıkların denk puanlar için geçerli,
misal sen 100milyon puandasın sana 200milyon puanda biri saldırıyor ne yapabilirsin ? aya gezegene yakalayıcı basmayla mı baş edeceksin ? hergün ay almaya geldiğinde önüne filo mu çıkartıcaksın ? hadi 1-2 çıkarttın diyelim gece ay alırsa ne yapıcan ? bütün ayların gitmiş, he dicen konuş attım geri çekerim , tamam 10 saat misal geri geldi o 10 saatte bütün ayları tamamlayabilecek misin ? sürekli radar atarlar hangisinden kaçıcaksın ? bütün ayların gitmiş nere konuş kaldırıcaksın ?  birde şimdi kademe hızları en az 8x olduğundan ay alma ay çıkartma mevzuları basitleşti, yüksek puan biriyle başetmek imkansız hale geldi, ama denk puandaki biriyle dediğin bu her ince detay bile çok önemli baş edebilmek için

Şahsen ben 50 inic evrende filo basıp oynadım. ya çıkması çok daha zordu o dönemlerde. aysız  6 aydan fazla filo ile oynaıdm kismede kitleyemedi. nasılmı. zuak gezegene konuş atıyordum filoyu deuya acımıyordum. biliyorudm takip ediyorlar. ama öyle bir gezegene konuş atıyordum ki. tektek bakmıştım galaksi sayfalarına filonnnun  olduğu gezegene yakın elemanlardan sadece ikisinin radar alnı içindeydi konuş attığım gezegen .ve o iki elemenın of olduğundan aylarında hareket olmadığından emin olup öyle çekiyorudm filoyu geri. aysız 6 yadan fazla bu şekilde idare ettim. hatat hiç unutmam bir günde  2 - 5 er dk ar aile 9 ay denemsi yaptık gene çıkmamış uyuz olmuşytum ondna sonra ay denemeyi bırkamıştım . o şekilde oynadım aylarca.  yetenke, zeka, takip meselesi. nasıl olsa vuurlcam nasıl olsa alıcaklar filoyu ayad ayları dersen zaten başta kaybetmiş olursun.  şimdi olsun aynısı şmidi gene yaparım aynısını. kolay kolay vermem filoyu da aylarıda onsam eğer.

kaldı ki güçlü oyunculardna bahsediyorsun. hiç untmam. oyun tkatik ve stratejiden ibaret. 50 evrende oyun birincisi bir eleman vardı. o zamanlar karanlık kurllanımı yok böyle. sadece madne çevirmede karanlıkkullnabiliyorusn. eleman açuk farkla öndeydi tüm evrenden. ikinici nin puanı özeliklede filoda anca yarısı kadar puandı. kasmayı bıramıştı artık. filo falan basmıyordu. zaman içinde eridi gititi. nasılmı. vurudğu bir  oyunuc çin tartıştılar oda rest çekti tüm evren. inat ettiler. saldrıdılar zararına harabeyi topluyo ama gene zarar ediyorlardı. harabe oranı oldukça düşüktü. % 30 du yanlış hatırlamıyorsam. defalarca günlerce oyun birincisine zararına saldırdılar. hep zararına. bu uzun zaman sürüd. of olmasına ragmen kar edemiyolardı. sonuç oyn birincisi devamında ki süreçte yonun bırakana kadr eridi gititi hesabı. birinciliği falan kalmadı. sonunda oyunu bıraktı.

söylediğim giib oyun taktik ve strateji üzerine kurulu. boş boş ölesine oynamanın bir mantığı yok. bak svaşlarıma . elemanlar iki kişi birden garladı. sonuç benim savunma kaybım sıfır onların iki kişinin  ikişer den toplam 4 gezegeninde savunma sıfırladım. hme yakalayııc bastım hem gar attım. aynı anda tek gezgenden yetiştirdim üstelik. onlar 5 gezegendne garlıyordu ben tek gezegenden yaptım bunu. diğerleri gar sınırı dışındaydı çünkü. eğer bunlar iki kişi, yetiştiremem , zor olur desem erinseydim emin ol benim savunama sıfırlanırdı. kaldıki yetmedi adam 15.000 azrail gönderdi gezegene garlamayı bırkıp garl abaş edemiyeceğini anladığı anda. sonuç onuda geir çekmek zorund akaldı. önüne filo çekeceğimi anladı. pes etseydim ezilen , savnması sıfırlanıp tarla olan ben olurdum. sonuuc söyliyim artık benle uğraşmıyo oo iki kişi.

                                                  mizanpajustasi.com

Alıntı

 
#9

sen her oyunda kafaya mı oynadınBul
Alıntı

 
#10

(10-11-2021, Saat: 22:15)kelle_avcısı demiş ki: sen her oyunda kafaya mı oynadın

Kademeci oynadığım zaman ayıramadığım oyunlarda hayır. ancak zaman ayırıp filocu takılabildiğim oyunlarda genelde evet. 
Kaldı ki zamna ayırabildiğim durumlarda ilk 20 ye her daim girmeyi başardım. Gerçi karanlık kullanımı bu derece değildi  tabi. oda var.
ama şimdi de  yeni evrenlerde ilk 50 ye girerim her türlü diye düşünüyorum. bu gerçekçi olursak eski evrenlerde mümükün değil. Adamlar uçmuş zaten.

                                                  mizanpajustasi.com

Alıntı
Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  ogame mobil wolfran 1 111 07-08-2022, Saat: 17:20
Son Mesaj: dalaylama
  OGame: Yaşam Formları - 26/04/2022 wolfran 3 306 06-08-2022, Saat: 09:35
Son Mesaj: Deli Profesör
  Rapid kullanımı. fuumaster 4 788 14-04-2022, Saat: 22:33
Son Mesaj:
  ogame İnaktiflerin Mezarlık Sunucusuna Taşınması - PL & IT Deli Profesör 1 546 01-04-2022, Saat: 06:06
Son Mesaj:
  Ogame taktikleri ve öneriler.. Araştırmalar fuumaster 8 1,538 21-03-2022, Saat: 13:42
Son Mesaj: dalaylama

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: Emre KRMN, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.