• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PC de iki windows

 
#1

Bilgisayara iki işletim sistemi kurduysanız, açılışta çift işletim sistemi ekranı geliyorsa ve bu ekranı kaldırmak yada iki işletim sisteminden birisini kaldırmak istiyorsanız bunları yapın.

Windows Çift İşletim Sistemi Sorunu

Bilgisayarınıza temiz kurulum yaptığınızda, farklı bir bölüme yeni bir Windows kurduğunuzda yada SDD alıp yeni Windows’u SDD’ye kurduğunuzda çift işletim sistemini sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Yada Kendiniz isteyerek ikinci bir işletim sistemi kurmuş olabilirsiniz.

Bu durumda bu iki işletim sisteminden birisini kaldırmak isteyebilir yada Windows açılışında karşınıza gelen iki işletim sisteminden birisini seçme ekranının gelmemesini isteyebilirsiniz. Şimdi bu iki durum için yapmanız gerekenleri anlatalım.

Çift İşletim Sistemi Ekranını Kaldırma
Bilgisayarınızı açılırken karşınıza iki işletim sisteminden birisini seçme ekranı geliyor. Bu erkan aşağıdaki gibi ekrandır.

iki-i%C5%9Fletim-sistemi.jpg

Bu ekranda iki adet Windows yerine Windows 10 ile beraber Windows 7 yada Windows 8.1’de olabilir. Peki bu ekran gelmeden direk istediğimiz işletim sisteminin açılmasını nasıl sağlayacağız.

Hangi işletim sistemini kullanıyorsak seçelim ve bilgisayarı açalım. Daha sonra masaüstünde “Bilgisayar“a sağ tıklayıp “Özellikler” deyin. Aşağıdaki ekrandaki gibi “Gelişmiş sistem ayarları” deyin.bilgisayar-%C3%B6zellikler.jpg

Daha sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecek. Bu ekrandan “Başlangıç ve Kurtarma” alanında “Ayarlar” seçeneğine tıklıyoruz.

bilgisayar-ba%C5%9Flang%C4%B1%C3%A7-veya-kurtarma.jpg

Bu defa karşınıza aşağıdaki erkan gelecek. Bu ekrandan “Varsayılan işletim sistemi” adımında hangi işletim sistemini kullanıyorsanız onu seçin ve ardından hemen altında yer alan “İşletim sistemleri listesini gösterme süresi” seçeneğinin yanındaki kutucukta yer alan tik işaretini kaldırın ve “Tamam” diyerek ayarları kaydederek kapatın.

bilgisayar-ba%C5%9Flang%C4%B1%C3%A7-veya-kurtarma-2.jpg

Bundan böyle açılışta karşınıza iki işletim sisteminden birisini seçme ekranını gelmeyecek.

İkinci İşletim Sistemini Silme

Eğer bu iki işletim sisteminden birisini silerek tamamen kurtulmak istiyorsanız şunları yapın.

Bilgisayarın arama kutusuna “Çalıştır” yazarak pencereye “msconfig” yazın. Daha sonra karşınıza gelen ekrandan “Önyükleme” sekmesine gidin. Aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz.

windows-%C3%B6n-y%C3%BCkleme-1.jpg

Bu ekranda bilgisayarınızda kurulu olan işletim sistemlerini göreceksiniz. Kaldırmak istediğiniz işletim sistemini seçin ve “Sil ” diyerek bu işletim sistemini silin. Sil dedikten sonra gelen uyarılara Tamam diyerek onaylayın. Silme işlemi bitince tek bir işletim sistemi kalacak.Daha sonra Tamam diyerek pencereyi kapatın. Karşınıza gelecek olan uyarı penceresine “Başlatmadan Çık” deyin.

yeniden-ba%C5%9Flat-ba%C5%9Flatmadan-%C3%A7%C4%B1k.jpg

Yine “Çalıştır” ekranını açın ve bu defa “diskmgmt.msc” komutunu yazarak “Enter” deyin. Karşınıza aşağıdaki gibi disk yönetimi sayfası gelecek.

disk-bi%C3%A7imlendirme.jpg

Bu sayfadan sildiğimiz işletim sisteminin bulunduğu diski biçimlendiriyoruz.

NOT: Biçimlendirme yapmadan önce disk içinde bulunan verileriniz var ise bunları başka bir diske yedekleyin.
Bunu yapmak için diskin üzerine sağ tıklayın ve “[b]Biçimlendir” deyin. Size disk içerisindeki bütün verilerin silineceği uyarısını verecektir. Onaylayarak silme işlemini tamamlayın ve pencereyi kapatın. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda tek bir işletim sistemi olarak açılacaktır.[/b]Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  XAMPP Kurulumu » Windows » Resimli Anlatım kıllıbacak 0 880 04-02-2019, Saat: 00:30
Son Yorum: kıllıbacak

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2021 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.