Merih Forum Programlama ve yazılım algoritmalar programlama python Python ile Twitter Kullanmak - Tweepy Modülü (Twitter API)

  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Python ile Twitter Kullanmak - Tweepy Modülü (Twitter API)

 
#1

Merhaba arkadaşlar.. Bu yazıda size ilk olarak API kullanımını göstericem.Bunuda Twitter API'nı kullanarak göstericem.Python ile twitterda ne gibi işlemler yapabiliriz bunları göstericem.İlk olarak teknik detaylardan bahsediyim.
API Nedir ?
API (Application Programming Interface - Uygulama Programlama Arayüzü), bir sistem konusunda projeler geliştirmek için oluşturulmuş yardımcı kütüphanelerdir.TwitterFacebookGoogleWikipedia ve hatta GittiGidiyor gibi bir çok büyük sistemin üzerine uygulama geliştirilmesi için API'ları vardır.Bugün size Twitter API'larından birisi olan Tweepy Modülünü kullanmayı göstericem.
Tweepy Modülü Nedir?
Tweepy Modülü python'da twitter için geliştirmeler yapmaya yarayan bir kütüphanedir.Twitter, API'ı kullanılarak yazılmıştır.Gereken birçok işlemi bu kütüphane üzerinden yapabilirsiniz(Twit atmak, timeline'ı okumak, takipçiler, takip edilenler vs..).
Tweepy Modülü Nasıl Kurulur ?
Bu modülü github'tan indirip manuel olarak kurabilirsiniz(Manuel olarak python modülü kurmayı burada göstermiştim).Ya da PIP ile kurabilirsiniz(Pip ile modül kurmayıda burada göstermiştim).Benim önerimi soracak olursanız pip'yi öneririm.Github'taki en güncel versiyonunu indirdiğim zaman birkaç problem yaşamıştım.Pip ile kurmak için;
$ sudo pip install tweepy
Tweepy Modülüne Giriş
Twitter API'larını kullanmak için bilmeniz ve uygulamanız gereken birkaç işlem var.Bunları göstericem size.Öncelikle diğer tüm modüllerde olduğu gibi kütüphanemizi aracımıza dahil etmeliyiz ilk olarak.
import tweepy
2. adımda apps.twitter.com'a girip kendimize key oluşturmalıyız.Samimi olmak gerekirse ne zamandı hatırlamıyorum Twitter API'larında Basic Authentication olayını kaldırdı.Yani normal kullanıcı adı ve şifrenizle API'lar üzerinden oturum açamıyorsunuz twitter'da.Twitter'da API ile oturum açmak için key oluşturmanız gerekiyor.Bunuda az önce verdiğim apps.twitter.com adresinden yapıyoruz.Adrese giriş yapıp sağ taraftan Sign In ile normal oturumumuza giriş yapıyoruz.Giriş yaptıktan sonra ekrandaki Create New App yazan butona tıklıyoruz.

[Resim: twitter_1.png]
Application Details formunu doldurup en alttaki Yes, I Agree kutusunu işaretleyip Create Your Twitter Application butonuna basıyoruz ve keylerimizi oluşturuyoruz.
 
[Resim: twitter_2.png]
Yeni açılan sayfa oluşturduğunuz uygulamanıza ait sayfadır.Ayarlarını değiştirebilir ve keyleri görebilirsiniz.Sayfadaki Keys and Access Tokens sekmesine geçip keylerinizi görebilirsiniz.Daha sonra okuma/yazma/direkt mesaj izinlerini ayarlamak için Change App Permisions butonuna tıklayıp ayarları yapalım.
[Resim: twitter_3.png]
 
Uygulamanızda ne gibi işlemler yapacaksanız ona göre ayarlayabilirsiniz izinlerinizi.Ama ayarladıktan sonra tekrardan key oluşturmayı unutmayın izinler konusunda sorun çıkabiliyor.Tekrar key oluşturmak içinde Regenerate Consumer Key and Secret butonuna tıklamanız yeterlidir.Daha sonra Access Token oluşturmamız gerekiyor.Onun içinde alt tarafta bulunan Create my access token butonuna tıklamanız yeterlidir.
[Resim: twitter_4.png]
 
Yine burda da her izinleri değiştirdiğinizde Regenerate edip yeniden token oluşturmayı unutmayın.
Tweepy Modülünün Kullanımı
Evet arkadaşlar teknik detaylardan sonra yine kodlama aşamasına geldik.Bence en zevkli tarafı tabikide burası (: Tweepy Modülüne Giriş paragrafında kütüphanemizi dahil etmiştik şimdi de uygulamamıza giriş yapıcaz.Bunun içinde az önce oluşturduğumuz keylerimizi kullanıcaz.
consumer_key = ""
consumer_secret = ""
access_token = ""
access_token_secret = ""giris = tweepy.OAuthHandler(consumer_key, consumer_secret)
giris.set_access_token(access_token, access_token_secret)

Consumer key ve diğer değişkenleri boş bıraktım oralara kendi keylerinizi yazıcaksınız arkadaşlar.Daha sonra OAuthHandler() fonksiyonu ile giriş yapıyoruz ve bunuda giris değişkenine bağlıyoruz.Giriş yaptıktan sonrada uygulamamızın keylerini tanımlıyoruz.Girişide başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra API'ımızı bir değişkene bağlıyoruz ve burdan sonrasına onunla devam ediyoruz.
api = tweepy.API(giris)
Burdan sonrası tamamen api değişkenimizin fonksiyonlarına kalmış durumda.Örneğin bir twit atmak için update_status() fonksiyonunu kullanıyoruz.
api.update_status(status="Python Amca #pyamca")
Veya ana sayfadaki twitleri almak için home_timeline() fonksiyonunu kullanıyoruz.Bu fonksiyon ana sayfadaki son 20 twiti bir liste içine atarak veriyor bize.For döngüsüylede bu listeyi ekrana yazdırabiliriz(Twitleri birbirinden ayırmak için * karakterini kullandım).
twitler = api.home_timeline()
for twit in twitler:
   print twit.text
   print "**"

Twiti yazan kişinin bilgilerini almak için twit.user veya retweet durumunu almak için twit.retweet_count fonksiyonlarınıda kullanabilirsiniz.Burdan sonrası ve kütüphanenin kullanımı tamamen size kalmış durumda, yine takıldığınız konularda yazının altındaki yorum bölümünden soru sorabilirsiniz.

Örnek Uygulama: Twitter Twit Atmak
Kolay gelsin...Bul
Alıntı
 
#2

son 5 yılda ki tweetleri konuma göre arama yapıp çekebilir miyim ? mesela konumu Turkey olan son 5yıldaki tweetler ?Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Python 2 ve 3 arasındaki farklar tuğrul 4 1,577 15-05-2022, Saat: 23:24
Son Mesaj:
  python Amsterdam Online Toplantı 21/04/2021 Deli Profesör 2 1,078 10-10-2021, Saat: 14:45
Son Mesaj: Deli Profesör
  Which Ebook Is Best for Python? swetajoshi 1 361 24-09-2021, Saat: 21:58
Son Mesaj: dalaylama
  Python ile İnternet'ten Veri Çekme Deli Profesör 0 1,874 10-02-2021, Saat: 23:55
Son Mesaj: Deli Profesör
  Metni Sese Çevirme Python dalaylama 0 1,483 17-04-2019, Saat: 01:00
Son Mesaj: dalaylama

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: Emre KRMN, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.