Merih Forum Android / IOS Genel Rootlu cihazlara Google Play engeli!

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rootlu cihazlara Google Play engeli!

 
#1

Google, root yapılmış telefonlar konusunda önemli bir adım attı. Netflix'in rootlu telefonlara indirilememesinin arkasındaki gerçek ortaya çıktı. İşte detaylar.
google-play_store_.jpg
Androidli telefon ve tabletleri root yaparak özel romlar yüklemek bir çok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Bu işlemleri yapmak büyük riskler taşısa da kullanıcılara cihazları üzerinde tam kontrol sağladığı için her zaman tercih edilmekte.
netflix-root-yetkisi-alinmis-cihazlarda-...acak-3.jpg
Root yapmak onaysıztavsiye edilmeyen hatta cihazları garanti kapsamından çıkaran bir işlem. Tecrübesiz ellerde cihazları kullanılamayacak hale getirebilme riski olmasına rağmen Google Play Store'da bile rootlu cihazlara özel uygulamalar bulunmakta. Bu da kullanıcıların roota sıcak bakmalarına sebep oluyor. Google son dönemde, root edilmiş cihazlar konusunda önemli bir politika değişikliğine gitti.


Rootlu cihazlar uygulamaları indiremeyebilir!

Birkaç gün önce netflix, Google Play Store'daki uygulamasının rootlu Android cihazlarını artık desteklemeyeceğini açıklamıştı. Bu durumun sebebinin Google'ın Widevine DRM koruması olduğu iddia edildi. Sadece Netflix için geçerli olduğu düşünülen durum, aslında Google Play Store'daki tüm uygulamaları kapsayabilir.
play-store-1.png
Google Play geliştirici konsolundaki yeni değişikliklere göre, geliştiriciler artık Play Store'daki uygulamalarının rootlu Android cihazlar içinkullanılmasını isteyip istemediklerine karar verilebilirler. Yani geliştirici eğer isterse root edilmiş cihazların uygulamasını indirmesini engelleyebilir.Netflix'in de bu politika çerçevesinde bir tercih yaptığı anlaşılıyor.
Google'ın uygulamaya koyduğu bu radikal değişiklik, tabiki kullanıcıların Play Store dışındaki kaynaklardan uygulamaları indirmesini engellemiyor. Ama resmi ve güvenli bir mağazadan uygulama indirememek gerçekten kötü bir durum.
Google'ın bu hareketi rootlu cihazlara sahip olan kullanıcıları mutlaka etkileyecek.
Fakat bu kullanıcılar, uygulamaların APK dosyalarını nereden indirebileceklerini çok iyi bildikleri için çok büyük bir etki yapmayacaktır. Play Store yerine APK dosyalarına yönelmenin kullanıcılar için büyük güvenlik riski taşıdığı unutulmamalı.
Ara
Cevapla

 
#2

iyi oldu buAra
Cevapla

 
#3

çok kişi mağdur olurAra
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Google'ın 10 Milyondan Fazla İndirilen Yazılımı Files Go'ya Güncelleme Geldi sent 0 1,611 27-01-2018, Saat: 15:51
Son Yorum: sent
  Google I/O 2017’nin Ardından comrate 0 1,679 17-09-2017, Saat: 17:22
Son Yorum: comrate
  Android için Google Chrome'a önemli güncelleme selami 0 2,001 10-05-2017, Saat: 19:37
Son Yorum: selami
  Google Play Oyunlar için kritik iOS kararı! blueman 0 2,012 12-04-2017, Saat: 20:58
Son Yorum: blueman

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2021 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2020 Tüm hakları saklıdır.