• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ruby on rails nedir ?

 
#1

Ruby on Rails, Ruby diliyle meydana getirilmiş açık kaynak kodlu bir web uygulama geliştirme çatısıdır. İlk defa 2004 yılında David Heinermeier Hansson tarafından Basecamp uygulamasından çıkarılmış bir çatı olarak kullanıcılara sunulan Ruby on Rails için en son çıkarılmış kararlı sürüm 2.4.1'dir. Nasıl ki bir bilgisayara sıfır işletim sistemi kurduktan sonra işlemlerimizi gerçekleştirmek için birer birer bileşenleri yüklüyorsak web yazılım geliştirme aşamasında da kurulması gereken bileşenler bulunuyor. Ruby on Rails ise web yazılımı geliştirmek için ihtiyaç duyulan tüm bileşenleri içerisinde barındırıyor.


Ruby on Rails Kurulumu


Ruby on Rails'i Windows işletim sistemli bir bilgisayara kurmak için öncelikle istediğiniz sürümünü sitesinden indirmeniz gerekiyor. Windows veya diğer işletim sistemlerinde Ruby on Rails'i bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.
İstediğiniz herhangi bir sürümü indirdikten sonra karşınıza gelen pencereleri onaylayarak kurulum aşamasını sonlandırabilirsiniz. Ruby'nin kurulumu aşamasında size PATH olarak sorulacak olan yol Ruby on Rails'i kullanacağınız yoldur. Bu nedenle hangi dizin üzerinden Ruby on Rails'i çalıştırmak istiyorsanız PATH'i kendinize göre düzenleyin.
Ruby on Rails Öğren
Ruby on Rails temeli olan kişiler ve geliştiriciler için kolayca adapte olunabilecek bir çatı denebilir. Fakat eğer web programlama konusunda daha önceden edindiğiniz bir temeliniz yoksa Ruby için mutlaka destek almanız gerekecektir. Ruby'i öğrenme konusunda İngilizce dilinde hazırlanmış olan birçok farklı kaynak var. Bu internet sitesi Ruby konusunda size önerebileceklerimizden yalnızca biri. Bunların haricinde Ruby on Rails'i öğrenmek için Türkçe dilinde yazılmış farklı kaynaklar da mevcut. Örneğin, Timur Karaçay tarafından yazılan Ruby - Ruby on Rails Web Framework için kitabı sıfırdan Ruby on Rails kullanımı için ideal bir kaynaktır.


Windows’ta Ruby
Windows için Ruby kurulumunda birkaç seçenek vardır. İlk seçenekRubyInstaller kullanmak, derlemiş binary dosyaları içeren bir kurulum. İkincisi ise paketlenmiş uygulamaların ve binarylerin kullanılması. Ruby’yi nasıl kuracağınızdan emin değilseniz, ilk seçenek sizin için daha doğru olacaktır. Lütfen dikkat edin yukarda belirtilen binaryler indirilip elle yüklenmesi gereken ve ek parçaları ayrıca yüklenmesi gereken dosyalardır. Detaylarını bu sayfadabulabilirsiniz. Lütfen bir hata bildirmeden önce bu adımları yerine getirdiğinizden emin olun.
RubyInstaller ek işlemler takip etmeyi gerektirmez.
Lütfen ayrıca pik kullanımını da inceleyin. Bununla Windows’ta aynı anda değişik versiyonları ve gemleri kullanmak mümkündür.


Linux’da Ruby

Kullandığınız dağıtıma bağlı olarak Ruby’yi kurmanın değişik yolları vardır. İlki kolay bir şekilde kaynak dosyalarını indirin ve derleyin. Bunun dışında bazı dağıtımlarda Ruby’yi çok kolay şekilde kurmak için paket yöneticileri vardır.

Örneğin Debian’da ya da Ubuntu’da 

Kod:
apt-get


 harika bir çözüm sunar:


Kod:
$ sudo apt-get install ruby1.9.1-fullYukarıdaki komut Ruby 1.9.1’in şu andaki kararlı sürümünü kuracaktır. Eğer Ruby 1.8 versiyon kurmak isterseniz şunu kullanabilirsiniz:

Kod:
$ sudo apt-get install ruby-fullirb ve rdoc için “universe repository” aktif edilmelidir.

Lütfen ayrıca 

Kod:
rvm

 ‘i de inceleyin , Ruby Version Manager , ile aynı anda birkaç versiyon Ruby ve gemleri kullanabilirsiniz.


OS X’de Ruby

Ruby 1.8.6 Mac OS X Leopard’da Ruby on Rails, Capistrno, Mongrel ve birçok popüler gem’i de kapsayacak şekilde tam desteklenir. Ayrıntı için MacOS Forge’daki Ruby wiki ye bakınız.

Mac OS X Tiger 1.8.2 versiyon Ruby ile paketlenmiştir, ama Leopard’a yükseltilmemişler için de Ruby son versiyonu yüklemek için yollar vardır. Locomotive eğer çok hızla Rails geliştirmeye başlamak isterseniz güzel bir seçim. MacPorts veya Fink daha teknik kişiler için daha güzel gelebilir.

MacPorts’da, Ruby’yi kurmak için…

Kod:
$ port install rubyFink (Fink Commander kullanarak) Ruby kurulumu için bir grafik arabirime sahiptir.

Ayrıca OS X, Unix temelli olduğu için, kaynak kodu indirip derlemek te diğer çözümler kadar etkili olacaktır.
Ruby (ve Rails) in kurulumuna detaylı bakış için Dan Benjamin’in Tiger içinLeopard için ve Snow Leopard için emsalsiz makaleleri sizin çok çabuk ilerlemenizi sağlayacaktır.

Solaris ve OpenSolaris’de Ruby

Ruby 1.8.7 Solaris 8’den Solaris 10’a kadar Sunfreeware kurulabilir ve Ruby 1.8.7 Blastwave ‘da bulunabilir. Solaris 10 için ayarlanmış bir Ruby on Rails paketi Sun’ın Cooltools projesinde bulunabilir Coolstack.

OpenSolaris ‘te Ruby kurmak için, lütfen Image Packaging System veya IPSclient kullanın. Bu en son binary ve gem’leri direk olarak OpenSolaris depolarından indirecektir. Şunu yazın:

Kod:
$ pfexec pkg install SUNWruby18Bu Ruby, Rubygems, ortak eklentiler ve onların destek kütüphanelerini kuracaktır. Bu paket ayrıca DTrace desteği ve performans optimizasyonları da içerir. Birçok değişik eserler Ruby OpenSolaris ARC Case ‘de anlatılmıştır.

Diğer OpenSolaris dağıtımı Solaris Express Community Edition veya SXCEüzerinde Ruby kurulu olarak gelir. Versiyonu, yeri vs. OpenSolaris’le aynıdır ve yukarda bahsedilen ARC Case’de dökümanı bulunabilir.
SVR4 paketlerini elle yüklemek için lütfen RubyOpenSolaris project @ Rubyforge adresini inceleyin.

ruby-on-rails.pngAra
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ruby on Rails ile Yapılmış Siteler , Rails ile Geliştirilmiş En İyi 10 Site sempatik141 0 1,828 09-07-2017, Saat: 11:28
Son Yorum: sempatik141

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2021 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2020 Tüm hakları saklıdır.