Merih Forum Bilgisayar /yardım Sistem / Donanım / Güvenlik siber saldırı en çok kimleri etkiledi

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
siber saldırı en çok kimleri etkiledi

 
#1

Tüm dünyanın başına bela olan WannaCrypt zararlısından en çok hangi Windows sürümü kullanıcılarının etkilendiği ortaya çıktı. Sonuç tahmininizin aksine olabilir.

windows-wannacrypt-sdn-01.jpg


WannaCrypt’in yayılması sırasında en çok problem yaşayan işletim sisteminin hangisi olduğu ortaya çıktı. Peki, fidye talebinde bulunan bu zararlı yazılımdan hangi işletim sistemi daha çok etkilendi?


WannaCrypt, Windows 7’nin başına bela oldu


WannaCrypt’ten daha çok etkilenen işletim sisteminin Windows XP olduğunun sanılmasının aksine, Windows 7’nin bu zararlıdan daha çok problem yaşadığı ortaya çıktı. Kaspersky tarafından sunulan rapora göre, bilinen tüm enfeksiyonların yüzde 98’inin Windows 7 sürümlerinde yer aldığı gözüküyor. 64-bit sürümler ise enfeksiyonların yüzde 60’ından fazlasını oluşturuyor.


windows-wannacrypt-sdn-02.jpg

Windows 7 sürümünü takip eden işletim sistemleri olaraksa Windows Server 2008 R2 ve windows 10 karşımıza çıkıyor. Windows XP ise, WannaCrypt’in yayılması konusunda büyük bir sorumluluğa sahip değil.
Ek olarak araştırmacılar, fidye yazılımının Windows 7 üzerinde hatasız çalışabildiğini, Windows XP’de ise hatalara sebep olduğunu keşfetmiş durumda. WannaCrypt hala yayılmaya devam ediyor ve şimdiden 416 bin 989 sistemi etkiledi bile.
Ara
Cevapla

 
#2

Siber saldırı ve güvenlik uzman kadrosu ay yıldız timi bizim yanımızda oldukça sırtımız yere gelmez !!Ara
Cevapla

 
#3

ayyıldzım dunya turk hackeri olarak bılınırAra
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2021 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2020 Tüm hakları saklıdır.