Merih Forum Programlama ve yazılım algoritmalar Genel SpaceX Starlink uydularının ilk ‘internet hızı’ sonuçları

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SpaceX Starlink uydularının ilk ‘internet hızı’ sonuçları

 
#1

starlink-812x609.jpg

SpaceX, roketlerinin ve mürettebat kapsülünün bir dizi başarılı lansmanı ve testi sayesinde son zamanlarda parlıyor. Ookla’nın popüler Speedtest’ine göre, Starlink’lerin Dünya’nın gökyüzündeki tartışmalı varlığı buna değer olabilir.

Açıkçası, Ookla’nın web sitesindeki anonim test sonuçlarının hiçbiri Musk’ın gigabit İnternet vaadine ve Starlink uydu takımyıldızından gelen 20 ms’den az gecikme süresine yaklaşmıyor. En yüksek indirme hızı 60 Mbps ile kaydedilirken, yüklemeler 17,70 Mbps ile zirve yaptı. Gecikme ise 31 ile 94 ms arasındaydı. Bu hızlar, Türkiye’deki kablo ile alınan internet hızından neredeyse daha iyi görünüyor.
starlink-speedtest.jpg

Bununla birlikte, şu anda Low-Earth Orbit veya LEO’da sadece 600 Starlink uydusu olduğunu, en yüksek zirvede yaklaşık 570 km olduğunu dikkate almak gerekecek. SpaceX’in 12.000 uyduyu fırlatmasına izin verildi ve bu noktada vaat edilen hızları sağlamak için çoğunlukla tam çalışır durumda olacak. Ya da en azından teori bu.
Bu Speedtest sonuçlarının gösterdiği en düşük 11 Mbps bile, 1 Mbps’de ve hatta daha yavaş sınırlanmış İnternet kullanıcılarını etkilemek için zaten yeterli. SpaceX’in amacı geniş bant İnternet’i özellikle DSL, kablo, fiber ve hatta sabit uyduların erişemediği alanlarda bile kullanılabilir kılmaktır. Bu alanlar için 11 Mbps zaten internet cenneti olacaktı. Starlink sayesinde dünyanın bazı ülkelerinde uygulanan internet yasakları da yasak olmaktan çıkacak.
Elbette, gece gökyüzünün astrofotograflarının da kanıtladığı gibi, Starlink’in vaadi bedelsiz gelmiyor. 600 uydunun varlığı, 12.000 kişilik bir filonun halihazırda gezegenimiz etrafında tam güçte dolanmasını bir kenara bırakın, astronomi topluluğu için tartışmalı bir konu haline geldi.
Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.