Merih Forum Konu Dışı Dünyadan Tesla, 120 Yıl Önce Drone Fikrini Bulmuş

  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tesla, 120 Yıl Önce Drone Fikrini Bulmuş

 
#1

Nikola Tesla'ya dair her geçen yeni bilgiler öğrenmeye devam ediyoruz. Deha bilim insanı 120 yıl önce drone fikrini ortaya atarak, teknolojinin ölümcül tehlikelerini belirtmiş.


[Resim: w6u6jshhgx.jpg]


Sırp kökenli ABD'li bilim insanı Nikola Tesla, hem yaptıkları ile hem de yapamadıkları ile bilim dünyasına damgasını vuran isimlerden biridir.

Western Union bünyesinde Thomas Alva Edison ile olan rekabetlerine ek olarak, patentini aldığı alamadığı "milyonlarca" buluşu insanlığa bıraktığı ifade edilen Tesla'ya dair her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor.Günümüz hava araçları teknolojisinde yer alan insansız hava araçları fikrinin ilk olarak Nikola Tesla tarafından ortaya atıldığını biliyor muydunuz?

Nikola Tesla, 1898 yılında insansız hava aracı drone fikrini ortaya atmış; teknolojinin yanlış ellerde farklı bir amaç uğruna hareket etmesi halinde son derece tehlikeli, ölümcül düzeyde olabileceğini ifade etmiş durumda.[Resim: 980x.jpg]


"İnsansız hava araçları ölümcül düzeyde olacak"

Nikola Tesla, 1898 yılında patentini aldığı buluşunda, ilk insansız hava aracının prototipini belirlemiş oldu.

Elektrik enerjili iletkenler ya da kablolara bağlı olmaksızın çalışan alet tasarımı, günümüz insansız hava araçlarını andırıyor.

Tesla'nın cihazın işlev görmesi anlamında ortaya attığı çalışma prensibi ise dönem teknolojisine oranla oldukça ileri düzeyde.
Tesla; toprak, su, atmosfer dalgalarının belirgin bir radyasyon yaratacağını, enerjinin etkin menzil içerisinde kaldığı takdirde cihazın çalışabileceğini ifade ediyor.


[Resim: nikola-tesla.jpg]


Tesla, söz konusu radyo dalgalarını "herhangi bir iletkeni takip etmeyen; fakat boşlukta düz çizgiler halinde ilerleyen elektriksel salınımlar" olarak tanımlıyor.

Dönem radyo dalgaları adına elde var olan bulgular düşünüldüğünde Tesla'nın drone teknolojisi içerisinde kullandığı teknolojiyi de teori anlamında geliştirmiş olduğunu söyleyebiliriz.[Resim: tesla.jpg]


"Method Of And Apparatus For Controlling Mechanism Of Moving Vessels Or Vehicles" olarak adlandırılan patent içerisinde Tesla'nın teknolojinin geleceğine dair görüşleri de yer alıyor.

Tesla, insansız hava aracının yanlış ellerde, farklı amaçlar doğrultusunda kullanılması ihtimalinde kitleleri ölüme sürükleyecek düzeyde tehlikeli olabileceğini aktarıyor.

Bul
Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Tesla'nın Hızlı Yükselişi sempatik141 0 2,058 17-06-2017, Saat: 17:14
Son Mesaj: sempatik141
  Domino's Drone Siparişlerine Başlıyor! dotacı 0 2,178 26-08-2016, Saat: 20:50
Son Mesaj: dotacı

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: Emre KRMN, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2023 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.