• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thunderbolt 4

 
#1

[Resim: s5-a07-01-thunderbolt4-cables-rwd.jpg.re...0.1080.jpg]


Thunderbolt™ teknolojisi, son on yıl içerisinde Intel tarafından geliştirilen bir kablo bağlantı arabirimidir. Thunderbolt™ teknolojisinin en önemli üç özelliği şunlardır:

Thunderbolt™ bağlantı noktası, yüksek hızlı cihazları bağlamak için yüksek bant genişliği sağlar.
Thunderbolt™ kabloları, cihaz ve bilgisayar arasında kaliteli bir bağlantı sağlanmasına yardımcı olur.
Thunderbolt™ aksesuarları, istasyon seçenekleri ve harici cihazlar ile bilgisayarınızın özelliklerini genişletmeyi kolaylaştırır.
Thunderbolt 4 Avantajları
Her ne kadar tüm bağlantı noktaları, bilgisayara giriş/çıkış cihazları bağlamak olan temel amacı yerine getirse de Thunderbolt 4 bağlantı noktalarının birkaç önemli avantajı vardır:

Esneklik. Bazı bağlantı noktaları cihazlarınıza güç verir. Diğerleri ise cihazlardan bilgisayara veri aktarır. Bazıları ise bilgisayarınızdan aldığı video sinyallerini harici monitöre iletir. Thunderbolt™ bağlantı noktası ise üçünü de yapabilir. Yüksek hızlı veri aktarımı gerçekleştirir, video sinyali çıkışı verir ve aynı anda uyumlu cihazlara (hafif bir dizüstü bilgisayarı şarj etmek de dahil) güç sağlayabilir.
Bant genişliği. Thunderbolt 4 bağlantı noktalarında 40 Gb/sn (saniyede gigabit) çift yönlü bant genişliği bulunmaktadır. Bu da, verilerin hızlı bir şekilde harici depolamadan alınabileceği ve harici depolamaya taşınabileceği, aynı zamanda tek bir bağlantı noktası üzerinden beşe kadar Thunderbolt cihazının esnek cihaz yapılandırmaları için bağlanabileceği anlamına gelir.
Esnek bağlanabilirlik. Thunderbolt 4 bağlantı noktaları; Thunderbolt™, USB, DisplayPort ve PCIe arabirimlerinin önceki versiyonları da dahil olmak üzere pek çok bağlantı standardıyla uyumludur. Bağlantı noktaları standart USB-C tipi konnektörlere uyar.
Thunderbolt 4 ile neler bağlayabilirsiniz?

Thunderbolt™ cihazlar. İstasyonlar, ekranlar, depolama ve video yakalama cihazları da dahil olmak üzere Thunderbolt™ logosuna sahip cihazlar bağlanabilir. Thunderbolt™ 3 cihazlar ve kablolar, Thunderbolt 4 bağlantı noktaları ile uyumludur. Daha eski Thunderbolt cihazları da çalışır ancak adaptör gerektirir.
Harici monitörler. Birden fazla ekran bağlanabilir. Bir Thunderbolt 4 bağlantı noktası, uygun istasyon veya adaptör aracılığıyla iki adete kadar 4K 60 Hz DisplayPort veya HDMI monitör bağlayabilir. Thunderbolt işaretli monitörler doğrudan bağlanabilir.
Depolama. Sisteminizin depolama kapasitesini artırmak ve dahili sürücülere denk hızlar elde etmek için yüksek hızlı bir Thunderbolt™ SSD bağlayabilirsiniz.
USB çevre birimleri. Oyun için fare, klavye, kontrolör ve kulaklık gibi USB cihazları bağlayabilirsiniz.
PCI Express (PCIe) cihazlar. Oyunları canlı yayınlamak amacıyla kullanılan video yakalama aygıtları gibi uyumlu PCIe cihazlara erişmek için PCIe genişletme kasasından faydalanın.
Ağ bağlantısı. Adaptör aracılığıyla yüksek hızlı 10 Gigabit Ethernet ağına bağlanın veya uç birimler arası ağ üzerinden iki bilgisayarı bağlamak için bir Thunderbolt kablosu kullanın. Bu da büyük miktarda verilerin bir bilgisayardan diğerine aktarılmasını sağlar; yeni bir sisteme yükseltirken idealdir.
Şarj etme. Telefonunuzu, hafif dizüstü bilgisayarınızı (100 W'tan az gerektiren) ve diğer uyumlu USB cihazlarınızı hızlıca şarj etmek için bağlayabilirsiniz.
Thunderbolt 4'te Yenilikler Neler?
Thunderbolt 4, Thunderbolt'un en yeni neslidir. Bu bağlantı noktaları en yeni Intel® Core™ mobil işlemcili bilgisayarlarda veya Thunderbolt™ 4 denetleyicisine sahip sistemlerde bulunur.

Thunderbolt 4, Thunderbolt 3 ile karşılaştırıldığında çok sayıda geliştirme ve yeni özellik sunmaktadır.

Hız. Thunderbolt 4 bağlantı noktaları, Thunderbolt™ 3 ile aynı yüksek hızlı 40 Gb/sn bant genişliğine sahiptir. Ancak minimum PCIe veri gereksinimleri 16 Gb/sn'den 32 Gb/sn'ye yükselmiştir. Bu da harici ekran kartı ve depolama gibi harici PCIe cihazlarının aktarım hızları ve performans bakımından ciddi bir artış yaşayabileceği anlamına gelir.
Güvenlik. VT-d temelli DMA koruması, harici cihazlardan gelen talepleri yeniden eşleyip doğru izinler açısından kontrol ederek güvenlik tehlikelerini önlemeye yardımcı olur.
Uykudan uyandırma. Bu özellik, istasyon aracılığıyla bağlı olan çevre birimleri kullanılarak bilgisayarın hazırda bekleme durumundan çıkarılmasına imkan tanır.
Thunderbolt 4 ile Oyun Oynamanın Avantajları
Thunderbolt 4 önemli avantajlar sunuyor evet ama oyun sisteminizi nasıl geliştirebilir?

Kenetleme


[Resim: s5-a07-02-thunderbolt-port-and-cables-rw...0.1080.jpg]


Çoklu bağlantı noktasına sahip bir Thunderbolt 4 istasyonu, Thunderbolt 4 kablosuyla bilgisayarınızdaki tek bir Thunderbolt 4 yuvasına bağlanabilir.

Thunderbolt 4 istasyonunun avantajları arasında şunlar bulunmaktadır:

Bağlantı noktası genişletme. Bir Thunderbolt 4 istasyonu kullanarak dizüstü veya masaüstü bilgisayara bağlayabileceğiniz cihaz sayısını artırabilirsiniz. Örneğin oyun klavyesi, kablolu oyun faresi, harici monitör ve SSD'yi bir istasyona bağlayıp istasyonu da tek bir Thunderbolt 4 kablosu ile bilgisayara bağlayabilirsiniz. Kaç adet ve ne tür bağlantı noktalarının desteklendiği, istasyonun markasına ve modeline göre değişecektir. Çoğu Thunderbolt 4 istasyonu, mevcut Thunderbolt 4 bağlantı noktası sayısını artırır ve sıklıkla USB 3.0 Tip A, DisplayPort ve ses için ilave bağlantı noktaları içerir.
İşlem Hacmi Kolaylığı. Thunderbolt 4 bağlantı noktaları 40 Gb/sn bant genişliği sayesinde oyun monitörü ve yüksek hızlı SSD gibi yüksek performans cihazlarını bağlamayı kolaylaştırır ve bu cihazları, bağlantı noktasının kapasitesini zorlamadan amaçlanan hızlarında çalıştırabilir. Bant genişliği çift yönlü oluğundan giden video sinyali, çevre birimlerinden veya depolama sürücüsünden gelen veriyle çakışmaz.
Kablo yönetimi. Tüm oyun aksesuarlarınızı bilgisayar yerine bir merkeze bağlayarak oyun alanınızı organize etmek için bir bağlantı istasyonu kullanabilirsiniz. İstasyondan bilgisayarınıza giden tek bir kablo sayesinde oyun alanınız dağılmaz ve düzenli kalır.
Hareketlilik. Dizüstü bilgisayarınızın yerini değiştirmek istediğinizde üç ya da dört kablo yerine tek bir kabloyu çıkarabilirsiniz.


Harici Yükseltmeler

[Resim: s5-a07-03-thunderbolt4-and-monitor-rwd.j...0.1080.jpg]


Thunderbolt 4 bağlantı noktaları ayrıca yüksek hızlı PCIe veri yoluna harici erişim sağlayarak PCIe kullanan bileşenlerin dahili olarak takılmadan bağlanabilmesine imkan tanır.

Harici SSD. Oyunlarınızı Seagate FireCuda Gaming Dock içerisindeki entegre sürücü ve Samsung Portable SSD X5 gibi harici NVMe SSD'den çalıştırabilirsiniz. NVMe, SATA SSD'ler ve geleneksel HDD'ler tarafından kullanılan SATA konnektörler yerine PCIe kullandığı için okuma/yazma hızları, harici depolama cihazından oyun oynamaya yetecek kadar yüksektir. Bu da oyunların harici bir sürücüye aktarılmasını ve Thunderbolt 4 destekleyen tüm sistemlerde oynanabilmesini sağlar.
Video yakalama cihazları. Bir diğer imkan da AVerMedia Live Gamer BOLT gibi canlı yayına yönelik harici yakalama cihazı bağlamaktır. Oyunlarınızı 60 Hz'de tam 4K veya 240 Hz'de 1080p olarak yakalayabilirsiniz. Oyun videolarını yakalamak için ayrı bir birim kullanmak sistem kaynaklarını rahatlatır ve oyunlarınızı yüksek ayarlarda oynarken aynı zamanda temiz bir video kalitesi elde etmenizi sağlar.
Harici Ekran Kartı. Dizüstü veya hafif bir bilgisayarın grafik performansını artırmak için harici bir GPU bağlayabilir ve bu sayede yüksek ayarlarda daha fazla oyun oynayabilirsiniz.
Kablo Sadeleştirme

Oyun sisteminizdeki USB kabloları Thunderbolt 4 ile değiştirmenizin pek çok faydası vardır ve en önemlilerinden biri de sadeliktir.

Sadedirler. USB çok fazla revizyon geçirdiği için doğru kabloyu bulmak kafa karıştırıcı olabilir. USB 2.0? USB 3.2 5 Gb/sn? USB 3.2 10 Gb/sn? USB 3/DP? Tek bir Thunderbolt 4 kablosu hepsinin görevini yerine getirir.
Tanıması kolaydır. Bazı USB kablolarında hangi versiyonu kullandığınızı ve hangi özellikleri desteklediğini belirlemek zor olabilir. Tüm Thunderbolt 4 konnektörleri Thunderbolt sembolünü ve 4 sayısını taşır; böylece ne aldığınızı tam olarak bilirsiniz.
Verileri daha uzağa iletir. Daha uzun veri iletim mesafesi sayesinde Thunderbolt™ 4 kablolar, 2 metre uzunluğa kadar en üst seviyede aktarım hızları sağlar; bu da dizüstü oyun bilgisayarı sistemi kurmak için idealdir.
Sertifikalıdır. Thunderbolt kablolar kalite testlerinden geçer ve sertifikasyon standartlarını karşılamaları gerekir.
Thunderbolt 4 İle Daha Fazla Cihaz Bağlayın

[Resim: s5-a07-04-thunderbolt-storage-drives-rwd...0.1080.jpg]


Basit, çok yönlü ve güçlü bir G/Ç işlevi önceliğiniz ise Thunderbolt 4 bağlantı noktalarına sahip bir bilgisayar araştırın. Birden fazla Thunderbolt™ bağlantı noktasına sahip bir Thunderbolt™ istasyonu, bütün oyun aksesuarlarınızı ve yüksek hızlı monitörünüzü bağlamanızı sağlar ve aynı zamanda oyun alanınızı düzenli ve organize bir halde tutar.

Thunderbolt™ cihazlar ayrıca güçlü harici performans sağlar. Thunderbolt™ SSD'ler ve entegre depolamaya sahip Thunderbolt™ istasyonlar, büyük dosya boyutuna sahip oyunlarınızı depolamanızı ve yüksek hızlarda oynamanızı sağlarken Thunderbolt harici yakalama cihazları, yayınlarınızın kalitesini artırır ve izleyici kitlenizi genişletmenize yardımcı olabilir.

Yeni oyun sisteminizin için ister masaüstü ister dizüstü bilgisayar tercih edin, Thunderbolt 4 teknolojisi sisteminizi genişletmeniz için size kapsamlı seçenekler sunar.Bul
Alıntı


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: Emre KRMN, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2023 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.