Merih Forum Bilgisayar /yardım windows USB Bellekten Windows 7 Yüklemek

  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
USB Bellekten Windows 7 Yüklemek

 
#1

Windows 7'yi USB bellekten kurmak abileceğinizi biliyor muydunuz. Hatta USB bellekten yapılan kurulum Vista CD’sinden çok daha hızlı. O zaman bu yazımızı dikkatlice okuyun.


[Resim: windows-7.jpg]


Microsoft'un yeni işletim sistemi olan Windows 7’yi bilgisayar sistemine hızlıca kurmak oldukça kolay. İhtiyacınız olan tek şey en az 4 Gbytekapasiteli bir USB disk ve sistemi USB’den Boot eden bir anakart.


Windows 7'yi USB bellekten kurmak sanıldığından çok daha kolay. 

Windows 7 CD’sini USB bellekten  kurmak oldukça kolay ve performanslı. Özellikle Netbook sistemler gibi optik sürücüsüne sahip olmayan sistemler için bu büyük bir avantaj.
Yapmanız gereken tek şey sizlere adım adım anlatacağımız yöntemi aynenuygulamak ve kurulumu da USN bellekten başlatmak. USB Belleği Sisteme Takın

İlk olarak en az 4 Gbyte büyüklüğünde olan USB belleği sisteme takın. Bu belleğin sistem tarafından kurulmasını bekleyin ve başlat menüsünde yer alan komut satırına “CMD” komutunu girerek "Enter" tuşuna basın. 

[Resim: win21287996026.jpg]

"Diskpart" komutunu yazın.
Bu komutu girdiğinizde karşınıza DOS ekranı açılacak. İşte bu bölümün komut satırına “Diskpart” komutunu yazın ve "Enter" tuşuna basın.Sistemdeki Diskleri Görmek

Yeni çıkan pencereye geçin ve sistemdeki diskleri görmek için “List Disk” komutunu yazın. USB belleğin hangi disk’e göre atandığını bulmanız gerekiyor. Bunu yapmazsanız sistemde yer alan sabit disklere zarar verebilirsiniz.

[Resim: win31287995976.jpg]

"List disk" komutunu mutlaka çalıştırın.
Dikkat etmeniz gereken nokta USB'nin bağlı olduğu Disk adı. Bizim örneğimizde 8 GByte’lık bir USB disk kullandık. Sizlerin de göreceği gibi 8 GByte'lık dik 7663 MByte olarak görünüyor, bu da DISK 1'e denk geliyor.


Diskleri Seçmek

USB belleğimiz örnekte DISK 1 olarak görünüyor.  Sistemimizde tek bir sabit disk olduğunda taktığımız USB disk  ikinci disk olarak görünüyor. Sistemin sabit diski burada DISK 0 ve USB bellek de DISK 1 olarak görünüyor. İki sabit diskli sistemde USB bellek disk 2 olarak görünecektir. Bu yüzden mutlaka dikkat edilmeli.

[Resim: win31287996535.jpg]

"Select Disk (USB belleğin atacağı harf)" komutunu girin.

Örneğimizde USB bellek DISK 1 olarak göründü. Bu yüzden de komut satırına "select disk 1" komutunu giriyoruz.
Diski Temizlemek

Select Disk komutunu girdikten sonra, sıra geldi USB belleğin içini temizlemeye. USB bellek “Clean” komutu ile silinir. Burada yapacağınız bir hatanın geri dönüşü yok. Bu yüzden dikkat edilmeli.

[Resim: win41287996691.jpg]

Diski temizlemek için "Clean" komutunu kullan.

Clean, USB belleğin birimini siler. Bellekte yer alan tüm bilgiler silinir. Bu komut Windows'un "Birimi Sil" komutu ile eş. 
Birimi oluştur

USB belleğinin birimini sildik. Şimdi bu belleğin birimini oluşturmamız gerekiyor. Bunun için “Create Partition Primary” komutunu yazmak yeterli.

[Resim: win51287996969.jpg]

"Create Partition Primary" komutu birimi yeniden oluşturur.

Burada fazla bir müdahale etmiyoruz. 32 GByte’lık bir ürün olsa bile USB belleğe farklı birimler oluşturmuyoruz. Bu oldukça önemli.
Birimi Seç

Birimi seçtikten sonra var olan birimi oluşturmak gerekiyor. Tek bir birim oluşturduğumuz için “select partition 1” komutunu kullanmamız yeterli. Bu komut yine aynı pencerede komut satırına yazılıyor.

[Resim: win61287997156.jpg]

"Select Partition 1" komutunu kullan.

Biz örneğimizde tek bir birim oluşturduk. Profesyonel kullanıcılar elbette birden çok birim oluşturabilirler. Böyle bir  durumda Select Partition 1yerine Select Partition 2ya daSelect Partition 3 komutları yazılabilir.
Birimi Çalıştır

Birimi oluşturmak ve seçmek tek başına yeterli değil. Bu ürünü sabit disklerde olduğu gibi aktif hale getirmek gerekiyor. Dolaysıyla komut satırına “active” komutunu girmek gerekiyor.

[Resim: win71287998225.jpg]

Aynı pencereye "active" komutunu yazın.

Bu oldukça önemli bir komut. Bu komutu yazmazsanız bir sonraki adımlar boşuna yapılmış olur.
Birime Format İşlemi

Sıra geldi format işlemine. Burada Fat32 dosya formatını kullanmak şart. NTFS ve benzeri dosya formatlarını kullanmayın. Yapılması gereken “format fs=fat32” komutunu girmek.

[Resim: win81287998342.jpg]

Disk’i biçimlendirmek şart. "Format fs=fat32" komutunu kullanın.

Fat32 dosya sistemini kullanmanız şart. NTFS ve FAT16 dosya formatlarında bu işlem çalışmıyor.
Birimi Atama

Format işlemi bitti. Geriye pek bir şey kalmadı. Yapmanız gereken “assign” komutu ile birimi atamak. Bu yapıldığında USB belleğiniz sistem tarafından bir harf alır.

[Resim: win91287999099.jpg]

"Assign" komutundan sonra pek bir şey kalmadı.

USB belleğinizin harfini mutlaka bilmeniz gerekiyor. Masaüstünde yer alan Bilgisayarım ikonun çift tıkladığınızda USB belleğiniz görebilirsiniz. USB belleğin harfini buradan okuyabilirsiniz.
Bunları öğrendikten sonra DISKpart ekranından çıkmak gerekiyor. Exitkomutu ile bu ekran kapanır.Windows 7’yi USB Belleğe kopyala

Sıra geldi son işleme. Windows 7 CD’sini USB belleğe kopyalamalısınız. Bu işlem için Xcopy (Optik sürücüye atanan harf):\*.* /s/e/f (USB belleğe atanan harf):\ komutunu kullanacağız.

Bizim örneğimizde optik sürücümüz “D” harfini USB belleğimiz de “E” harfini kullanıyor. Böyle bir durumda komutumuz “Xcopy d:\*.* /s/e/f e:\” olmalı.

Windows 7 ISO dosyası ile işlem yapmak isteyen kullanıcılar da aynı yöntemi kullanabilir. Sanal sürücüye atanan harfi kullanmak yeterli.

[Resim: win101287999332.jpg]

Başlat menüsünden CMD komutunu ardından da Xcopy uzantılı komutu girin. .

Windows 7 CD’sini sabit disk’e (Örn: C:\Windows7) kopyalayan kişilerde durum biraz daha farklı. Burada Windows 7 klasörünün C sürücüsünün altında olduğunu varsayalım. O zaman “ “Xcopy c:\windows7\*.*  /s/e/f  e:\” olarak değiştirilmeli.
Hepsi bu kadar. Anakartın BIOS’undan USB-HDD Boot seçeneğini işaretleyin. USB belleği sisteme takın ve Windows 7 kurulum işlemini buradan başlattın.Bul
Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  windows 11 için düzenleme uygulama wolfran 1 449 13-05-2022, Saat: 19:22
Son Mesaj: dalaylama
  Windows 10 Cortana ghostwide 0 747 20-11-2020, Saat: 11:25
Son Mesaj: ghostwide
  Yeni Windows 10 ? biohazard 1 2,808 29-05-2018, Saat: 20:12
Son Mesaj: fuumaster
  Windows 10'da Eski Programlar Nasıl Çalıştırılır? sent 0 4,538 27-01-2018, Saat: 16:47
Son Mesaj: sent
  Microsoft, Windows 10'a İki Yeni Özellik Getiriyor! sent 0 2,276 27-01-2018, Saat: 16:46
Son Mesaj: sent

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: Emre KRMN, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2023 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-∞ Tüm hakları saklıdır.