• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
vb mi c# mı

 
#1

Programlama dillerinden biriyle yazılım geliştirmeye başlayanlardan sıkça gelen bir soru bu: “VisualBasic mi daha iyi? Yoksa C# mı? Hangisini tercih etmeliyim?” Böyle bir soru geldiğinde cevabım yine bir soru oluyor: “neye göre? “ ya da “hangi açıdan?”

Bir programlama dilini iyi yapan nedir?

Piyasada daha çok tercih ediliyor olması. O dili bilenlerin daha kolay iş bulabiliyor olması.

Piyasada daha az tercih ediliyor olması ama odili bilenlerin çok iyi ücret alıyor olması.

Kolay öğrenilebiliyor olması.

Çok kolay ve hızlıca uygulama geliştirilebiliyor olması.

Geliştirilen uygulamaların çok hızlı çalışıyor olması.

Geliştirilen uygulamaların tüm işletim sistemlerinde çalışıyor olması.

Geliştirme araçlarının ücretsiz olması.

O dille ilgili yazılmış kaynakların; kitapların,makalelerin çok sayıda ve kolay erişilebilir olması.

Veri tipi, kod akışı, hata denetimi gibi yapısal özelliklerinin zengin ve güçlü olması.

Genel amaçlı olması. (Herhangi bir amaç için uygulama geliştirebilirsiniz.)

Özel amaçlı olması ve bu belirli alanda çok güçlü olması. (Örneğin veritabanı sorgulamak için kullanılan SQL özel amaçlı bir dildir)

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bütün bu seçeneklerin hepsinin tek bir dilde olması mümkün değildir. Bu nedenle bu seçeneklerden sizin için en önemli olanlara öncelik vererek dil seçiminizi yaparsınız.
Ortak Yönler:
VB ile CS arasındaki farklardan bahsetmeden önce, daha doğru ve hızlı bir değerlendirme yapabilmek için, bu iki dilin ortak yönlerinden bahsetmek istiyorum.

VB ve CS programlama dilleri, Microsoft’un .NET teknolojisi üzerinde çalışan dillerdir. Yani her iki dilinde altında .NET Framework adı verilen bir alt yapı vardır. Bu yapı ortak bir veri tipleri alt yapısı, çok geniş bir hazır nesne kitaplığı, program geliştirmek için gerekli (derleyici vb.) araçları ve .NET Framework için yazılmış ve derlenmiş programları işletmek (yürütmek/çalıştırmak) için gerekli olan yürütücüyü (CLR) içerir.

VB ya da CS ile yazdığınız bir programın bir bilgisayarda çalışabilmesi için, o bilgisayarda .NET Framework’ün yüklü olması zorunludur. Bir programı CS ile de VB ile de yazsanız, derlediğinizde ortaya MS IL (Microsoft Intermediate Language) adı verilen birara kod/derleme çıkar. Bu bilgisayarların işletim sistemlerinin direkt olarak çalıştırabileceği bir derlenmiş dosya değildir. Bu derlenmiş dosyayı ancak .NET Framework çalıştırabilir.

Şimdi buraya kadar konuştuklarımızla VB ve CS’in durumunabakacak olursak;

Her iki dil de tam anlamıyla nesne yönelimlidir.

Her iki dil de aynı veri tipleri alt yapısını kullanıyor. Yani VB de Integer CS da int diyorsunuz ama ikisi de aslında System.Int32 anlamına geliyor.

Her iki dilde de yazılan programlar derlendiğinde ortaya aynı şey (MS IL) çıkar.

Her iki dilde de aynı nesne kitaplığı kullanılır.Yani pencerelerle, web sayfalarıyla, dosyalarla, networkle ya da veritabanıyla çalışırken tamamıyla aynı mekanizmaları kullanırsınız.

Her iki dilde yazılan program da bir bilgisayar üzerinde çalıştırıldıklarında, aynı yürütücü (CLR) tarafından çalıştırıldıklarından ve çalıştırılan şey aynı MSIL olduğundan, aynı şekilde çalışacaktır.

Şimdi gelelim farklara…

İki dilde temelde söz dizimi dediğimiz, kodun yazımıyla ilgili farklar vardır. Eğer önceden Visual Basic 6 gibi bir dilde kodlama yaptıysanız VB.NET, Java, C gibi dillerle programlama yaptıysanız C# size daha yakın gelecektir.

Bunun haricinde bazı ufak tefekavantaj ve dezavantajları da aşağıda listeliyorum.

C# büyük/küçük harf duyarlı bir dildir. VB deise büyük/küçük harf fark etmez. VB fonksiyonlarda opsiyonel parametreleri destekler.

VB programlamayı kolaylaştırmak için C# da olmayan birçok hazır fonksiyonla birlikte gelir.

VB kodlamayı kolaylaştıran bir with yapısına sahiptir.VB ile bir XML belgeyi direkt olarak koda yazıp bir veri tipi olarak kullanabilir ve değişken tanımlayabilirsiniz.

C# ile using blokları kullanarak nesnelerin bellek kullanımını daha kolay kontrol edebilirsiniz. C#, VB den farklı olarak .NET dışında çalışacak kodlamaya (unsafe) da izin verir. Yani C, C++ kodlarınızı C# içindençalıştırabilirsiniz.

Burada bahsettiklerim tabii ki tüm detayları içermiyor. Ayrıca VB ve C# arasındaki farklar ve benzerlikler, dillerin yeni sürümlerinde farklılaşıyor. Bu yazıdaki amacımın genel bir fikir vermek olduğunu unutmayın.

Önerilerim:

Visual Basic mi? C Sharp mı?

Aşağıdakiler de benim önerilerim.

Öğrenciyseniz ve bir proje için belki de sadecebir kereliğine programlama yapmanız gerekiyorsa, daha kolay öğrenebileceğiniziçin VB.

Hobi olarak programlama yapmak istiyorsanız, VB.

Hobi olarak programlama yapmak istiyorum ama iddialıyım diyorsanız, C#.

Bu işi meslek olarak yapacaksanız ve destek (kurs,eğitim, tanıdık, vb.) alabiliyorsanız, C#.
Bu işi meslek olarak yapmak istiyorsunuz ancak destek alma imkânınız yok ve alt yapınız yeterli değilse, VB.vb mi c#Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2021 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2020 Tüm hakları saklıdır.