Merih Forum Programlama ve yazılım algoritmalar Genel Virtual Reality Sanal Gerçeklik Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Virtual Reality Sanal Gerçeklik Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

 
#1

Sanal gerçeklik denildiği zaman birçoğumuzun aklına kafamıza geçirilmiş 3D gözlükler gelir. Peki, gerçekte nasıl gerçeklik sadece bu gözlüklerden mi ibarettir? Elbette hayır! Virtual Reality Sanal gerçeklik son yılların popüler teknolojilerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.
Sanal gerçeklik, gerçek dünyadan tamamen bağımsız sanal nesnelerin ve objelerinyer aldığı sanal dünya olarak tanımlanabilir. Günümüzde birçok alanda kullanılan sanal gerçeklik daha gelişme aşamasında olan ve her geçen gün büyüyen bir teknoloji olarak görülmektedir.

Sanal gerçeklik her ne kadar yeni bir teknoloji olarak görülse de bu teknoloji aslında ilk olarak 1950’li yıllarda karşımıza çıkmıştır. İlk çıktığı zamanlarda sanal gerçeklik her ne kadar ilkel bir aşamada olsa da günümüzde farklı bir noktaya ulaşmayı başarmıştır. Bu da sanal gerçekliğin şuanda birçok alanda kullanılmasını sağlıyor. Sanal gerçeklikte çevredeki hiçbir nesnenin önemi bulunmuyor. Çünkü sanal ortamdaki tüm nesneler sanaldır.
Sanal ortamdaki bu nesneleri kontrol edebilmek içinse çeşitli cihazlar kullanılır. Bu cihazlar yardımı ile sanal ortamda bulunan bir nesnenin yerini değiştirebilir, sanal ortamda hareket edebilir ya da nesnelerin şeklini değiştirebilirsiniz.
Sanal ortamlara dışarıdan bir müdahale olabilmesi için giriş cihazlarının olması gerekmektedir. Örneğin, eğlence sektörü için geliştirilen sanal gerçeklik gözlükleri size sadece sanal ortamı göstermektedir. Ancak ortamda bulunan bir nesneyi alarak kullanabilmeniz ya da ortamda hareket edebilmeniz için joystick gibi giriş cihazlarınıza ihtiyacınız olacaktır.
Sanal Gerçeklik Hangi Alanlarda Kullanılır?
sanal-gerceklik.jpg
Sanal Gerçeklik Günümüzde birçok alanda tercih edilen bir teknolojidir. Bu teknoloji daha çok eğlence sektöründe karşımıza çıksa da son yıllarda mimarlık – mühendislik uygulamalarında, tıp sektöründe ve emlak sektöründe tercih edilmeye başlanmıştır. Augmented reality artırılmış gerçeklik ile karıştırılmamalıdır.
Sanal gerçeklik bu sektörlerinde dışında en yaygın olarak oyun sektöründe karşımıza çıkıyor. Özellikle son dönemde çıkan oyunların bir kısmı sanal gerçeklik gözlükleri ile uyumlu olacak şekilde üretilmekte ve oyunculara farklı deneyimler sunulmaktadır.
Oyunu cihazınıza kurduktan sonra Virtual Reality sanal gerçeklik gözlüklerini cihaza bağlayarak sanal ortama bağlanabiliyorsunuz. Ayrıca sanal ortamda nesneleri kontrol edebilmek içinse yine makinelere bağlanılan joystick gibi giriş cihazları tercih ediliyor. Bu cihazlar ile sanal ortamdaki kontrolü sağlayabiliyorsunuz.
Sanal gerçeklik şuan için henüz gelişim evresinde olan teknolojilerden bir tanesidir. Bu nedenle kimi uygulamalarda sorunlar çıkabiliyor. Bu sorunlar genelde çok büyük sorunlar olarak görülmese de kimi zaman karşınıza çıkabilecek bir hata uygulamanın çökmesine neden olabiliyor.

Bu nedenle sanal gerçeklik uygulamalarını kullanırken bu gibi sorunları göz önünde bulundurmalısınız. İleri bir zamanda daha da gelişecek olan sanal gerçeklik bizlere daha farklı ve daha gerçekçi deneyimler sunmaya başlayacaktır.
Sanal Gerçekliğin Faydaları
Uzun bir süredir üzerinde düşünülen projelerden bir tanesi olan Virtual Reality sanal gerçeklik günümüzde birçok kişi tarafından tartışılan bir teknolojidir. Birçok kişi sanal gerçekliğin oldukça dikkat çekici özellikleri olduğunu belirtirken kimileri ise bunun aslında o kadarda etkileyici bir teknoloji olmadığını düşünüyor. Sanal gerçekliğin faydaları kişiden kişiye göreceli bir kavram olsa da sunduğu faydalar azımsanmayacak kadar fazladır.
Örneğin, bir mimari proje yapılacak. Bu projenin yapılabilmesi için ilk olarak bir düşüncenin ortaya atılması ve daha sonrasında deneme yanılma yöntemi ile projenin tamamlanması gerekir.  Tüm bunları yaparken harcanan malzemelerin maliyeti ve kaybedilen zaman kişilere ve firmalara zarar verebilir. Ancak sanal ortamlarda bu gibi sorunlar olmaz.
Düşünme aşamasından sonra saniyeler içerisinde bir yeri inşa edebilir ve hoşunuza gitmeyen kısımları bozarak dakikalar içerisinde yeniden inşa edebilirsiniz. Bunun gibi tıp sektöründe, eğitim sektöründe, oyun sektöründe ve diğer sektörlerde VirtualReality sanal gerçeklik bizlere büyük kolaylıklar sağlamaktadır.Ara
Cevapla

 
#2

Kişisel olarak ilgilendiğim bir konu şöyle de okudugum bir tanımı var:

"Kelime anlamı olarak bakarsak sanal gerçekliği “sanal” ve “gerçeklik” kelimeleri üzerinden değerlendirebiliriz. Sanal tanımını gerçek olmayan fakat gerçekmiş hissi veren elementler için kullanabiliyoruz. Gerçekliği ise “bir insanın beklentileri” olarak tanımlarsak sanal gerçekliği “gerçeğe yakın” olarak tanımlayabiliriz. Bu tabii ki farklı anlamlarda kullanılabilir fakat genellikle gerçeklik simülasyonlarına verilen isimler."

Bence inanılmaz bir teknoloji ve fırsat.

Kaynak: http://codemodeon.com/sanal-gerceklik-nedir/Ara
Cevapla

 
#3

saol bilgi içinAra
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap

İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Aksiyon Yıldızı: Bir Sanal Gerçeklik Deneyimi xray 0 1,712 25-11-2017, Saat: 18:18
Son Yorum: xray
  Sanal Gerçeklik: Geliştirici Gözünden Süreç xray 0 1,716 25-11-2017, Saat: 18:15
Son Yorum: xray
  Yapay Zekâ Nedir? Uygulama Alanları Nelerdir? sempatik141 0 3,045 09-07-2017, Saat: 11:42
Son Yorum: sempatik141
  DDoS Saldırısı Nedir ? Bu Saldırılardan Nasıl Korunur? sempatik141 0 2,056 09-07-2017, Saat: 11:41
Son Yorum: sempatik141
  Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) Nedir? sempatik141 0 2,141 09-07-2017, Saat: 11:40
Son Yorum: sempatik141

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

   
Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2021 MyBB Group.  Merih Forum® bilgi paylaşım platformu. 2015-2020 Tüm hakları saklıdır.